37 ամյա Էլինա Գասպարյանն իր 3 անչափահաս երեխաների հետ Գյումրի է տեղափոխվել Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի Սարալանջ գյուղից՝ պատերազմից մի քանի օր անց:
«Սեպտեմբերի 27-ի առավոտն էր, բոլորս արթնացել էինք, սովորական առավոտ էր, սակայն, մի քանի րոպե անց, զգացինք մի տարօրինակ աղմուկ, հետո տրաքոցներ, նույնիսկ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին նման աղմուկ չէինք լսել՝ հետո իմացանք, որ դրանք ադրբեջանական անօդաչուների հարձակումներն էին »,-պատմում Էլինան, փաստելով՝ իրենց ողջ կյանքի ապրուստը՝ տունն ու տեղը ստիպված են թողել ու Հայաստան եկել՝ երեխաների անվտանգության համար: «Չէինք կարող այս անգամ չգալ, լրիվ ուրիշ պատերազմ էր, հակառակորդի տեխնիկան զորեղ էր, ականները մեր տանը շատ մոտ էին ընկնում: Խուճապահար Հադրութի շրջանի բոլոր գյուղերից կանայք, ծերերն ու երեխաները փախչում էին: Վախն այնքան մեծ էր, որ նույնիսկ տաք հագուստ չվերցրեցինք: Սկզբում գնացինք Ստեփանակերտ, բայց այնտեղ էլ հրթիռակոծություն ու կրակոցներ էին, ի վերջո Հայաստան տեղափոխվեցինք»:
Քանի որ Երևանում արդեն ազատ հյուրանոց չկար, ընտանիքին առաջարկեցին Գյումրի տեղափոխվել: «Գյումրիում հարազատ կամ բարեկամ չենք ունեցել. Սկզբում՝ մոտ 3 ամիս, բարեգործական հյուրատներից մեկում տեղավորվեցինք, հետո արդեն էլ չէինք կարող մնալ հյուրատանը՝ իրենց ծրագիրն ավարտվեց: Անելանելի վիճակ էր, ստիպված էինք կրկին նոր բնակության վայր գտնել»:
Էլինայի 3 երեխաներից 2-ը՝ 11 ամյա Վերոնիկան ու 9 ամյա Միլենան այդ ընթացքում տեղավորվեցին քաղաքի հանրակրթական դպրոցներից մեկում, իսկ ավագը՝ 15 ամյա Նարեկը, Գյումրիի խորացված ֆիզիկա և մաթեմատիկական թեքումով դպրոցում, որտեղ տղային կարճ ժամանակում այնքան սիրեցին, որ իմանալով ընտանիքը ստիպված է լինելու բնակության այլ վայր փնտրել, փորձեցին իրենք ճանապարհներ գտնել հարցը լուծելու: «Որդուս ուսուցչուհին ինձ պատմեց Հայկական Կարիտասի մասին ու խորհուրդ տվեց դիմել ու չսխալվեց՝ 3 ամսվա տան վարձի խնդիր կազմակերպությունը լուծեց ու ոչ միայն դա»: Հայկական Կարիտասի կողմից նախատեսված վարձավճարն այնքան է, որ բավարարել է վարձակալել բոլոր հարմարություններով, լուսավոր ու տաքուկ բնակարան՝ երեխաների դպրոցներին մոտ:
Ծրագրի շրջանակներում, ընտանիքը, հատկացված գումարով, ձեռք է բերել նաև կենցաղային իրեր, ստացել է սննդային ու հիգիենիկ փաթեթներ: «Սկզբում թերահավատորեն մոտեցա, չէի կարծում, որ արագ կարձագանքեն: Ես նման վերաբերմունք չէի սպասում, դիմեցի ու անմիջապես արձագանքեցին ու ամեն ինչ անում են մեր կարիքից ելնելով: Շատ բան էր իրենց աջակցությունից կախված, իսկ ամենակարևորը՝ իմ որդու ապագան՝ այն կրթությունը, որ Նարեկս ստանում է այս դպրոցում անհամեմատելի է մեր փոքրիկ գյուղի կրթության հետ, մանկավարժները շատ են աշխատում, ինքն էլ սովորող է ու արդեն մաթեմատիկայից բավական լավ արդյունքներ է ցուցաբերում»,-ասում է մայրը:
Սկզբում Էլինան ու երեխաները մտածում էին, որ 3 օրից ավել չեն մնա Հայաստանում, սակայն պատերազմի արդյունքում պարզվեց, որ Հադրութի շրջանի շատ գյուղերի նման իրենց գյուղը ևս այլևս հայերինը չէ ու վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ ընտանիքը այդքան շուտ չեն կարող:
Էլինան շատերի նման դեռ անորոշության մեջ է՝ ի՞նչ է լինելու, ու՞ր են գնալու: Նոր բնակարանի համար թեև առցանց գրանցվել են, սակայն ե՞րբ տան խնդիրը կլուծվի Ղարաբաղում, ընտանիքը դեռ չգիտի, մինչ այդ իրենք որոշել են մնալ Գյումրիում՝ ադրբեջանական հարձակման վտանգն այստեղ չկա, երեխաների ապագան ավելի լուսավոր է ու Կարիտասի նման կարիքի մեջ գտնվողին հասնող կազմակերպություն կա:

A few days after the War, 37-year-old Elina Gasparyan moved to Gyumri with her three minor children from the village of Saralanj in Hadrut region, Artsakh.
”On September 27, waking up in the morning, we heard a strange noise, then explosions. We had not heard such noise even during the Four-Day War, then we learned that it was an attack by Azerbaijan”– Elina tells. ”We had to leave our home and come to Armenia for the safety of our children, as it was a completely different war, the hostile equipment was powerful, the mines were falling very close to our house. Women, the elderly and children were running away from all the villages of Hadrut region. We were so scared that we did not even take warm clothes. At first, we went to Stepanakert, but there also were rocket attacks and shootings, so we moved to Armenia”.
As there were no free shelters in Yerevan, the family was offered to move to Gyumri. ”We have no relatives here. So, we settled in a charitable guest house for about 3 months, then we had to find a new place to live. It was a hopeless situation”.
Two of Elina’s children, 11-year-old Veronica and 9-year-old Milena, went to a public school, and the eldest, 15-year-old Narek, started to attend a
physics and mathematics specialized school in Gyumri. Soon he was loved by the teachers so much, that they decided to help Narek’s family in finding an apartment nearby. ”The teacher of my son told me about Armenian Caritas and advised to apply for the support. The organization assisted us giving the rent payment for 3 months and not only that”. The rent payment provided by Armenian Caritas is enough to rent a bright and warm apartment with all amenities near the schools of my children.
Within ‘‘Support of evacuated families from Nagorno-Karabakh’’ project this family also received a voucher for household items as well as food and hygiene packages. ”I did not expect to get a quick reply from them. To my great surprise, they proceeded my application, so we got the required support based on our needs. Many things including the future of my son mostly depended on this support. The education Narek receives at this school is incomparable to the education in our small village. The teachers are doing their best to provide high quality education to my son and he already has good performance in mathematics”- Elina tells.
At first, Elina was thinking to stay in Armenia only for some days. But soon it was turned out that their home-village and many other villages in Hadrut region passed under the control of Azerbaijan. So, the family could not return to Artsakh so soon. It is still unclear for Elina where to go and what to do. They have already applied for a new apartment, but the terms of receiving it are unknown. By then, they are going to stay in Gyumri, as they feel save here, children have great opportunities for the future as well as there is an organization like Armenian Caritas, which reaches those in need.