Ծրագրի անվանում՝ Վերականգնող էներգիայի և խթանում ՀՀ Շիրակի մարզի համայնքներում – PRE/GIZ
Էներգետիկ աղքատությունը Հայաստանում կարևոր խնդիր է հատկապես հյուսիսային, էներգետիկ աղքատ համայնքներում, որտեղ գոմաղբն ու վառելափայտն օգտագործվում է որպես էներգիայի առաջնային աղբյուր: Սա ՀՀ այլ մարզերում առաջացնում է այլ խնդիր, ինչպիսիք են անտառահատումները և հողի դեգրադացումը, որը մեծացնում է կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելիությունը:
Ծրագիրը հիմնականում թիրախավորում է Շիրակի մարզի էներգետիկ աղքատ համայնքների հանրային ենթակառուցվածքները՝ նպաստելով նրանց կայուն էներգիայի հասանելիությանը: Վերականգնող էներգիայի և էներգաարդյունավետության միջոցառումները նվազեցնում են ջերմոցային գազերի արտահանումները, էներգիայի ծախսերը և ջերմության կորուստը, բարելավում է օդի որակը և հանրային ենթակառուցվածներում հարմարավետությունը: Այս միջոցառումները նպաստում են 3, 7 և 13 ՌԶՆ:
Հստակորեն թիրախավորվելու են հետևյալ համայնքները՝
- Հեռավոր, սահմանամերձ և բարձրլեռնային համայնքներ
- Չգազաֆիկացված համայնքներ
- Տնտեսապես աղքատ, սահմանափակ ռեսուրսներով և հնարավորություններով համայնքներ
- Աղքատության ավելի բարձր մակարդակ ունեցող համայնքներ, որոնք ունեն այլընտրանքային և կայուն էներգիայի աղբյուրների կարիք
- Ֆինանսական ներդրում կատարելու պատրաստակամ համայնքներ
- Պատրաստակամություն և մոտիվացիա արտահայտող համայնքներ
- Ակտիվ երիտասարդների և կանանց մեծ թիվ ունեցող համայնքներ
Ծրագրի իրականացման տևողությունը՝ 01.09.2023 – 31.08.2024
Սույն գործողությունը իրականացվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «ԵՄ-ն հանուն Հայաստանի համայնքներում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) կողմից՝ որպես «ԷԿՈսերվ» ծրագրի մաս:
- Նպատակը և խնդիրները
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է նպաստել մաքուր և կայուն էներգիայի տեխնոլոգիաների հասանելությանը ՀՀ Շիրակի մարզի էներգետիկ աղքատ համայնքներում՝ ըստ ՌԶՆ 3,7 և 13-ի:
Շիրակի մարզի էներգետիկ աղքատ համայնքներում 20 հանրային/համայնքապատկան ենթակառուցվածք/շինություն ունի հասանելիություն վերականգնող էներգիայի և էներգաարդյունավետության փոքրամասշտաբ միջոցառումների:
Ծրագրի շրջանակում, Շիրակի մարզի 20 հանրային կամ համայնքապատկան շինության կտրամադրվի աջակցություն էներգիայի և/կամ տաք ջրի արտադրության փոքրածավալ ՎԷ միջոցների և ջերմային կորուստների նվազեցման հիմնական ԷԱ միջոցառումների միջոցով: Վերջինս կարող է ներառել պատուհանների և դռների փոխարինում կամ հերմետիկացում, մուտքի դռների և տանիքների ջերմամեկուսացում և այլն:
- էներգետիկ աուդիտոր, վերահսկման և ստուգման խորհրդատուն պատասխանատու է նախապես ընտրված հասարակական կամ համայնքային շինություններում էներգետիկ աուդիտի գործողությունների իրականացման համար:
Խորհրդատում պետք է աջակցի՝
- Թիրախ համայնքների/բնակավայրերի նախնական ընտրության մեջ
- Համակարգի շահառու շինությունների նախնական վերլուծության և ընտրության մեջ
- ԷԱ և ՎԱ միջամտությունների տեխնիկատնտեսական գնահատման և մրցութային փաստաթղթերի մշակման գործում
- Մրցույթի հայտարարման և կազմակերպության ընտրության գործում
- Վերահսկման և գնահատման գործում
Գնահատումը պետք է սահմանի՝
- ՎԷ և ԷԱ միջոցառումների շրջանակը և կիրառությունը՝ հիմնված շինության վիճակի վրա /տանիքի ծածկույթը, տեխնիկական խնդիրները և այլն/
- Էներգիայի ելակետային սպառումը և կոմունալ ծախսերը, արդեն տեղադրված միջոցառումները և դրանց ներկա վիճակը և արդյունավետությունը
- Շենքի էներգիայի, դրամական խնայողության (էներգիայի կոմունալ ծախսերի նվազեցման %-ը) և ջերմոցային գազերի (CO2) արտանետումների նվազեցման ներուժը
- Յուրաքանչյուր շենքի համար ԷԱ/ՎԷ տեխնոլոգիաների տեղադրման իրագործելիության նկարագրությունը
- Միջամտությունների տեսակները և տարբեր միջոցառումների համակցումը, նյութերը, տեխնիկական լուծումները, ծածկույթի տարածքները, ծավալներն ու հզորությունները և այլ տեխնիկական մանրամասներ
- Խորհրդատուի հետ միասին պետք է հասնել հետևյալ արդյունքների՝
- Շահառու շինությունների վերջնական ցանկ՝ հաստատված միջամտությունների տեսակներով և տարբեր միջոցառումների, նյութերի, տեխնիկական լուծումների, ծավալների և կարողությունների համակցությամբ
- ԷԱ և ՎԱ միջոցառումների նախագծման, մատակարարման և տեղադրման տեխնիկական առաջադրանքներ
- ԷԱ և ՎԱ միջոցառումների նախագծման, իրականացման մրցութային փաթեթներ
- Տեխնիկական վերահսկողության մրցութային փաթեթներ
- Տեղադրված արևային ենթակառուցվածքներ /ֆոտովոլտային, արևային ջրատաքացուցիչ/ և ԷԱ միջոցառումներ, մատակարարման/ավարտման և ավարտական ակտեր՝ ստորագրված տեխնիկական վերասկողի կողմից
- Վերահսկման այցելությունների գրառումներ և արձանագրություններ՝ ներառյալ լուսանկարներ, վիդեոներ և այլն
- Ստուգման հաշվետվություններ, ընդունման ակտեր
- Եռամսյակային տեխնիկական հաշվետվություններ վերահսկման և ստուգման արդյունքներով` ներառյալ բազային, թիրախային և փաստացի չափորոշիչները, լուսանկարներ և այլ մանրամասներ
- Հաշվետվություն ևհամակարգում
Խորհրդատուն հաշվետու է PRE/GIZ ծրագրի ղեկավարին:
Ծրագրային թիմը պատրաստ է ակտիվ աջակցելու բոլոր հարցերում:
- Խորհրդատուի և խորհրդատվական ընկերությունների համար պահանջվող որակավորումները՝
Խորհրդատուն պետք է ունենա հետևյալ հմտություններն ու փորձը՝
- Բարձրագույն կրթություն էներգետիկայի և/կամ ճարտարագիտության ոլորտում
- Առնվազն 4 տարվա մասնագիտական փորձ
- Առնվազն 3 տարվա աշխատանքային փորձ էներգաարդյունավետության, վերականգնող էներգիայի և էներգետիկ աուդիտի ոլորտում
- Շենքերում էներգետիկ աուդիտ անցկացնելու գործնական փորձ
- Մրցութային փաստաթղթերի մշակման փորձ
- Քաղաքապետարանների հետ համագործակցության փորձ
- Նախնական մակարդակում հետազոտությունների կարողություն՝ տվյալների վերլուծության և տվյալների ամփոփման հմտությունով
- Անգլերեն լեզվով գրավոր հաշվետվությունների հմտություն
Խորհրդատվական ընկերությունը պետք է համապատասխանի հետևյալ որակավորումներին՝
- Հայաստանում օրինական գրանցված սուբյեկտ
- ԷԱ և ՎԵ միջամտությունների տեխնիկատնտեսական գնահատման տրամադրման փորձառություն /ներկայացնել նմանատիպ ծրագրերի ցանկը՝ ներառյալ բյուջեն արդյունքները և դոնորը/
- Էներգետիկ աուդիտի ծառայությունների փորձ և գիտելիք, համապատասխան ոլորտներում պետական հավաստագրերի/լիցենզիաների առկայությունը կդիտվի որպես առավելություն
- Միջազգային գործընկերների համար նախկինում իրականացված ծրագրերը կդիտվեն որպես առավելություն
- Գրավոր և բանավոր հաղորդակցման հմտություններ, հաշվետվություններ գրելու և քննարրկումներ կազմակերպելու փորձ
- Միջանձնային, կազմակերպչական և թիմային աշխատանքի գերազանց հմտություններ
- Հայերեն լեզվի իմացություն; անգլերեն լեզվի իմացությունը կդիտվի առավելություն
- Ժամանակացույց
Այս նշանակումը վավեր է 2023թ. նոյեմբերի 01-ից 2024թ. օգոստոսի 31-ը:
Նախնական աշխատանքային պլանը հետևյալն է:
| Ինչ | Ով | Երբ | |
| 1. | Պայմանագրի կնքում | Պայմանագիր ՀԿ ԲՀԿ և Խորհրդատուի միջև | 2023 նոյեմբեր |
| 2. | Շահառու շինությունների նախնական վերլուծություն և ընտրություն | Խորհրդատու, համակարգող | 2023 նոյեմբեր- նոյեմբեր |
| 3. | ԷԱ և ՎԷ միջամտությունների տեխնիկատնտեսական գնահատում և մրցութային փաստաթղթերի մշակում | Խորհրդատու, համակարգող | 2023 նոյեմբեր – 2024 հունվար |
| 4. | Կազմակերպության մրցույթի հայտարարում և ընտրություն | Խորհրդատու, թիմ | 2024 հունվար |
| 5. | Արևային համակարգերի տեղադրման կամ ԷԱ միջոցառումների վերահսկում | Խորհրդատու, կազմակերպություն, համակարգող | 2024 հունվար – ապրիլ |
| 6. | Վերահսկում և ստուգում | Խորհրդատու, համակարգող | 2024 ապրիլ – հունիս |
| 7. | Եռամսյակային տեխնիկական հաշվետվություններ
|
Խորհրդատու | 2023 դեկտեմբեր, 2024 մարտ, հունիս |
- Դիմելու կարգը
«Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ-ն հրավիրում է շահագրգիռ և փորձառու մասնագետներին/կազմակերպություններին մասնակցելու սույն հայտին:
Ցանկացողները պետք է ներկայացնեն իրենց դիմումները ոչ ուշ քան 2023թ. հոտկեմբերի 25ը հետևյալ էլ.հասցեին՝ l.hambardzumyan@caritas.am կամ info@caritas.am.

Project name – Promotion of Renewable Energy and Energy Efficiency in Communities of Shirak Marz, Armenia – PRE/GIZ
Armenian Caritas Benevolent NGO, within the framework of the “EU4Energy Efficiency and Renewable Energy in Armenian Communities” project, co-financed by the European Union (EU) and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and implemented by Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH as a part of the “ECOserve” program, is starting a new initiative “Promotion of Renewable Energy and Energy Efficiency in Communities of Shirak Marz, Armenia”.
Within the framework of the “Promotion of Renewable Energy and Energy Efficiency in Communities of Shirak Marz, Armenia” initiative a call for the selection of Project Energy Auditor, Monitoring and Verification consultant is announced.
- Background of PRE/GIZ Programme
Energy poverty is a crucial issue in Armenia especially in the northern, energy poor communities where dung and firewood are used as primary energy sources. This causes other issue in different marzes of Armenia such as deforestation and soil degradation which increase the vulnerability to climate change.
The project mainly targets public infrastructures in energy poor communities of Shirak region by contributing to their access to sustainable energy. Renewable energy and energy efficiency measures reduce greenhouse gas emissions, energy costs and heat losses, improve indoor air quality and enhance comfort at public infrastructures. These measures contribute to SDGs 3, 7 & 13.
Explicitly the following communities are targeted:
- Remote, borderline or highland communities
- Gas off grid communities
- Economically poor communities with limited resources and possibilities
- Communities with higher poverty rates needing alternative and sustainable sources of energy
- Communities willing to make a financial contribution
- Communities providing willingness and motivation
- Communities with high number of active youth and women
Implemented Project period: 01.09.2023 – 31.08.2024
- Goals and Objectives
The overall objective of the “PRE/GIZ” measure is to contribute to accessibility of clean and sustainable energy technologies in energy poor communities of Shirak Marz, Armenia as to the SDG3,7 &13.
The project goal: 20 public/community-based infrastructures/buildings in energy poor communities of Shirak Marz have access to small scale renewable energy and energy efficiency measures with providing benefits to population.
In the frames of the project, 20 public or community-based buildings in Shirak region of Armenia will be supported with small scale RE measure for energy and/or hot water generation, and with basic EE measures to reduce heat losses where this would be reasonable and feasible. The latter can include replacement or sealing of windows and doors, insulation of entrance doors and roofs, etc.
- The Energy Auditor, Monitoring and Verification Consultant is responsible for conducting energy audit services in the pre-selected public or community-based buildings.
The Consultant should assist in:
- Pre-selection of target communities/settlements
- Facilitating prefeasibility analysis and selection of beneficiary buildings
- Conducting technical-economic assessment of EE and RE interventions and development of bidding documents
- Bidding announcement and selection of a vendor
- Monitoring and Evaluation
The evaluations should define:
- The scope and applicability of RE/EE measures based on the condition of a building (roof carcass, roof covering, technical issues, etc.)
- The baseline energy consumption and utility costs, already installed measures and their current condition and efficiency
- The energy, monetary saving (% of decreased utility costs for energy) and GHG (CO2) emission reduction potential of a building
- The description of feasibility of installation of EE/RE technologies for each building
- Types of interventions and combination of various measures, materials, technical solution, areas of coverage, volumes and capacities and other technical details
- The following outputs should be reached together with the Consultant:
- Selection criteria for beneficiary buildings
- List of the pre-selected beneficiary buildings
- Final list of the beneficiary buildings with respective approved types of interventions and combination of various measures, materials, technical solution, areas of coverage, volumes and capacities
- ToR for design, supply and installation of EE ad RE measures
- Tender packages for design, implementation of EE and RE measures
- Tender packages for Technical Supervision
- Installed solar infrastructures (PV, SWH) and energy efficiency measures, delivery/completion and completion acts signed by the Technical Supervision
- Monitoring visits notes and minutes, including photos, videos, etc.
- Verification reports, acceptance acts
- Quarterly technical reports with outputs of monitoring and verification including the baseline, target, and actual indicators, photos and other details
- Reporting and Coordination
This Consultant is under the overall responsibility of the PRE/GIZ Programme Manager.
The programme team members are actively supporting the expert and give relevant input.
- Required qualifications for the Individual Consultants and the Consulting Companies:
The Consultant should have the following skills and experience:
- Advanced university degree in the field of energy and/or engineering
- At least 4 years of professional experience
- At least 3 years of working experience with project related to energy efficiency, renewable energy and energy audit
- Hands-on experience in conducting energy audits in buildings
- Experience in development of bidding documentation
- Experience in cooperation with municipalities
- Research capacity at advance level with skills in data analyses and data summary
- Report writing skills in English will be an asset
The Consulting Company should comply with the following requirements:
- A legally registered entity in Armenia;
- Experience in providing technical-economic assessment of RE/EE interventions (the list of relevant projects, including data on budget, results and donors should be provided);
- Experience and knowledge in energy audit services in Armenia, the presence of state certificates/licenses in respective fields will be considered a plus;
- Projects previously implemented for international partners will be considered an asset;
- Written and verbal communication skills, experience in developing reports and organizing discussions;
- Excellent interpersonal, organizational and teamwork skills;
- Fluency in Armenian, knowledge of English will be considered an asset.
- Time Frame
This assignment is for the period from 01 November, 2023 until 31 August 2024.
The tentative work plan is as following:
| What | Who | When | |
| 1. | Contract signed | Contract signed between Consultant and AC | November 2023 |
| 2. | Prefeasibility analysis and selection of beneficiary buildings | Consultant | November 2023 |
| 3. | Technical-economic assessment of EE and RE interventions and development of bidding documents | Consultant | November- January 2024 |
| 4. | Bidding announcement and selection of a vendor | Consultant with project team | January 2024 |
| 5. | Monitor the installation of solar systems or energy efficiency measures | Consultant, Vendor | January – April 2024 |
| 6. | Monitoring and Verification | Consultant | April – June 2024 |
| 7. | Quarterly technical reports
Consultant | December 2023, March, June 2024 |
Armenian Caritas invites interested and qualified experts/organizations to participate.
Consultants and Consulting Companies wishing to participate are kindly invited to submit their applications till 25th of October to email addresses: l.hambardzumyan@caritas.am and info@caritas.am.
The application must be composed of the following:
- Curriculum Vitae of the expert and for each member of the team (if a team approach is utilized)
- Armenian Caritas is grateful to all interested applicants; however, only shortlisted candidates will be contacted for the interview.