Հաբեթնագյան Լենան ծնվել է բանվորի ընտանիքում՝ Լենինականում, 1930 թվականի ապրիլի 15-ին:
Վաղ հասակում կորցրել է ծնողներին: Լենան ունեցել է երկու քույր, երեք եղբայր, ավագն Լենան էր եւ ծնողների մահից հետո ծնողական ծանր բեռը մնաց մանկահասակ Լենայի ուսերին: Խնամել է քույրերին ու եղբայրներին: Դպրոցահասակ Լենայի համար արդեն դպրոց գնալը մեծ խնդիր է դառնում: Չորրորդ դասարանը Լենայի համար վերջին դասարանն է լինում: 18 տարեկանում Լենան ընդունվում է աշխատանքի Լենինականի Տեքստիլ կոմբինատում, որպես բանվորուհի: 28 տարի աշխատելուց հետո անցնում է թոշակի: Արդեն 1973թ.-ին Լենան հիվանդանում է, երկար ժամանակ բուժում ստանում հիվանդանոցում՝ հոդերի ցավի դեմ:
– Տեքստիլ կոմբինատում աշխատանքս ծանր էր, եւ հենց դա էր հիվանդությանս պատճառը,- պատմում է Լենան:
Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո արդեն անհնար է դառնում Լենայի աշխատելը: Երկուսից երեք տարի չաշխատելուց հետո Լենան հանդիպում է իր վաղեմի ծանոթներից մեկին, ով Լենային առավել հանգիստ աշխատանք է առաջարկում Գյումրու Գուլպայի գործարանում, որպես հսկիչ: 6 տարի աշխատում է Գուլպայի գործարանում մինչ 1988 թվականը: Իսկ 1988-ից հետո արդեն մեծացած Լենան առողջական խնդիրների պատճառով ի վիճակի չի լինում նորից աշխատելու:
– Ամուսնացրեցի եղբորս, հետո քրոջս,- պատմում է Լենա տատիկը:
Քաղցկեղից մահանում է մյուս եղբայրը, ում խնամքով նորից զբաղվում է Լենա տատիկը: Մեծ դժվարությամբ պահում է հիվանդ եղբորը:
– Պահեցի, խնամեցի, ամուսնացրեցի ու կյանքս անցավ,- պատմում է Լենան:
Իր քույրերի ու եղբայրների խնամքով զբաղված Լենան չի ամուսնացել, սակայն շատ հոգատարությամբ ու, ինչու ոչ, նաեւ հպարտությամբ պատմում է, որ ինքը քույրերի ու եղբայրների համար եղել է եւ՛ հայր, եւ՛ մայր: Զրուցելով Լենա տատիկի հետ, հասկացա, թե որքան, ինչպես ինքն ասեց «ամակ» է դրել քույրերին ու եղբայրներին մեծացնելու, յուրաքանչյուրին իր նպատակին հասցնելու համար: Այնքան շատ է եղել սերը նրանց հանդեպ, որ մոռանալով սեփական եսը, անձնական կյանքը մի կողմ դնելով, մի ամբողջ կյանք է նվիրել նրանց: Բայց նա չի զխչում։ Ինչպես ասվում է Աստվածաշնչի Կորնթացիներ 10։1 հատվածում «Ինչպես որ ես էլ ամեն ինչում հաճեցնում եմ բոլորին՝ փնտրելով ոչ թե իմ օգուտը, այլ շատերինը, որպեսզի նրանք փրկվեն։»
– Իրենք էլ ինձ չմոռացան, ինձ հարգում ու սիրում են մինչ օրս:
Այժմ Լենան ապրում է իր հայրական տանը փոքր քրոջ հետ:
«Հայկական Կարիտաս»-ի մասին իմացել է շատ վաղուց: Բացման օրվանից մինչ օրս, արդեն գրեթե 10 տարի, ուրախությամբ հաճախում է «Տարեցների ցերեկային խնամքի» Գյումրու կենտրոնը:
– Կենտրոնը մի քանի տեղ է տեղափոխվել, բայց դա ինձ համար չի ունեցել որեւէ նշանակություն, որովհետեւ ինձ շատ հարազատ եմ զգացել այստեղ, շատ գոհ եմ, ինձ շատ են օգնել, օժանդակել:

Lena Habetnagyan was born in a family of workers, in Leninakan on April 15, 1930.
She has lost her parents in an early age. Being the eldest, Lena had two sisters and three brothers. Upon their parents’ death, Lena began to take care of her brothers and sisters. It was very difficult for Lena to attend school and take care for brothers and sisters at the same time. So the fourth grade was the last one for Lena. Turning eighteen, Lena began to work at Leninakan’s Textile factory as a worker. After 28 years of working there, Lena retired and fell ill and in 1973 she was hospitalized for treatment of joint for a long time.
– My hard work at the factory led to the health problems, – told Lena.
After the hospital it was impossible to work for Lena. In two or three years Lena met one of her friends, who offered the woman quieter work of a controller at the Stock factory. Lena worked there at about six years till the earthquake of 1988. And after 1988 Lena had already had health problems and wasn’t able to work again.
– My brother got married, then did my sister, – told Lena.
Her second brother was ill. He had cancer and Lena took care of him for a long time. It was a big challenge. – I raised them, took care, and my life seemed elapsed…, – told Lena.
Taking care of her brothers and sisters Lena was unable to get married herself, although she was telling her story about her brothers and sisters very proudly, as she has been both a father and mother for them.
Conversing with Lena I understood how much “efforts” she had put to educate them, meeting all their aspiration. She loved them so much, that she has forgotten about her personal life, her whole life she devoted to her brothers and sisters. But she does not regret. As Bible says in the 1 Corinthians 10:33: “Just as I also please all men in all things, not seeking my own profit but the profit of the many, so that they may be saved.”
– They also haven’t forgotten me, they love and respect me up to day.
Now Lena lives with her younger sister in their paternal house.
She learnt on “Armenian Caritas” long time ago. For about 10 years, since the inception of Gyumri “Elderly Day Care Center for the Older People” Lena attends it with pleasure.
– The Center has moved for several times, but it doesn’t matter, because I feel that I am very welcome here, I am very grateful, they helped and assisted me a lot.