Կարիտասը ճանաչում է երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց պաշտպանված լինելու իրավունքը՝ անկախ նրանց սեռից, ռասայական և մշակութային պատկանելությունից և հաշմանդամության տեսակից: Կարիտասը գիտակցում է երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց հետ աշխատանքի հնարավոր վտանգները, ինչպես նաև շահառուների՝ իրենց հետ աշխատող անձնակազմի կողմից բռնության և շահագործման ենթարկվելու ռիսկերը։
Կարիտասը կոչված է ստեղծելու և պահպանելու այնպիսի միջավայր, որտեղ խրախուսվում են կազմակերպության հիմնարար արժեքները և կանխարգելվում մարդկանց նկատմամբ բռնության և շահագործման դեպքերը: Կարիտասի անձնակազմը[1] և գործընկերները[2] պարտավոր են հարգել բոլոր անձանց արժանապատվությունը՝ մշտապես դրսևորելով անձնային և մասնագիտական բարձր որակներ: Միևնույն ժամանակ նրանք պարտավոր են իրենց պարտականությունները կատարել բարձր պատասխանատվությամբ և սրտացավությամբ` կառուցելով ճիշտ հարաբերություններ:
Կարիտասը ճանաչում է երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց հատուկ կարիքները և, հետևաբար, պարտավորվում է ստեղծել և պահպանել այնպիսի միջավայր, որտեղ պաշտպանված է յուրաքանչյուր անհատ:
- Ազդեցության ոլորտ
Այս քաղաքականությունն ուղղակիորեն կիրառելի է hետևյալ խմբերի համար.
- Միջազգային Կարիտասի գլխավոր քարտուղարության անձնակազմ և գործընկերներ,
- Միջազգային Կարիտասի հատուկ մեխանիզմների միջոցով լիազորված և գործուղված անձինք,
- Անդամ կազմակերպությունների անձնակազմ և գործընկերներ։
Գլխավոր քարտուղարությունն աջակցում է անդամներին՝ ըստ կարիքի;
- Երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց պաշտպանություն
Միջազգային Կարիտասն արգելում է բռնության և շահագործման բոլոր դրսևորումները, մասնավորապես.
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է իրականացնել սեռական բնույթի ցանկացած գործողություն երեխաների նկատմամբ (երեխա է համարվում 18 տարին չլրացած անձը՝ անկախ տեղական օրենսդրությամբ համաձայնության կամ չափահասության տարիքի ամրագրումից)։ Երեխայի տարիքի թյուրըմբռնումը չի ազատում պատասխանատվությունից:
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է ցանկացած տեսակի ֆիզիկական կամ հոգեբանական վնաս պատճառել երեխաներին կամ խոցելի չափահաս անձանց:
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է գումար, ապրանք կամ աշխատանք առաջարկել սեռական բնույթի որևէ գործողության դիմաց (այդ թվում՝ սեռական ծառայությունների)։
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է դրսևորել նվաստացում, ստորացում կամ շահագործում ենթադրող վարքագիծ երեխաների, կանանց և խոցելի չափահաս անձանց նկատմամբ:
- Կարիտասի անձնակազմը և գործընկերներն իրավունք չունեն չարաշահել իրենց լիազորությունները կամ պաշտոնեական դիրքը՝ ցուցաբերելով կողմնակալ վերաբերմունք կամ չտրամադրելով ծառայություններ ու աջակցություն:
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է չարաշահել իրենց լիազորությունները կամ պաշտոնեական դիրքը՝ խնդրելով կամ պահանջելով գումար, ծառայություն կամ ցանկացած այլ տեսակի շահույթ:
- Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է ներգրավվել մարդկային թրաֆիքինգ ենթադրող ցանկացած գործողության մեջ:
Նույն տրամաբանությամբ՝ Կարիտասի անձնակազմին և գործընկերներին արգելվում է սեռական հարաբերություններ ունենալ այն անձանց հետ, որոնց հետ աշխատում են, քանի որ նմանատիպ հարաբերությունները հիմնված են ի սկզբանե անհավասար ուժային հարաբերակցության վրա։ Նմանատիպ հարաբերությունները հակասում են Կարիտասի սկզբունքներին ու արժեքներին և խարխլում են կազմակերպության աշխատանքի հուսալիությունն ու ամբողջականությունը:
- Զեկուցելու պատասխանատվություն
Կարիտասի անձնակազմը և գործընկերները պարտավորվում են զեկուզել երեխայի կամ խոցելի չափահաս անձի շահագործման կամ նրա հանդեպ բռնության ցանկացած կասկածի կամ մտահոգության մասին: Չզեկուցելը կրկնակի վտանգի է ենթարկում և զոհին, և Կարիտասին, համարվում է սույն Պաշտպանության քաղաքականության, ինչպես նաև Վարվեցողության կանոնների խախտում:
Կարիտասի անձնակազմը և գործընկերները պետք է զեկուցեն ոչ անդամ կազմակերպության կամ կառույցի անձնակազմի մտահոգությունների մասին՝ նախապես հաստատված զեկուցման ընթացակարգերի միջոցով:
- Կանխարգելում
Կարիտասը ցուցաբերում է հետևողականություն մարդկային ռեսուրսների հավաքագրման և չափորոշիչների ընտրության գործընթացում՝ բռնությունից և շահագործումից պաշտպանելու այն մարդկանց, որոնց հետ աշխատում է: Սա ներառում է.
- Անվտանգ հավաքագրում. թափուր հաստիքի համար դիմած համապատասխան թեկնածուների նախկին փորձառության ուսումնասիրություն և ոստիկանական ստուգում՝ առանձնահատուկ անդրադարձ կատարելով նախկին փորձառության ընթացքում դրսևորած վարքագծի համապատասխանությանը Վարվեցողության կանոններով ամրագրված չափանիշներին: Կարիտասը կիրառում է «չարաշահումների բացահայտման միջկազմակերպական ընթացակարգը»:
- Ընթացակարգերի/քաղաքականությունների ներկայացում նոր անձնակազմին. անձնակազմի բոլոր նոր անդամներին ներկայացվում են «Վարվեցողության կանոնները», «Բողոքարկման քաղաքականությունը», «Երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց պաշտպանության քաղաքականությունը», «Երեխաների հետ վարվելակերպի կանոնները» և «Եզրույթների մեկնաբանությունը»։
- Հաստատում՝ Կարիտասում գործող քաղաքականություններին ծանոթանալու վերաբերյալ. անձնակազմի բոլոր անդամները կարդացել, հասկացել և ստորագրել են «Երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց պաշտպանության քաղաքականություն» և «Վարվեցողության կանոններ» փաստաթղթերը:
- Տվյալների պաշտպանություն
Կարիտասը անձնական տվյալների մշակման գործընթացում պահպանում է առավելագույն գաղտնիություն:
«Վարվեցողության կանոնների» և «Երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց պաշտպանության քաղաքականության» խախտման դեպքերի հետաքննության ընթացքում ձեռք բերված անձնական տեղեկությունների նկատմամբ կիրառելի է «Անձական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքը։
Հաստատվել է 2018թ. հոկտեմբերի 11-ին Վարչական խորհրդի կողմից
Հավելվածներ.
Հավելված 1 – Եզրույթների բառարան
Հավելված 2 – Երեխաների հետ վարվելակերպի կանոններ
Հավելված 3 – Ծանոթացման թերթիկ
Հավելված 4 – Զեկուցման ձևաթուղթ
Հավելված 1
Եզրույթների բառարան
Երեխա։ 18 տարին չլրացած ցանկացած անձ։ Չնայած կարող են գործածվել տարբեր սահմանումներ՝ համաձայն տվյալ երկրի օրենսդրության կամ տեղական սովորույթների, այնուամենայնիվ, Կարիտասը հստակ սահմանում է՝ պետք է հավասարապես ապահովել 18 տարին չլրացած բոլոր անձանց պաշտպանությունը և անվտանգությունը՝ անկախ տվյալ վայրում ընդունված տարիքային սահմանափակումներից։
Խոցելի չափահաս անձ։ Խոցելի չափահաս անձինք 18 տարին լրացած այն անհատներն են, որոնք ավելի շատ են ռիսկի ենթարկվում մի շարք գործոնների պատճառով, ինչպիսիք են սեռը, տարիքը, մտավոր կամ ֆիզիկական առողջությունը, աղքատությունը, անհավասարությունը, տեղահանված լինելը կամ ճգնաժամը։
Անվտանգության ապահովում։ Կազմակերպությունների ստանձնած պատասխանատվությունն է՝ համաձայն որի կազմակերպության աշխատակազմը և ծրագրերը խթանում են երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց բարեկեցությունը և պաշտպանում են նրանց բռնության կամ շահագործման ենթարկվելու ռիսկից։ Այս եզրույթը սովորաբար ներառում է նաև սեռական շահագործման կամ բռնության կանխարգելումը և երեխաների պաշտպանությունը։
Պաշտպանություն։ Այն պատասխանատվությունը կամ միջոցներն են, որոնք ձեռնարկվում են՝ կանխարգելելու և արձագանքելու երեխաների և խոցելի չափահաս անձանց շահագործման և բռնության դեպքերին։ Սա ներառում է իրազեկվածության բարձրացում, դասընթացների մասնակցության խրախուսում, բողոքների վերլուծություն և արձագանքում, պաշտպանության համակարգի մշտադիտարկում և գնահատում, ինչպես նաև անձնական պատասխանատվության ստանձնում։
Երեխաների պաշտպանություն։ Երեխաների պաշտպանությունը ենթադրում է բռնության, շահագործման ու չարաշահումների կանխարգելում և արձագանքում նմանատիպ դեպքերի՝ ներառյալ սեռական շահագործումը և բռնությունը, թրաֆիքինգը, մանկական աշխատանքը և վնասակար ավանդական սովորույթները։ Երեխաների պաշտպանությունն ավելի մեծ աշխատանքային դաշտի՝ անվտանգության ապահովման մի մասն է հանդիսանում։
Պաշտպանություն սեռական շահագործումից և բռնությունից։ Այն բոլոր միջոցառումները, որոնց իրականացման արդյունքում ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված համայնքների բնակիչները պաշտպանվում են տարբեր կազմակերպությունների անձնակազմերի կողմից հավանական սեռական շահագործումից և բռնությունից (օրինակ՝ ՀԿ-ներ, ՄԱԿ և այլ դերակատարներ)։
Բռնություն։ Ցանկացած գործողություն կամ անգործություն, որը վնաս է պատճառում մեկ այլ անձի։ Սա կարող է ներառել ֆիզիկական բռնություն, հուզական բռնություն, սեռական բռնություն և անտեսում։ Այն նաև ներառում է առցանց և/կամ բջջային տեխնոլոգիաների միջոցով կիրառվող բռնությունը։ Գոյություն ունեն բռնության տարբեր տեսակներ, ներառյալ.
- 1. Սեռական բռնություն։ Սեռական բնույթ ունեցող ցանկացած գործողություն կամ սպառնալիք երեխայի կամ չափահասի հանդեպ՝ ուժի, հարկադրանքի կիրառմամբ կամ անհավասար պայմանների արդյունքում։ Սեռական բռնության օրինակները ներառում են բռնաբարությունը, անցանկալի սեռական կոնտակտը, ինչպիսիք են անցանկալի հպումները կամ առանց ֆիզիկական կոնտակտի սեռական բռնությունը, օրինակ՝ սեքստինգը[3], վերբալ (խոսքային) կամ վարքային (ոչ վերբալ) սեռական ոտնձգությունները։
- 2. Ֆիզիկական բռնություն։ Երեխային կամ չափահաս անձին պատճառած կամ սպառնացող ֆիզիկական վնասը, օրինակ՝ խփելը, ոտքով հարվածելը կամ թափահարելը, երբ կա հստակ տեղեկություն կամ հիմնավոր կասկած այն մասին, որ վնասը պատճառել են գիտակցաբար կամ այն գիտակցաբար չեն կանխել։
- 3. Հուզական բռնություն։ Շարունակական կամ խիստ բացասական հուզական վերաբերմունքի կամ մերժման արդյունքում պատճառած վնաս, ինչպիսին է նվաստացնող պատիժը, սպառնալիքները, բուլլինգը, խնամքից կամ զգայական ջերմությունից զրկելը։
- 4. Անտեսում։ Հիմնական պահանջմունքներից զրկելը, ինչպիսիք են սնունդը, ջերմությունը կամ բժշկական խնամքը, կամ ցանկացած տեսակի վտանգ չկանխարգելելը։
Հավելված 2
Երեխաների հետ վարվելակերպի կանոններ
Կարիտասի անձնակազմը[4] և գործընկերները[5] պետք է մշտապես զգուշավորություն ցուցաբերեն իրենց բառապաշարի, գործողությունների հանդեպ, ինչպես նաև երեխաների հետ հաղորդակցվելու ընթացքում և ապահովեն նրանց անվտանգությունը։ Անձնակազմը և գործընկերները պետք է մշտապես պաշտպանեն յուրաքանչյուր երեխայի արժանապատվություն և բոլոր երեխաներին վերաբերվեն հարգանքով։
Անձնակազմից և գործընկերներից ակնկալվում է խստորեն հետևել ներքոնշյալ ձևակերպումներին՝ երեխաների հետ (18 տարին չլրացած ցանկացած անձ) հաղորդակցվելիս։

Caritas recognizes the right of children and vulnerable adults to protection, regardless of gender, race, culture and disability. Caritas recognizes the power dynamics inherent in working with children and vulnerable adults and the potential for abuse and exploitation by staff of people we work with.
Caritas is committed to creating and maintaining an environment which promotes its core values and prevents abuse and exploitation of all people. Caritas staff [1]and associates[2] are expected to uphold the dignity of all people with whom they come into contact by ensuring that their personal and professional conduct is of the highest standards at all times. They are equally expected to serve with integrity and promote the right relationships while taking their responsibilities.
Caritas recognizes the unique needs of children and vulnerable adults and, therefore, commits itself to creating and maintaining an environment that protects these individuals.
1.2 Scope
This policy applies directly to the following categories:
- All Caritas Internationalis General Secretariat staff and associates
- Those deployed through Caritas Internationalis mandated support mechanisms
- Member organizations staff and associates
The General Secretariat will support members when needed.
1.3 Protecting Children and Vulnerable Adults
Caritas Internationals prohibits all forms of exploitation and abuse, namely:
- Caritas staff and associates are prohibited from engaging in sexual activity with children (persons under the age of 18, regardless of the age of majority or age of consent locally). Mistaken belief regarding the age of a child is not a defense.
- Caritas staff and associates are prohibited from causing any physical or emotional harm to children or vulnerable adults.
- Caritas staff and associates are prohibited from the exchange of money, employment, goods, or services for sex, including sexual favors.
- Caritas staff and associates are prohibited from any form of humiliating, degrading, or exploitative behavior toward children, women, and vulnerable adults.
- Caritas staff and associates are not to use their power or position to withhold assistance or services, or to give preferential treatment.
- Caritas staff and associates are prohibited from using their power or position to request or demand payment, privilege, or any other benefit.
- Caritas staff and associates are prohibited from engaging in trafficking in human beings, in all forms.
In the same spirit, Caritas staff and associates are strongly discouraged to engage in sexual relationships with people they work with since they are based on inherently unequal power dynamics. Such relationships are contrary to Caritas principles and values and undermine the credibility and integrity of its work.
1.4 Responsibility to report
Caritas staff and associates are obliged to report any concern or suspicion of exploitation and abuse of a child or vulnerable adult. Failure to report may put the victim and Caritas at risk and is a breach of this Safeguarding Policy and of the Caritas Internationalis Code of Conduct.
Caritas staff and associates should report concerns by a staff from other non-member organization or body through established reporting mechanisms.
1.5 Prevention
Caritas is adhering to the highest human resource and recruitment standards to safeguard people we work with against exploitation and abuse. This includes:
- Safe recruitment – referencing and vetting prospective applicants with emphasis on impeccable track record in carrying out their work in conformity with the Code of Conduct. Caritas Internationalis is adhering to the sector-wide referencing scheme called “inter-agency misconduct disclosure scheme”.
- Induction – all staff have completed an induction on the Caritas Internationalis Code of Conduct, Complaints and Handling Policy and Procedures, Caritas Internationalis Child and Vulnerable Adults Safeguarding Policy and Standards of Behavior Toward Children and Glossary of Terms.
- Acknowledgment – all staff have read, understood and signed the Child and Vulnerable Adults Safeguarding Policy and the CI Code of Conduct.
1.6 Data protection
Caritas Internationalis is committed to apply the highest levels of protection in the processing of personal data. Personal information acquired during investigations related to the breach of the Caritas Internationalis Code of Conduct and the Caritas Internationalis Child and Vulnerable Adults Safeguarding
Policy will be treated in accordance to the General Data Protection Regulation (EU) 2016/679 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data.
Approved by the Executive Board on 11th October 2018
Annex I-Glossary of Terms
CHILD:
Any person under the age of 18. National law or local customs may use different definition; however, Caritas’ position is all persons under the age of 18 should receive equal protection regardless of local age limits.
VULNERABLE ADULT:
Vulnerable adults are individuals aged 18 years and over who are at greater risk of significant harm due to factors such as gender, age, mental or physical health, or as a result of poverty, inequality or experience of displacement or crisis.
SAFEGUARDING:
The responsibility that organisations have to make sure their staff and programmes promote the welfare of children and vulnerable adults and do not expose them to the risk of harm and abuse. PSEA (Prevention of Sexual Exploitation and Abuse) and child protection come under this umbrella term.
PROTECTION:
The responsibility and measures taken to prevent and respond to abuse and exploitation of a child or vulnerable adult. This includes building awareness, promoting training, identifying and responding to all complaints, monitoring and evaluating protection structures, and taking personal responsibility.
CHILD PROTECTION:
Child protection is about preventing and responding to violence, exploitation and abuse against children – including sexual exploitation and abuse, trafficking, child labour and harmful traditional practices. It is part of the broader area of work known as Safeguarding.
PSEA (Protection from Sexual Exploitation and Abuse):
All measures that protect people from crisis affected communities from sexual exploitation and abuse by staff (e.g. of NGOs, the UN and other actors).
ABUSE:
Any action or inaction that causes harm to another person. It can include physical abuse, emotional abuse, sexual abuse and neglect. It also includes abuse online and/or through mobile technology. There are various types of abuse including:
- Sexual abuse: Any actual or threatened sexual act of violence perpetrated against a child or adult, whether by force or under unequal or coercive conditions. Examples of sexual abuse include rape, abusive sexual contact like unwanted touching and non-contact sexual abuse such as sexting and verbal or behavioral sexual harassment.
- Physical abuse: The actual or likely physical injury to a child or adult, such as hitting, kicking or shaking, where there is definite knowledge, or reasonable suspicion, that the injury was inflicted or knowingly not prevented.
- Emotional abuse: Harm done by persistent or severe emotional ill-treatment or rejection, such as degrading punishments, threats, bullying, and not giving care and affection.
- Neglect: When basic needs such as food, warmth and medical care are not met, or when there is a failure to prevent exposure to any kind of danger.