ԼՂՀ տեղահանված բնակչության կարիքների գնահատում
Նպատակը` Ծրագրի նպատակն է բացահայտել ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի բացերը` հավաքագրելով տեղեկատվություն խոցելի եւ հակամարտությունից տուժած բնակչության կարիքների եւ ժամանակավոր բնակության վայրի մասին, ինչպես նաեւ դաշտում աշխատող այլ կազմակերպությունների կողմից տրամադրված աջակցության առընչությամբ:
Գործունեությունը` 2016թ. ապրիլին հակամարտության սրացման պատճառով ԼՂՀ որոշ բնակավայրեր մասնակի կամ ծանր ռմբակոծվեցին, որի պատճառով Թալիշի, Մատաղիսի, Տոնաշենի եւ Մարտակերտի բնակչությունը լքեցին իրենց բնակության վայրերը եւ ապաստան գտան առավել ապահով վայրերում` ԼՂ-ի կամ ՀՀ տարբեր մարզերում: Տարբեր աղբյուրների համաձայն` մոտ 3.000-4.000 հոգի տեղահանվեցին հակամարտության սրացման պատճառով:
Կաթողիկե օգնության ծառայություններ (ԿՕԾ)-ի տեխնիկական աջակցությամբ «ՀԿ»-ը կարիքների գնահատման թիմեր ձեւավորվեց` հավաքագրելու տեղեկատվություն տեղահանված բնակչության շրջանում, որպեսզի համպատասխանաբար արձագանքի մարդասիրական ճգնաժամին: Հիմնվելով կարիքների գնահատման զեկուցի դիտարկումների եւ խորհուրդների վրա` մշակվեց ծրագրի առաջարկ, որն ուղարկվեց Կաթողիկե օգնության ծառայություններ (ԿՕԾ)-ին հաստատման համար: Ծրագիրն առաջարկում էր կանխիկ գումարով աջակցություն տեղահանված ընտանիքներին, ովքեր ընտանիքում ունեն 14 տարեկանից ցածր երեխաներ, նորածին ունեցող մայրեր, հաշմանդամություն եւ խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձիք:
Կաթողիկե օգնության ծառայություններ (ԿՕԾ)-ը հաստատեց ծրագրի առաջարկը` 22.303 եվրո ընդհանուր բյուջեով:

Needs Assessment of Displaced Population from Nagorno-Karabakh Republic
Goal: The goal of the project was to identify gaps in the humanitarian crises in NK by collecting information on the location and needs of vulnerable, conflict-affected households and provided assistance by other players in the field.
Activities: During the escalations of hostilities in April 2016, several villages and towns of Nagorno-Karabakh Republic were heavily or partially damaged. The population from the communities of Talish, Mataghis, Tonashen and Martakert fled to safer places – either within the territory of Nagorno-Karabakh or to different provinces of Armenia. According to estimations by several sources, in total around 3.000-4.000 people were displaced as a result of the escalations of hostilities.
With the technical support of Catholic Relief Services (CRS), needs assessment teams were formed by “AC” to collect information from the displaced population in Armenia and NK in order to respond the humanitarian crisis accordingly.
Based on the observations and recommendations of Needs Assessment Report a project proposal was elaborated and sent to Catholic Relief Services (CRS) for approval. The project proposed cash-based assistance to the displaced households having members of children under 14, pregnant women and new mothers, people with disabilities and chronic diseases, etc.