Հայկական Կարիտասը հպարտությամբ հայտարարում է, որ «Երիտասարդական սմարթ/խելացի գյուղ» ծրագիրն անցել է կիսաեզրափակիչ փուլ և անհամբերությամբ սպասում է նման հեղինակավոր մրցույթում Հայաստանը ներկայացնելուն: Ծրագրի նպատակը «Խելացի գյուղ»-ի մոդելի ստեղծումն է, որը ուսուցման և աշխատանքի հնարավորություններ կտա երիտասարդներին, կապահովի ՏՏ ոլորտի ապակենտրոնացումը, կբարելավի տեղական ինքնակառավարման և գյուղատնտեսության ոլորտները՝ Հայաստանի հեռավոր գյուղերից մեկում՝ երիտասարդական նորարարական տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ստեղծման միջոցով: Մրցույթը բավականին թեժ էր, որտեղ 39 երկրներից ներկայացված 731 ծրագրերից ընդամենը 30-ը անցան հաջորդ փուլ: «Երիտասարդական խելացի գյուղ» ծրագրի և կիսաեզրափակիչ անցած մյուս ծրագրերի համար հաջորդ կանգառը եռօրյա դասընթացն է, որը կոչվում է Ակադեմիա, որն այս տարի տեղի է ունենալու Ռումինիայի Կլուժ քաղաքում: Այստեղ ծրագրերը հնարավորություն ունեն փորձառու սոցիալական նորարարների և գործարարների կողմից ստանալ ցուցումներ և կենսունակ բիզնես ծրագրի վերածել այն, ինչն այս փուլում շատերի համար ուղղակի գաղափար է: Նրանք բոլորը հույս ունեն ապահովել իրենց տեղը եզրափակիչ տասնյակում:
«Երիտասարդական խելացի գյուղ» ծրագիրը Հայաստանում համայնքային զարգացման և երիտասարդության ներգրավման նորարարական մոդել է, որտեղ կստեղծվի նորարարական տեխնոլոգիաների լաբորատորիա, երիտասարդները գիտելիքներ կստանան միկրո ինժեներիայի, 3D մոդելավորման, վեբ ծրագրավորման ոլորտում, նրանք կկարողանան նախագծել և արտադրել ավտոմատ համակարգեր, ստեղծել առցանց վաճառքի հարթակ և այս ամենը գյուղում ներդնելով՝ որպես օրինակ ստեղծել «խելացի» համայնք, որը կունենա երկու նպատակ՝ դարձնել տեղական կառավարումը թափանցիկ և մասնակցային և բարձրացնել ու դիվերսիֆիկացնել գյուղատնտեսական արտադրողականությունը՝ ապահովելով դրա ծախսարդյունավետությունը:
Եվրոպական սոցիալական նորարարության մրցույթը Եվրոպական Հանձնաժողովի նախաձեռնությունն է, որը տարեկան երեք 50.000- ական եվրո արժողությամբ մրցանակ է շնորհում ամենանորարարական գաղափարների համար, որոնք մշակվել են ԵՄ անդամ պետություններում և դրանից դուրս սոցիալական խնդիրների լուծման համար: 2018-ին՝ մրցույթի յոթերորդ տարում, թեման է՝ «վերամտածել ելնելով տեղային կարիքներից»: Մրցույթին կարող են դիմել բոլոր այն ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն օգտագործել տեղական առանձնահատկությունները՝ ժամանակակից փոփոխվող տնտեսության պայմաններում երիտասարդական նոր հնարավորություններ ստեղծելու համար:
Եվրոպական սոցիալական նորարարության մրցույթը տեղի է ունենում ամեն տարի `յուրաքանչյուր անգամ տարբեր թեմաներով: Այն անցկացվում է ի հիշատակ պորտուգալացի նորարար Դիոգո Վասկենսալեսի: Այս մրցույթին կարող են մասնակցել ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների և Հորիզոն 2020-ին միացած երկրների անհատներ, կազմակերպություններ և ընկերություններ: Սա հիանալի հնարավորություն է ոգեշնչված մարդկանց համար՝ իրենց սոցիալական նորարարական գաղափարը կյանքի կոչելու:

web 111 thumb Armenian Caritas is proud to announce that the project, “YouthSmartVillage”, has been selected as one of the semi-finalists and is looking forward to representing Armenia at such a prestigious competition. The project aims to establishment of demo-model of “smart village”, which will ensure employment and learning opportunities for youth, decentralization of IT sphere, improvements in spheres of local self-government and agriculture through the establishment of youth innovative technology laboratory in remote village of Armenia.
Competition was rather stiff, too, with only 30 projects selected to enter the next phase of the competition out of 731 eligible entries from 39 countries. Next stop for “Youth Smart Village” and the other semi-finalists is the intensive three-day training programme called the Academy, which this year takes place in the beautiful city of Cluj in Romania. Here projects receive instruction from experienced social innovators and entrepreneurs, and have the opportunity to develop what for many is just an idea at this stage into a viable business proposition. They are all hoping to secure a place among the ten finalists in the next selection round and to ultimately.
“Youth Smart Village” is the innovative model of community development and youth involvement in Armenia, in which the Innovative Technology Laboratory will be established; young people will gain knowledge in micro-engineering, 3D modeling, WEB programming; they will be able to design and product automatic systems, create online sales platform; form “smart” community as demo examples by investment products in the village for two purposes: to make local government transparent and participatory and to increase and diversify agricultural productivity ensuring its cost-effectiveness.
The European Social Innovation Competition is an initiative of the European Commission that awards three 50.000 Euro prizes per year to the most innovative ideas developed to address social issues in EU Member States and beyond. Now in its seventh year, the theme this time is RE:THINK LOCAL, calling on projects that make use of the local characteristics of a place in order to create opportunities for young people in our changing economy. The European Social Innovation Competition takes place every year – each time with a different theme. It is held in memory of the Portuguese innovator Diogo Vasconcelos. Individuals, organisation and companies from all EU Member States and Horizon 2020 associated countries can participate. It is a great opportunity for inspired people to get their social innovation idea off the ground.