Արշակունի Սեդան ծնվել է 1927թ.-ի հունվարի 24-ին Գյումրի քաղաքում: Հայրը ծնունդով Ղարսից էր, արհեստավոր, մայրը գյումրեցի՝ տնային տնտեսուհի: 1918թ.-ին Կարսից Սեդայի հայրը ընտանիքի հետ միասին փախել են Հայաստան, եկել են Գյումրի, որտեղ էլ հանդիպել է ապագա կնոջը՝ Սեդայի մորը: «Մեծ ցավով է հայրս թողել հայրենի Կարսը, միակ երազանքն ետ գնալն ու Կարսում ապրելն է եղել, ինձ միշտ ասում էր, «Եթե մահանամ, գերեզմանիս հողից մի քիչ կտանեք Կարս», պատմում է Սեդա տատիկը: Այդպես էլ չի իրականացել արհեստավոր մարդու երազանքը՝ Կարս գնալու եւ մշտապես նորից բնակվելու։ Մի օր էլ, երբ գնացել է, թուրքերին է տեսել՝ դեմ դիմաց կանգնած:
Արշակունիները ունեցել են 8 երեխա՝ 4 տղա, 4 դուստր, որոնցից մեկն էլ Սեդան է: Սեդան ստացել է միջնակարգ կրթություն՝ Գյումրու Երկաթգծի դպրոցում, այնուհետեւ ուսումը շարունակել Հաշվապահական միջին մասնագիտական հաստատությունում: Սովորելու տարիներին ունեցել է ընկերուհի, ով եղել է Սեդայի ապագա ամուսնու քույրը, հենց նրա միջոցով էլ Սեդան ծանոթացել է ապագա ամուսնու հետ: Ու վերջապես, 1947թ.-ին ամուսնացել են, ունեցել երեք երեխա։ 50 տարի աշխատել է մանկապարտեզում, որպես խոհարար, իսկ վերջում՝ որպես լավ աշխատող պարգեւատրվել է մեքենայով: – Մեքենա նվեր ստացա, որպես լավ աշխատող,- պատմում է Սեդա տատիկը հպարտ,- այն ժամանակվա լավ մեքենաներից՝ «Վոլգա»:
Աշխատել է վաղ տարիքից, արել ամեն հնարավոր բան ընտանիքին օգնելու համար:
Սակայն, դեռ չի հասցրել լիարժեք վայելելու ամուսնական երջանիկ կյանքը, երբ նույն թվականին աքսորել են Ռուսաստանի Ալտայի հեռավոր շրջան:
«Գիշերը դուռը թակեցին, սկեսրայրս բացեց, ասեցին որ եկել են մեզ աքսորելու, արագ հավաքվեցինք, գրկել էի մանկահասակ երեխայիս, աչքիս ոչ մի բան չէր երեւում միայն ուզում էի երեխայիս պաշտպանել: Տարան անտառ, թղթեր տվեցին ստորագրելու, որ համաձայն ենք ցմահ մնալ այնտեղ՝ աքսորված: Շատ էինք վախեցած, հիշում եմ, կրակոցի ձայներ լսեցինք, իսկ աքսորողների ձեռքին էլ հրացաններ կային, երեխայիս ամուր սեղմել էի կրծքիս, ասում էի, որ կրակեն ինձ կպնի, գոնե ձեռքերով տղայիս կպահեմ»,- պատմում է 90- ամյա Սեդա տատիկը: «Տասներեք օր ճանապարհ ենք գնացել, շատ դժվար էր, չէինք դիմանում սովին, ցրտին…»:
Աշխատել են դաշտերում՝ գոյատեւելու համար, աշխատել են դաժան պայմաններում։
«Շատ ենք աշխատել, շատ ենք տանջվել, հիշում եմ գնում էինք դաշտեր, ցորեն մշակում, տարբեր աշխատանքներ անում ու այնքան ցուրտ էր, որ մի օր ոտքերիս եղունգները սառնությունից կպչել էին վալենկաներիս, եկա տուն, հանեցի արնաշաղախ ոտքերիցս, ցավին չէի դիմանում, եղունգներս բոլորը ընկան ու մինչև հիմա չեն աճել: Սկեսրայրս բուժում էր եղունգներս բույսերով, իսկ վերջին ժամանակներս «Հայկական Կարիտաս»-ից եղունգների բուժման համար մի դեղ ստացա, որի համար շատ շնորհակալ եմ»,- հիշում է Սեդան:
Յոթ տարի դաժան ու երկարուձիգ չարչարված տարիներից հետո նորից բռնում են հայրենիքի ճանապարհը, վերադառնում Գյումրի: Արդեն երեք զավակ ունեցած, ընտանեկան ավելի շատ կարիքներով վերադառնում են, հույս ունենալով հանգիստ օթեւան գտնել հայրենիքում, բայց ավաղ, ավերիչ երկրաշարժն էլ հաջորդ հարվածն է հասցնում ընտանիքին: Երկու զավակները մնում են փլատակների տակ, իսկ երրորդը՝ եղբայրների կորստի հետ չհամակերպվելով հիվանդանում է, ձեռք է բերում շաքարային դիաբետ, երեք տարի անկողնային հիվանդ, եղբայրներից հետո մնացած տան միակ զավակն էլ մահկանացուն կնքում է 2011թվականին:
Այժմ էլ թոռներն իրենց պարտքն են տալիս հայրենիքին, ծառայելով Հայոց Բանակում, երկուսը՝ Լեռնային Ղարաբաղում են, երկուսն էլ Էջմիածնում:
«Երկուսի գերեզմանն էլ կարողացա սարքել, իսկ փոքրինս դեռ չեմ կարողանում, միակ ցանկությունս դա է, որ կարողանամ սարքել տղայիս գերեզմանը, մնացածը կարեւոր չէ, ես կգոյատեւեմ…»,- արցունքոտ աչքերով պատմեց Սեդա տատիկը:

Seda Arshakuni was born in Gyumri on January 24, 1927. Her father, craftsman, was from Kars and her mother, housewife, from Gyumri. In 1918 with his entire family Seda’s father fled to Armenia, came to Gyumri, so much resembling Gyumri, and had met her future wife, Seda’s mother.
“It was very painful for my father to leave his native home Kars, his only dream was to return and leave there. He even told me that after his death I take ground from his grave and take it to Kars,” told Seda. But, anyway, the dream of an old man to go and stay there remained a dream. And one day, when he decided to go there he saw Turks, face to face.
The Arshakunis’ had 8 children: 4 sons and 4 daughters and one of them is Seda. Seda studied at Gyumri’s Railway school, then she continued her education at the Accounting College. She had a girlfriend, who had been Seda’s future husband’s sister who introduced Seda to her brother. In 1947 they got married. They had 3 sons. Seda worked in a kindergarten as a cook for about 50 years, and at the end of her career she was granted a car as the best employee.
– I was awarded a car as the best employee, – told Seda proudly – it was one of the best cars of the time: “Volga.”
She worked from an early age and had to do everything to help her family.
However, she couldn’t fully enjoy her marriage life, as they were exiled to the furthest region of Russia Altay.
“- In the midst of a night all of a sudden there was a knock at the door. My father-in- law opened the door and was told that we are sent to exile. I hugged my little child to protect him. They moved us to the forest and gave some documents to sign, it was written that we agree to stay there exiled forever. We were very frightened, I remember when we heard sounds of shooting, and saw guns at their hands, I firmly hugged my child, and kept telling myself if they shoot I would protect my child with my arms, so nothing will happen to him”,- told a 90-years old grandmother. ”We were on the road for about 13 days, it was very hard, we couldn’t endure the difficult conditions, it was cold, we were hungry… but could do nothing.
We have worked in the fields, we worked in very severe conditions.”
“We worked a lot, suffered, I recall we went to the fields and did any work we were told. It was so cold that one day my toe nails stuck to my boots and me feet bled. I couldn’t bear the pain so my father-in-law began to treat it with plants. Recently “Armenian Caritas” has given me a medicine for my feet, and I am very grateful for that”.
After the long and cruel 7 years of exile the Arshakunis at last got the opportunity to come back to their native Gyumri, Armenia. They have already had 3 sons and many problems, but they were full of hope and it seemed to them that they could finally start a calm life but the disastrous earthquake was the next blow for the family. Two boys were killed by the ruins, and the third son got diabetes as a result of the stress of losing his brothers and after 3 years of suffering passed away in 2011.
Now her grandchildren in the Armenian Army and protect their country from an enemy, two of them are in Kharabakh and two in Etchmiadzin.
“I could build my two sons grave, but I haven’t got enough money for the tombstones of my little son, my only wish is to build his gravestone, I want nothing else, I’ll be able to survive…….”, -told Seda with tears in her eyes.