ՀՀ ՏԿԶՆ Միգրացիոն պետական ծառայության և «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ համագործակցության շրջանակներում ս.թ. դեկտեմբերի 14-ին կայացավ «Վերադարձի և վերաինտեգրման հարցերի շուրջ. համագործակցություն և համակարգում» խորագրով կլոր սեղան-տարեկան ամփոփիչ հավաքը, որի հիմնական նպատակը վերադարձի և վերաինտեգրման ոլորտում տեղի ունեցող նոր զարգացումների վերաբերյալ տեղեկատվության փախանակումն ու համագործակցության …
ՀՀ ՏԿԶՆ Միգրացիոն պետական ծառայության և «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ համագործակցության շրջանակներում ս.թ. դեկտեմբերի 14-ին կայացավ «Վերադարձի և վերաինտեգրման հարցերի շուրջ. համագործակցություն և համակարգում» խորագրով կլոր սեղան-տարեկան ամփոփիչ հավաքը, որի հիմնական նպատակը վերադարձի և վերաինտեգրման ոլորտում տեղի ունեցող նոր զարգացումների վերաբերյալ տեղեկատվության փախանակումն ու համագործակցության հնարավորությունների խթանումն էր:
Մասնակցեցին ՀՀ պետական իրավասու մարմինների, ոլորտում ակտիվ գործող միջազգային կառուցների և տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը հաղորդում ներկայացրեց ՀՀ միգրացիոն քաղաքականության 2017-2021թթ. ռազմավարության մշակման ներկայիս գործընթացի մասին:
«Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ-ի «Նվազեցնել անկանոն միգրացիան և մարդկանց շահագործումը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Մովսես Հակոբյանը և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Հանրակրթության վարչության գլխավոր մասնագետ Անահիտ Մուրադյանը ներկայացրեցին ծրագրի ձեռքբերումները և ուսուցիչների համար նոր լույս ընծայված՝ «Միգրացիա» ուսումնական ձեռնարկը:
Ֆրանսիայի ներգաղթի և ինտեգրման գործակալության կողմից Միգրա¬ցիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի (ICMPD) աջակցությամբ իրականցվելիք նոր` «Վերաինտեգրման քաղաքականություն վերադարձող հայ միգրանտների համար» ծրագրի նպատակներն ու անելիքները ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Տիգրանուհի Տարախչյանը:
Քննարկվեցին ոլորտում առկա խնդիրներն ու ձեռքբերումները, տարբեր կառույցների կողմից իրականացվող ծրագրերի համանման բաղադրիչների փոխլրացման հնարավորությունները, ձեռք բերվեցին բազմակողմ համագործակցության պայմանավորվածություններ:
ՀՀ ՏԿԶՆ Միգրացիոն պետական ծառայության և «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ միջև ս.թ. դեկտեմբերի 1-ին կնքվել է Համագործակցության հուշագիր:
«Վերադարձի և վերաինտեգրման հարցերի շուրջ. համագործակցություն և համակարգում» խորագրով կլոր սեղանը շարունակեց Թիրախային նախաձեռնություն Հայաստանի համար ԵՄ աջակցությամբ իրականացված ծրագրի` Վերաինտեգրման համագործակցության և համակարգման ֆորումի ավանդույթները:

On 14 December, a round table- discussion on return and reintegration related issues was initiated by State Migration Service of the RA and Armenian Caritas Benevolent NGO. The goal of the meeting was the presentation of new developments in the field migration, return and reintegration and enforcement of the cooperation and coordination between actors of the field.
Gagik Yeganyan, the head of State Migration Service of the RA updated on the RA Migration Policy Strategy…
Gagik Yeganyan, the head of State Migration Service of the RA updated on the RA Migration Policy Strategy (2017-2021).
Movses Hakobyan, project manager at Armenian Caritas and Anahit Muradyan, Chief Specialist at the department of General education Ministry of Education and Science of RA submitted the achievements of “Building Local Capacities to Reduce Irregular Migration and Trafficking” project and the newly published handbook “Migration” for teachers.
Finally, Tigranuhi Tarakhchyan, project manager at the French office for Immigration and Integration presented the goal and activities of newly approved “Reintegration Policy for Returning Armenian Migrants” project.
Cooperation calls and fruitful recommendations were outlined after each discussed topic.
Memorandum of cooperation was signed between Ministry of Territorial Administration and Development of Republic of Armenia, State Migration Service and Armenian Caritas NGO on December 1, 2016.