Ծրագրի տեւողությունը` 01.04.2023 – շարունակական.
Նպատակը` Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի բնակիչներին հասանելի է որակյալ և մատչելի առաջնային բուժօգնություն և հոգեբանական ծառայություններ:
Խնդիրները`
• Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի անապահով խավերի առողջության առաջնային պահպանման և հոգեբանական ծառայությունը բարելավվել է.
• Ընդլայնվել են Առողջության Առաջնային Պահպանման  կենտրոնի կողմից առաջարկվող ծառայությունները կանխարգելման, կրթության և հոգեբանական աջակցության ոլորտում:
Մեր թիրախային խմբերը հետևյալն են.
1. Խոցելի և անապահով մարդիկ – 1300
2. Հղի կանայք – 32
Ծրագիրը թիրախավորելու է 4 խումբ 8 ամսվա ընթացքում: Յուրաքանչյուր խմբում ընդգրկված կլինի 8 մասնակից 2 ամսով (32 կին): Յուրաքանչյուր խումբ կունենա ծրագրով նախատեսված 8 թեմատիկ դասընթաց։ Դասընթացներն իրականացվում են համատեղ կամ անհատական՝ ԱԱՊԿ հոգեբանի, գինեկոլոգի և մանկաբույժի խորհրդատվության տեսքով:

Project Duration:01.04.2023 – ongoing
Goal: vPeople in Gyumri, Shirak region have access to high-quality and affordable primary health care and psychological services.
- The Primary Health care and psychological service for vulnerable people in Gyumri, Shirak region, has been improved
- The services offered by the Primary Health Center in the field of prevention, education and psychological assistance, have been expanded.
Our target groups will be as follows:
- The vulnerable and disadvantaged people – 1300
The main criteria of beneficiary selection are the scores of vulnerability assessment (vulnerability certificate) done by the Social Welfare ministry.
- Pregnant women – 32
The project will target 4 groups over 8 months. Each group includes 8 women for 2 months (32 women). Each group will have 8 classes provided by the program. The courses are carried out jointly or individually in the form of consultations by the PHCC psychologist, the gynecologist and the general practitioner.