Ծրագրի տեւողություն` 01.02.2023-31.01.2026
Ծրագրի նպատակ` Նպաստել Սյունիքի մարզում սոցիալական պաշտպանության ավելի դիմակայուն համակարգի ձևավորմանը` աջակցելով համայնքային սոցիալական ծառայությունների կայուն ֆինանսավորմանը, որոնք կծառայեն մարզի ամենախոցելի բնակչության կարիքների արդյունավետ արձագանքմանը՝  նվազեցնելով աղքատության, անհավասարության ու խոցելիության մակարդակը։
Ծրագրի նկարագրություն`Ոլորտային բարեփոխումներին ուղղված «Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրը սերտորեն համագործակցում է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, Սյունիքի մարզի բոլոր 7 համայնքապետարանների, ինչպես նաև տեղական քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) և ակտիվ խմբերի հետ։
Ծրագրի շրջանակում գործընկերներից կազմված կոնսորցիումը աշխատում է մի քանի ուղղությամբ, նպաստելով որակյալ համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների մատուցմանը, համադրելով տեղական ՔՀԿ-ների կարիքների վրա հիմնված կարողությունների զարգացումը, տեխնիկական աջակցումն ու ֆինանսավորման նոր մոդելների փորձարկումը։
Գործողություններ`Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են հետևյալ հիմնական քայլերը՝
• Սյունիքի մարզի 15-20 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) կարիքների վրա հիմնված կարողությունների զարգացում,
• տեխնիկական աջակցություն 7-ից 10 ՔՀԿ-ի սոցիալական ծառայությունների մատուցման ոլորտում հավաստագրման համար,
• համայնքային սոցիալական ծառայությունների մատուցման և ֆինանսավորման նոր մոդելների փարձարկում՝ ներառյալ հանրային-մասնավոր համագործակցությունը,
• Սյունիքի մարզի 7 թիրախային համայնքներում համայնքային մակարդակով սոցիալական ծառայությունների մասնակցային պլանավորման մեխանիզմների ստեղծում և/կամ առկա մեխանիզմների ընդլայնում,
• ՏԻՄ մակարդակում խորհրդակցական մարմինների ձևավորում և/կամ ընդլայնում, նրանց կարոությունների զարգացում,
• ՏԻՄ մակարդակում սոցիալական ծառայությունների գործողությունների պլանների մասնակցային մշակում և դրանց ներառում ՏԻՄ տարեկան աշխատանքային պլաններում,
• դրամաշնորհների տրամադրում (2 ուղղությամբ), տեխնիկական աջակցության և համաֆինանսավորման միջոցով տարեկան պլանների առաջնահերթությունների իրագործում։
Ծրագրի արդյունքներ
Արդյունք 1
ՔՀԿ-ներն ունեն հմտություններ, կազմակերպական կառավարման պրակտիկա և կայուն սոցիալական գործընկերության մոդելներ՝ մատուցելու որակյալ համայնքահեն սոցիալական ծառայություններ։
Արդյունք 2
ՔՀԿ-ները և ՏԻՄ-երը համատեղ մշակում են համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների մասնակցային պլանավորման և մատուցման կայուն մեխանիզմներ՝ համաձայն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջնահերթությունների։
Արդյունք 3
ՔՀԿ-ները ներգրավվում են երկխոսության և շահերի պաշտպանության արշավների մեջ՝ համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների կայուն ֆինանսավորման համար։
Ծրագիրը ֆինանսավորվել է   Եվրոպական միության և Սեքյող Կաթոլիկ Կարիտաս Ֆրանսիայի կողմից
Գործընկերներ` Ծրագիրն իրականացվում է «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի (առաջատար կազմակերպություն) և «Վիննեթ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ

Project Duration: 01.02.2023 – 30.06.2026
Project Purpose: Contribution to development of more resilient system of social protection in Syunik province, by supporting sustainable financing of community-based social services that better serve the needs of the country’s most vulnerable people, thus reducing poverty, inequality, and vulnerability.
Project Description: Aimed at sectoral reforms, the “Partnership for Syunik-Enhanced Community-based Social Services” project closely cooperates with the Ministry of Labor and Social Affairs, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, all 7 municipal governments of Syunik province, local civil society organizations (CSOs) and active groups.
Within the framework of the project the consortium of partners works in several directions, through provision of quality community-based social services, by combining to the needs-based capacity development of local CSOs, technical support, and piloting new funding models.
Activities: Within the framework of the project the following main steps are envisaged:
• need-based capacity development of 15-20 Civil Society Organizations (CSOs) of Syunik province;
• technical supporting of 7 to 10 Civil Society Organizations (CSOs) for accreditation in the field of social services provision;
• practicing new models of provision and financing of community social services, including public-private cooperation;
• creation of mechanisms for participatory planning of social services at the community level in 7 target communities of Syunik province and/or expansion of existing mechanisms;
• formation and/or expansion of Consultative Bodies at local government level and development of their capacities;
• participatory development of social service action plans at the local government level and integration into annual work plans;
• provision of grants (in 2 directions), implementation of annual plan priorities through technical assistance and co-financing.
Project Results:
Output 1
Civil Society Organizations have the skills, organizational management practices and sustainable funding models to deliver high quality, responsive community-based social services.
Output 2
Civil Society Organizations and local authorities jointly develop a sustainable mechanism for participatory planning and delivery of community-based social services in line with priorities of the Ministry of Labor and Social Affairs.
Output 3
Civil Society Organizations engage in policy dialogue and advocacy campaigns for sustainable funding of community-based social services.
Project is Financed by: European Union, Secours Catholique Caritas France
Partners: Project is being implemented in partnership with “People in Need” NGO (lead organization) and “WINNET Goris” Development Foundation.