2019թ. նոյեմբերից մեկնարկեց «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպության «Նպաստել Հայաստանում՝ բոլորի համար ներառական և որակյալ կրթության կայացմանը» ծրագիրը, որի նպատակներից մեկն է Շիրակի մարզի բարձրագույն և միջին-մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ուսանողների վերաբերմունքի փոփոխությունը և նրանց՝ որպես համագաղափարակիրների, մեծ ներուժի օգտագործումը՝ ներառականությունը կրթության մեջ ավելի արագ և սահուն իրականացնելու գործընթացում:
COVID-19 համավարակի օրերին, երբ բնակչության մեծ մասը փակված է տանը՝ անկախ տարիքից կամ սոցիալական կարգավիճակից, երազում է պարզապես քայլել փողոցով՝ ունենալով «սահմանափակ կարողություններ»։
Ստորև ներկայացվում է գործընկեր ուսումնական հաստատությունների ուսանողների մտքերը սահմանափակ կարողությունների մասին։
Իոլանտա Խաչատրյան. «Արդեն մեկ ամիս է՝ տանն եմ, զգում եմ, որ այս ամենը վատ է անդրադառնում իմ հոգեվիճակի վրա: Ես դարձել եմ ավելի լռակյաց, մեկուսացած և ինձ զգում եմ ավելի միայնակ, կարոտում եմ մարդկանց, նրանց ժպիտներին, նույնիսկ մռայլ դեմքերին և հասկանում եմ, թե ինչ են զգում հաշմանդամություն ունեցող երեխաները, մեծահասակները: Այն ժամանակ, երբ չէինք գիտակցում, թե ինչ է մեկուսացումը, մտածում էինք՝ ինչու են հաշմանդամ երեխաներն ունենում նման հոգեվիճակ: Հիմա հասկանում եմ. որովհետեւ նրանք միշտ զգացել են մարդկանց կարիքը»:
Քնարիկ Համարձումյան. «Այս ընթացքում ես ունեմ տարբեր զգացողություններ: Ես ավելի խորն եմ մտածում ներառման դժվարություններ ունեցող անձանց խնդիրների, հոգեվիճակի, առօրյայի կազմակերպման, հասարակական միջոցառումներին մասնակցելու խնդիրների մասին: Այս ժամանակամիջոցում ավելի հեշտ է մտնել նրանց դրության մեջ, քանի որ մենք էլ գրեթե նույն կարգավիճակում ենք»:
Սուսաննա Բարսեղյան. «Սկսում եմ հասկանալ այն մարդկանց, ովքեր, իրենց կամքից անկախ, ունեն առողջական խնդիրներ, ինչ-ինչ պատճառներով չեն ընդունվում հասարակության կողմից, տարիներ շարունակ մեկուսացած են ու չեն սպասում որևէ արտակարգ դրության ավարտին»։
Հասմիկ Հակոբյան. «Դժվար է հասկանալ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց, շատ մեծ ուժ է պետք ունենալ, որպեսզի օրերով փակված մնաս տանը: Հիմա զգում ենք դժվարությունները և հասկանում հատուկ կարիքներով մարդկանց»:
Էլմիրա Կուրղինյան. «Հիմա, երբ սահմափակվել է մեր տեղաշարժվելու հնարավորությունը, երբ մեր ուզած ժամանակ չենք կարող դուրս գալ քայլելու կամ գնումների, փորձում ենք խորը մտածել ու հասկանալ, որ այսքան ժամանակ չենք նկատել մեր կողքին ապրող հատուկ կարիքներով մարդկանց: Չենք ուզեցել հասկանալ, թե իրենք ինչ են զգում, երբ առավոտից երեկո փակված են նույն սենյակում»:
Նարինե Ապոյան. «Բոլորս դարձել ենք սահմանափակ կարողություններով անձինք, բոլորս ունենք տեղաշարժման խնդիր:
Հիմա, երբ ներառումը ինձ համար դարձել է մտածելակերպ, զարմանում եմ՝ ինչպես են վանդակել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ու հանգիստ ապրել…»
Անահիտ Հովսեփյան. «Աշխարհում հազարավոր մարդիկ մեկուսացած են ամբողջ կյանքում կամ կյանքի որևէ երկարատև փուլում, գամված իրենց սայլակին, մեկուսացած իրենց աշխարհում, որ հաճախ օտար է այս աշխարհի բանականին: Մեկուսացած են, բայց ապրում են, չեն դժգոհում»:
Անի Համազարյան. «Սա մի փորձություն է մեզ համար՝ ինքներս մեզ պատկերացնելու և զգալու այն մարդկանց իրավիճակում, ովքեր ժամանակի կամ կյանքի հանգամանքների բերումով ունեն սահմանափակ հնարավորություններ»:
Լիլիթ Թամազյան. «Մոտ մեկ ամիս կլինի, ինչ կորոնավիրուսի վարակը հաստատվել է Հայաստանում և մոտ երկու շաբաթ է՝ ես տանից դուրս չեմ եկել: Ինձ մոտ այն տպավորությունն է՝ կարծես, բանտարկված լինեմ և գտնվում եմ վանդակի մեջ: Սահմանափակ հնարավորություններ ունենալը օր օրի ավելի է սրում իրավիճակը»:
Թամարա Գրիգորյան. «Շատ դժվար է լինել մեկուսացած տանը և հեռու մնալ ընկերական շփումներից, ուրախ պահերից և խենթություններից: Ժամանակն է, որ մտածենք հաշմանդամություն ունեցողների մասին: Սա լավ առիթ է»:
Հռիփսիմե Աբգարյան. «Հիմա, երբ ամբողջ աշխարհն է մի սահմանափակ օղակի մեջ, երբ նույնիսկ չես կարողանում դուրս գալ և քայլել, հիշենք, որ ոմանք ամբողջ կյանքում սայլակին գամված են, բայց չեն դժգոհում: Հուսամ, որ այս շրջանը իմաստություն կբերի բոլորիս և կարժևորի այն ամենը, ինչը կոչվում է՝ «Սեր դեպի մարդը»»։

In November 2019 “Armenian Caritas” BNGO launched the project “Inclusive and Equitable Quality Education for all in Armenia”. One of the goals of the project is to change the attitude of students of the colleges and Universities of Shirak region and use their potential as multipliers in the process of fast and smooth transition to inclusive education.
During COVID-19 pandemic when the majority of the population, no matter of their age and social status, are lockdown, they dream just to walk in the streets having “limited capacities”.
Below we present the thoughts of the students of our partner educational institutions regarding limited capacities.
Iolanta Khachatryan: “It is already one month that I am at home and I feel that all these have bad impact on my mental state. I have become more silent, isolated and feel lonely, I miss people, their smiles and even their gloomy faces and now I understand how children and adults with disabilities feel. Before this, we didn’t realize what isolation was and wondered how the children with disabilities felt. Now I understand that they always need people.”
Knarik Hambardzumyan: “I have various feelings in this period. I think about problems of people with disabilities have, problems of how they organize their day and participate in public events. It is easier to understand them during this period, because we are also in the same situation.”
Susanna Barseghyan: “Now I understand those people who have health problems and are not accepted in the society for some reasons, are isolated for years and don’t wait for the end of any state of emergency.”
Hasmik Hakobyan: “It is difficult to understand people with disabilities. They should have great strength to stay at home for many days. Now I experience those difficulties and understand those people who have special needs.”
Elmira Kurghinyan: “Now, when the possibility of movement is limited and we cannot go out for a walk or for shopping, we try to think deeply and understand that we haven’t noticed people with special needs living next to us for so long. We didn’t want to understand what they feel being isolated in the same room.”
Narine Apoyan: “All of us have limited capacities and problems of movement. Now, when inclusion has become a mindset for me, I wonder how they have kept people with disabilities in isolation and continue living.”
Anahit Hovsepyan: “Thousands of people in the world are isolated for the whole life or for some long time in their life, they are isolated in their world which is strange for this world’s mentality. They are isolated but live and don’t complain.”
Ani Hamazaryan: “This is a challenge for us to feel ourselves in those people’s situation who have limited opportunities due to time or life circumstances”.
Lilit Tamazyan: “It is already one month that the Coronavirus has been confirmed in Armenia and it is already two weeks that I have not come out of home. I feel imprisoned. These limited opportunities make the situation worse day by day.”
Tamara Grigoryan: “It is very difficult to be isolated at home and stay away from friends, happy moments and craziness. It is time to think about people with disabilities. This is a good chance.”
Hripsime Abgaryan: “Now when the whole world is in a limited circle, when we cannot even go out and walk, we should remember that there are people who are on wheelchairs for the whole life and don’t complain. I hope this period will bring wisdom to all of us and make us value everything that is called “Love towards human being.”