Ծրագրի տևողությունը՝ 2022.01.03 – առ այսօր
Հայաստանում ամսական եկամուտը համեմատաբար ավելի ցածր է, քան այն գումարի չափը, որն անհրաժեշտ է նորմալ կենսապայմաններ ապահովելու համար: Ներկայումս Հայաստանում միայնակ մայրերը չեն կարող լիարժեք կերպով ապահովել իրենց հիմնական առօրյա կարիքները: Ընդհանուր առմամբ, վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանում միայնակ մայրերի սոցիալ-տնտեսական վիճակը չի բարելավվել. ընդհակառակը, ավելի է վատթարացել: Անվճար առողջապահական ծառայությունը հասանելի է միայն նրանց համար, ովքեր ունեն հատուկ արտոնություններ: Ավելի լավ առողջապահական ծառայություններ ապահովելու և կյանքի որակը բարձրացնելու համար կառավարությունը աննշան աջակցություն է տրամադրում միայն տարեցներին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Միայնակ մայրերին վերաբերող հարցերի լուծմանն ուղղված պետական և ոչ պետական ծրագրերի քանակը շատ սահմանափակ է, քանի որ այդ ծրագրերը հիմնականում ուղղված են տարեցների ամենախոցելի խմբերին: Միայնակ մայրերը շատ դեպքերում չեն օգտվում բարեգործական և մարդասիրական օգնություն տրամադրող պետական կառույցների, սոցիալական ապահովության բաժինների, առողջապահական հաստատությունների կամ բարեգործական հասարակական կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող օգնություններից: 2017 թ.-ին «Սոցիոմետր» հետազոտական կենտրոնի կողմից անցկացված հետազոտության համաձայն Հայաստանում բնակչության մոտ 42 տոկոսն ապրում է աղքատության մակարդակից ցածր պայմաններում: Հայաստանում աղքատության հիմնական պատճառներից մեկը աշխատատեղերի պակասն է: Տղամարդկանց մեծամասնությունը մեկնում է ՌԴ արտագնա աշխատանքի: Ըստ որոշ հետազոտությունների հայ բնակչության գրեթե 14 տոկոսն արտագաղթել է այլ երկիր՝ աշխատանք գտնելու նպատակով: Այս խնդիրը հաղթահարելու համար երկրում ավելի շատ աշխատատեղեր պետք է ստեղծվեն: Ներկայումս Հայաստանում աշխատատեղերի մեկ քառորդը ցածր վարձատրվող է, ուստի ավելի շատ պետք է ստեղծվեն միջին եկամուտով աշխատատեղեր:
Հայաստանում կանանց մոտ 70 տոկոսը գործազուրկ է, իսկ աշխատունակ տարիքի կանանց միայն 55 տոկոսն է զբաղված տնտեսությունում: Ակնհայտ է, որ միայնակ մայրերը շատ բնագավառներում ունեն զգալի տնտեսական և սոցիալական խնդիրներ:  «Հայկական Կարիտաս»-ը, հիմնվելով իր սոցիալական ծրագրերի իրագործման մեծ փորձի վրա, նպատակ ունի բարելավել Գյումրիում, Վանաձորում, Գավառում և Արտաշատում բնակվող առավել խոցելի վիճակում գտնվող 30 միայնակ մայրերի կենսապայմանները՝ նրանց տրամադրելով դեղորայք, վառելափայտ, սննդամթերք, հիգիենիկ պարագաներ և գրենական պիտույքներ:
Միայնակ մայրերի սոցիալական վիճակի բարելավում Գյումրիում, Գավառում, Վանաձորում, Տաշիրում և Արտաշատում (120 շահառու):
30 միայնակ մայրերին (90 երեխա) տրամադրել սննդամթերք, հիգիենիկ պարագաներ, գրենական պիտույքներ, դասագրքեր, վերմակներ / սպիտակեղեն / սրբիչներ, վառելիք, դեղորայք և այլն:

Project Duration: 2022.01.03 – on going
Background: The amount of monthly income of the Armenians is considerably lower than the supposed sum to fully suffice them to organize their lives in a normal way. At present single mothers in Armenia cannot afford themselves to fully meet their basic needs to organize their daily routines. In general, social-economic situation of single mothers in Armenia during the past 25 years has not changed; just the contrary, it has taken a turn to the worse .Free of charge health care service is accessible only for those who are granted with special privileges. To ensure better health care and a better life quality, the government has insignificant allocations for seniors and people with disabilities. The number of governmental and non-governmental programs directed to resolve issues relevant to single mothers is very limited, as far as those programs are mainly directed towards the most vulnerable groups of elderly people. In many cases, they have limited access to beneficial and humanitarian aids assistance from governmental structures, social security departments, health care facilities, or benevolent non-governmental organizations.An estimated 42 percent of people in Armenia are living below the poverty line, according to a study conducted in 2017 by the Sociometer research center. One of the main causes of poverty in Armenia is a lack of jobs. The majority of men leave the country to earn wages in Russia. Some researchers estimate that almost 14 percent of the Armenian population has emigrated to find employment elsewhere.In order to combat this problem, Armenia needs to create more job opportunities within the country. Currently, one-fourth of jobs in Armenia are low-paying jobs; thus, Armenia needs to create more middle-income positions.
Around 70 percent of women in Armenia are unemployed and only 55 percent of women who are of working age are active in the economy. It is obvious that the single mothers are in many respects particularly affected by the enormous economic and social problems. Armenian Caritas, based on its great expertise in implementing social projects is aimed to improve the living conditions of 30, the most vulnerable single mothers in Gyumri, Vanadzor, Gavar and Artashat by provision of medications , wood, food commodities , hygienic items and stationery for their children.
Goal: Improvement of the social conditions of 30 single mothers in Gyumri, Vanadzor, Gavar and Artashat(120 beneficiaries).