Նպատակը՝ Օժանդակել ԵՄ անդամ երկրներից կամավոր և հարկադիր վերադարձողներին վերաինտեգրվել Հայաստանում:
Հետժամանման փաթեթ – 615 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ մեկ անձի համար (մեկնելուց 3 օրվա ընդացքում), որը կարող է տրամադրվել կանխիկ կամ անկանխիկ: Տրամադրման որոշումը կայացվում է ուղարկող երկրի կողմից։
Հետվերադարձի փաթեթ (12 ամիս մեկնելուց հետո)
Կամավոր վերադարձի ընտանիքի ղեկավարին/հիմնական դիմորդին – 2000 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ
Հարկադիր վերադարձի ընտանիքի ղեկավարին/հիմնական դիմորդին – 1000 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ
Երկու տեսակի վերադարձի դեպքում ընտանիքի յուրաքանչյուր լրացուցիչ անդամին՝ 1000 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ:
Ուղարկող երկիրը կարող է նաև լրացուցիչ օգնություն տրամադրել՝ ի հավելումն Frontex-ի աջակցության:
Վերադարձողները կարող են դիմել վերաինտեգրման օգնության համար նաև Հայաստան ժամանելուց հետո 6 ամսվա ընթացքում: Օգնություն ստանալու իրավունքի որոշումը կայացնում է ուղարկող երկրիրը:
Ծրագրի գործունեությունը ներառում է, բայց չի բացառում հետևյալ քայլերը.
• Երկարաժամկետ բնակարանային և հարակից ծախսեր. Վարձակալության, հիմնական կահույքի և վերանորոգման ծախսերը կարող են տրամադրվել վերաինտեգրման օժանդակությունից: Երկարաժամկետ բնակարանների վարձակալությունը կարող է կազմել 12 ամիս՝ սկսած վերադառնալու օրվանից:
• Կանոնավոր բժշկական օգնություն. Ցանկացած տեսակի բժշկական օգնություն ներառված է վերաինտեգրման գումարի մեջ։
• Կրթություն
o Դպրոց. Դպրոցական վճարները կամ հետագա կրթության ծախսերը երեխաների և մեծահասակների համար ներառված է գումարի մեջ:
o Մասնագիտական ուսուցում. Մասնագիտական ուսուցման վճարները նույնպես ներառված են վերաինտեգրման գումարի մեջ։
• Աշխատանքային խորհրդատվություն և աջակցություն աշխատաշուկա մուտք գործելու հարցում. Հայկական Կարիտասը կարող է վերադարձողին տեղեկացնել ընթացիկ աշխատաշուկայի մասին և անհրաժեշտության դեպքում ուղղորդել այլ կազմակերպություններին:
• Իրավաբանական խորհրդատվություն. Սա ներառում է խորհրդատվություն և ուղղորդում համապատասխան կազմակերպություններին՝ կապված վերադարձողի կոնկրետ կարիքների հետ: Վարչական աջակցություն՝ անձը հաստատող փաստաթղթերի, վարորդական իրավունքի վկայականի նորացման, երեխաներին դպրոց ընդունելու հետ կապված անհրաժեշտ փաստաթղթերի ձեռք բերում և այլն։
• Հոգեսոցիալական աջակցություն. Հոգեսոցիալական աջակցություն կարող է առաջարկվել Հայկական Կարիտասի կողմից: Անհրաժեշտության դեպքում վերադարձողին կուղղորդվեն ավելի մասնագիտացված կազմակերպություններ/հիվանդանոցներ:
• Աջակցություն փոքր բիզնեսի ստեղծման գործում. Հայկական Կարիտասը կարող է օգնություն առաջարկել վերադարձողին բիզնես ծրագրի նախապատրաստման և իրականացման ընթացքում՝ կախված վերադարձողի կարիքներից և հնարավորություններից որոշակի բիզնես հիմնելու հարցում: Հայկական Կարիտասը կարող է վերադարձողին խորհուրդ տալ հնարավոր բիզնես գաղափարների մասին և միասին ուսումնասիրել որոշակի ծրագրի ուժեղ և թույլ կողմերը: Ի վերջո, վերադարձողն է որոշում, թե բիզնեսի որ տեսակն է իրականացնելու:

Armenian Caritas provides
Post-arrival package – EUR 615 equivalent to Armenian drams per person (3 days after departure) which can be granted in cash or in kind. The decision of eligibility is taken by sending country.
Post-return package (12 months after departure)
Main applicant in voluntary return – EUR 2000 equivalent to Armenian drams
Main applicant in forced return – EUR 1000 equivalent to Armenian drams
For both type of return each additional family member – EUR 1000 equivalent to Armenian drams.
Sending country may also provide additional assistance on top of Frontex support.
The returnees may apply for reintegration assistance even after arrival in the country of origin within 6 months after the date of departure. The decision of eligibility is taken by sending country.
The activities of the project involve but not exclude the following steps.
• Long-term housing and related costs: Rent, basic furniture and renovation/refurbishing costs can be covered from the reintegration assistance. Long-term housing can be covered for a period up to 12 months after departure.
• Regular medical assistance: Any type of medical assistance is included as long as it falls within the budget and timeframe for reintegration, including for vulnerable groups.
• Education
• Schooling: School fees or further education costs for both – children and adults – can be covered.
• Vocational training: Fees for vocational training may be covered.
• Job counselling and assistance in accessing the labour market: Armenian Caritas may inform the returnee about the current labour market and give guidance on how to access it. If needed this may be combined with the referral to other organisations.
• Legal counselling: This includes advice and referral to relevant organisations in relation to the concrete needs of the returnee. Administrative support for the renewal of ID documents, driver’s license, enrolment of children in school.
• Psychosocial support: psychosocial support may be offered by Armenian Caritas. If needed, the returnee will be referred to more specialised organisations/hospitals.
• Assistance in setting up a small business: Armenian Caritas may offer assistance to the returnee during the preparation and implementation of a business project. Depending on the needs and capacities of the returnee in setting up a certain business. Armenian Caritas may advise the returnee about possible business ideas and explore together the strengths and weaknesses of a certain project. In the end, the returnee decides which type of business to implement.