Աղետներին դիմակայելու պատրաստվածությունը` որպես առաջին քայլ դեպի կայուն զարգացում
Նախապատմություն` Հայաստանը եւ Վրաստանը հակված են տարբեր տեսակի բնական աղետների, եւ դրանցից կարելի է առանձնացնել ջրհեղեղները, երկրաշարժերը եւ սողանքները։ Թերեւս տարածաշրջանում ամենահայտնի օրինակը բնական աղետներից դա 1988թ․ Սպիտակի երկրաշարժն է, որը 25.000 մարդու կյանք խլեց։ Աղետները հաճախ տեղի են ունենում, վնաս պատճառելով բնակչության մեծ թվով խմբերին եւ ենթակառուցվածքներին (հաղորդակցության, ջրային համակարգերի, էլեկտրասնուցման եւ այլն), ինչպես նաեւ պատճառում ահռելի տնտեսական կորուստներ։
Նպատակը՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի գյուղական համայնքները դարձնել ավելի դիմակայուն բնական աղետների նկատմամբ, որոնք առաջանում են հիդրո-օթերեւութաբանական, կլիմայի փոփոխության եւ սեյսմիկ վտանգների պատճառով, ինչպես նաեւ նվազեցնել այն բացասական գործոնները, որոնք այս տիպի աղետները կարող են ազդեցություն ունենալ մարդկային կյանքերի եւ համայնքների տնտեսական զարգացման վրա։
Խնդիրները եւ առաջնահերթությունները՝
Ծրագրի մոտեցումը համայնքահեն է, այսինքն, համայնքն իր ակտիվ մասնակցությունը կունենա ծրագրի գործողությունների ծրագրավորման եւ իրականացման մեջ։
Ծրագիրը կգործի երեք մակարդակով․
- 1. Ռիսկերի գնահատում՝ ի հայտ բերելու համայնքների հիմնական խոցելիությունը եւ սահմանել այն լուծումները, որոնք հարմարեցված են տվյալ համայնքի կարիքներին։
- 2. Հստակ գործողություններ ընտրված պիլոտային համայնքներում՝ աղետների պատրաստվածության վերաբերյալ, օգտագործելով մեթոդաբանությունը եւ տեղեկատվական նյութերը, որոնք մշակվել են այդ նպատակով։
- 3. Ծրագրի արդյունքների բազմականացում՝ ակտիվ համագործակցելով քաղաքացիական պաշտպանության լիազոր մարմինների հետ։
Ծրագրի հիմքում կլինեն մի քանի առաջնահերթություններ․
- – Աջակցություն գյուղատնտեսությանը եւ տնտեսական կայուն զարգացմանը՝ կլիմայի փոփոխության համատեքստում․ ծրագիրը նպատակ ունի նվազեցնել բնական աղետների բացասական ազդեցությունը (ներառյալ ջրհեղեղներ, սողանքներ), որոնք երկու երկրներում էլ գյուղական համայնքների տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման գործոնների վրա իրենց ազդեցությունն են ունենում։
- – Անցում դեպի դեմոկրատիա․ համայնքնահեն մոտեցումը ակնկալում է քաղաքացիների ներգրավում եւ մասնակցություն ծրագրային գործընթացներին համայնքում, որը հանդիսանում է հիմնական պայման դեմոկրատիայի ձեւավորման հարցում։
- – Կրթություն․ աղետի պատրաստվածությունը առաջին հերթին հիմնված է տեղեկացված լինելու վրա, այդ իսկ պատճառով ծրագիրը իր մեջ ներառում է կրթական միջոցառումներ, որոնք կանցկացվեն գյուղական դպրոցներում։

Disaster Preparedness as a First Step to Sustainable Development
Background: Armenia and Georgia are both prone to different types of natural disasters, the most important amongst them floods, earthquakes and landslides. Maybe the best known example of disasters in the province is the Spitak earthquake from 1988, which killed about 25.000 persons. Disasters happen frequently affecting large groups of the population and causing important damages in infrastructure (transportation infrastructure, water and sewage water systems, electricity supply) and high economic losses.
Goal: Make rural communities in Armenia and Georgia resilient to natural disasters caused by hydro-meteorological factors, climate changes and seismic hazards and to reduce the negative impact, these disasters impose on the human and economic development of these communities.
Objectives and Priorities:
The project will respond to the identified situation at three levels:
- 1. Risk assessment: to identify the principal vulnerabilities of local communities and define solutions adapted to the specific needs
- 2. Concrete action in selected pilot communities in the area of disaster preparedness using a methodology and informative materials developed for this purpose
- 3. Multiplication of the project results in close collaboration with civil protection authorities
The project approach is community based, meaning, that the community will actively collaborate in the planning and implementation of the project activities.
The project refers to several priorities:
- – Supporting agriculture and development of a sustainable economy in the context of climate changes. The project aims to reduce the negative impact of natural disasters, including floods, landslides (both directly connected to climate change) on the economic and human development of rural communities in both countries.
- – Transition to democracy: The community-based approach builds on the involvement and participation of the citizens of the project community, which is a basic condition for a working democracy.
- – Education: Disaster preparedness is first of all a question of knowledge. For this reason, the project includes also educational activities, implemented at the village schools.