Աջակցություն 2016թ. ապրիլի ԼՂ հակամարտության սրացման պատճառով տուժած բնակչությանը
Լեռնային Ղարաբաղի ներքին տեղահանված բնակչությունը եւ հակամարտությունից տուժած ընտանիքները հնարավորություն ունեն ապրել արժանապատիվ կյանքով` իրենց ժամանակավոր բնակության վայրերում:
Գործունեությունը`
Հիմնվելով կարիքների գնահատման զեկույցի վրա, որն անցկացվել էր 2016թ. մայիսին ԼՂՀ-ում եւ ՀՀ-ում, Կաթողիկե օգնության ծառայություններ (ԿՕԾ)-ը ֆոնդեր հատկացրեց «ՀԿ»-ին` լուծելու հակամարտության սրացման հետեւանքով տուժած ընտանիքների հրատապ կարիքները: Ինչպես նաեւ, Կաթողիկե օգնության ծառայություններ (ԿՕԾ)-ը իր աշխատակից` Մուլուգետա Լ. Հանդինոյին գործուղեց, ով կանխիկ գումարի եւ շուկայի տեխնիկական խորհրդատու է, ով պետք է աջակցեր «ՀԿ»-ի արտակարգ իրավիճակների թիմին իրականացնելու կանխիկ նվիրատվության բաշխման գործընթացը: Գործողությունների համակարգման եւ համաժամանակեցման համար «ՀԿ»-ի արտակարգ իրավիճակների թիմը հանդիպումներ ունեցավ համագործակից կառույցների հետ – ԼՂՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն, ՄԱԿ-ի փախստականների գծով համակարգման գրասենյակ, Միջազգային Կարմիր Խաչի եւ Մահիկի կոմիտե եւ այլն:
«ՀԿ»-ի թիրախ համայնքը Մարտակերտն էր, որի բնակչությունը ապրիլի ընթացքում տեղահանվել էր երկու անգամ եւ ակնհայտորեն առկա էր մարդասիրական գործողությունների բաց:
Շահառուները ընտրվել են հետեւյալ չափանիշներով.
• – Հղի կանայք կամ կերակրող մայրեր ունեցող ընտանիքներ
• – Ընտանիքներ, որտեղ կան 14 տարեկանից ցածր երեխաներ
• – Ընտանիքներ, որտեղ անդամներից որեւէ մեկը ունի խրոնիկ հիվանդություն կամ հաշմանդամություն
• – Ընտանիքներ, որտեղ անդամներից մեկը ունի հրատապ առողջական խնդիրներ կամ բժշկական միջամտության կարիք
Կանխիկ դրամային նվիրատվությունները տատանվում էին 40.000 դրամից մինչեւ 187.000 դրամ, գումարը պակասում էր` ընտանիքի անդամների քանակով պայմանավորված: Կանխիկ դրամային նվիրատվությունները ընտրված շահառուներին փոխանցվել է ԼՂՀ-ում գործող բանկային համակարգի միջոցով: Ծրագրում ընդգրկված շահառուների թիվը կազմում է 82 տեղահանված ընտանիք` ներառյալ այդ շահառուների 374 ընտանիքի անդամները:

Assistance to Affected Population in Nagorno-Karabakh as a Result of Conflict Escalations in April, 2016
Project duration: 01.06.2016 – 31.07.2016
Number of Beneficiaries: 82 households (374 persons)
Location: NKR: Martakert
Goal: IInternally displaced population and conflict-affected households in Nagorno-Karabakh are able to live in dignity in areas of displacement.
Activities: Based on the humanitarian needs assessment conducted in May, 2016 in NKR and Armenia, Catholic Relief Services (CRS) availed an emergency funding for “AC” to address immediate needs of households affected by the escalation of the conflict. As well as, Catholic Relief Services (CRS) deployed cash and market technical advisor (TA) – Mulugeta L. Handino to support “AC” emergency team rollout of the multipurpose cash grant assistance. For the purpose of coordination and synchronization of activities “AC’ Emergency Team had meetings with the stakeholders – Ministry of Labor and Social Affairs in NK UNHCR, ICRC, etc.
“AC” targeted Martakert, where the households were displaced twice in April and there was an evident gap of humanitarian activities.
The beneficiary selection criteria were the following:
- – Households with pregnant or lactating women
- – Households with minors under 14 years of age
- – Households with members suffering from chronic illnesses and disabilities
- – Households with members demonstrating an urgent medical need or urgent need for access to healthcare services
The cash grant ranged from 40.000 AMD to 187.000 AMD ($85-$394), the amount decreased as the number of the members in a household increased. The multi-purpose cash grant was distributed to the beneficiaries through bank system functioning in NK. Number of the beneficiaries included in the project made 82, overall making 374 persons (household members included).