• 14 տարեկանից ցածր անչափահաս ունեցողներ (ցանկալի է ավելի քան 3 երեխա);
• ընտանիքներ, որոնց անդամներն ունեն հրատապ բժշկական օգնության կամ առողջապահական ծառայություններից օգտվելու հրատապ կարիք;
• հաշմանդամություն ունեցող անդամ ունեցող  ընտանիքներ;
• ամսական եկամուտ կամ պետական ​​որևէ իրավունք (այսինքն՝ կենսաթոշակ) չունեցող ընտանիքներ.
• ներքին  տեղահանվածներ, ովքեր չունեն մերձավոր ազգականներ կամ ընկերներ Հայաստանում հյուրընկալելու համար.
• մի քանի չափանիշներին համապատասխանող ընտանիքները, կսպասարկվեն առաջնային
Ծրագրի նպատակը` Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված և հակամարտությունից տուժած տնային տնտեսությունները կարող են արժանապատիվ ապրել
Աջակցություն կտրամադրվի պարենային ապրանքների, հիգիենիկ պարագաների, բժշկական պարագաների և առաջնահերթության այլ պարագաների տրամադրման միջոցով։
Ընտրված շահառուներն օգնություն կստանան ըստ տնային տնտեսության չափի և իրական կարիքների։ Տրամադրվող օգնությունը նախատեսված է ներքին տեղահանված անձին կացարանով, սննդով, հիգիենիկ պարագաներով, կենցաղային պարագաներով, հագուստով և առաջնահերթության այլ պարագաներով աջակցելու համար: Այն տնային տնտեսությունների համար, որոնք հնարավորություն կունենան ապրել հյուրընկալող ընտանիքների հետ, դրամական դրամաշնորհը կներառի աջակցություն հյուրընկալող ընտանիքներին: Ծրագրի արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով կիրականացվեն մոնիտորինգային այցեր։

Project Duration:   February 1, 2022- October  1, 2022
Direct beneficiaries:  displaced population from Artsakh Republic and from the settlements near borders of Armenia.
• Households with minors under 14 (preferably female-headed; more than 3 children);
• Households with pregnant woman;
• Households with new mothers;
• Households with members suffering from chronic illnesses;
• Households with members demonstrating an urgent medical need or urgent need for access to healthcare services;
• Households with disabled members;
• Households with no monthly income or any government entitlements (i.e. pensions);
• IDPs having no close relatives or friends to host in Armenia;
• Households meeting multiple criteria are selected as beneficiaries to be served first.
Project goalIDP and conflict-affected households from Nagorno-Karabakh are able to live in dignity in areas of displacement
Assistance will be provided through the provision of food commodities, hygienic items, medical supplies and other first priority items.
The IDPs will receive the humanitarian aid according to the size of the household and their actual needs. The aid provided is intended to support a internally displaced person with accommodation, food, hygienic items, household items, clothes and other first priority items. For those households that will have a possibility to live with host families, the cash grant will include support for host families. Monitoring visits will be made to evaluate the efficiency of the program.