Նոյեմբերի 8-ին “Հայկական Կարիտաս” բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը հրավիրել էր մամլո-ասուլիս ժուռնալիստների Ասպարեզ ակումբում ՀՀ Կրթության և Գիտության նախարարության հետ անհամաձայնությունների և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին հղված նամակի առնչությամբ:
1Խնդիրը առաջացել էր 5 ամիս առաջ, երբ ԿԳ նախարարությունը լուծարեց “Գերմանական Բարեկամություն” ծրագրի շրջանակներում, Գերմանիայի Բոնն քաղաքի Կարդինալ Ֆրինգզի անվան Գիմնազիայի հովանավորությամբ վերանորոգված Գյուղատնտեսական Ակադեմիայի Ախուրյանի Հենակետային Վարժարանը: Հայկական Կարիտասը բազմիցս փորձեր կատարեց հանդիպել Կրթության եւ Գիտության Նախարարի հետ` որոշակի պարզաբանումներ ստանալու նպատակով, բայց ավաղ: Հանդիպումը այդպես էլ չկայացավ տարբեր պատճառաբանումներով` “նախարարը զբաղված է”, “տեղում չէ”, “մեկ ուրիշ անգամ” և այլն: Գերմանիայի Բոնն քաղաքի Կարդինալ Ֆրինգզի անվան Գիմնազիան ստիպված եղավ դադարեցնել իր ծրագրերը Հայաստանում, ՀՀ Կրթության եւ Գիտության Նախարարության անտարբեր վերաբերմունքի պատճառով: Բարերարը հրաժարվեց այսուհետ հովանավորել որևէ բարեսիրական ծրագիր Հայաստանում, համարելով անընդունելի այն, որ պետության կողմից չի դրսևորվում համապատասխան վերաբերմունք այն կազմակերպությունների հանդեպ, որոնք, ըստ էության, նպաստում են պետական հոգածության խնդիրների լուծմանը:
Հայկական Կարիտասի ներկայացուցիչները նշեցին, որ նրանք վրդովված են ոչ այդքան այն փաստից, որ դպրոցի լուծարումը կատարվել էր առանց կազմակերպությանը տեղյակ պահելու, այլ նրանից, որ նախարարության հետ 5 ամիսների ընթացքում չկայացավ երկխոսություն: Ներկայացուցիչները համոզված են, որ օբյեկտիվ պատճառաբանումների դեպքում բարերարը գուցե հասկանար իրավիճակը և չընդուներ կտրուկ որոշումներ` զրկելով բազմաթիվ մանուկների բարվոք պայմաններում կրթություն ստանալու հնարավորությունից, իսկ աղքատ ընտանիքներին` հումանիտար օգնությունից:
Լրագրողների հարցին,թե ինչ քայլեր է ձեռնարկելու կազմակերպությունը վարչապետից անբավարար պատասխան ստանալու դեպքում, կազմակերպության գործադիր տնօրեն Անահիտ Մխոյանը պատասխանեց, “Կփորձենք նամակ հղել նաև հանրապետության նախագահին` Սերժ Սարգսյանին… իսկ եթե դա էլ չօգնի, համապատասխան եզրահանգումների կգանք,կդադարենք իրականացնել բարեգործական ծրագրերն այն ոլորտներում, որտեղ հայտայտված ֆոնդերը վտանգում են չծառայել նախատեսած նպատակին:”
Հարկ է նշել, որ Գիմնազիան Հայաստանում բարեսիրական ծրագրեր է իրականացնում սկսած 2003թ-ից և մինչ օրս այս կառույցի հովանավորությամբ բարելավվել են Հայաստանի գյուղական եւ քաղաքային 23 դպրոցների ուսումնական պայմանները /վերանորոգում եւ/կամ գույքի տրամադրում/` օգտակար լինելով ավելի քան 5000 աշակերտների, տրամադրվել են գրենական պարագաներ 500 երեխաների և հումանիտար օգնություն` 152 ծայրահեղ անապահով ընտանիքների: Նվիրաբերվող գումարները հավաքագրվում են գիմնազիայի աշակերտների,ծնողների և ուսուցիչների կողմից ամենամյավազքի մարաթոնի ընթացքում:”Մենք պատասխանատու ենք յուրաքանչյուր գերմանացի աշակերտի դիմաց,ով մասնակցելով վազքին և նվիրաբերելովգումար, համոզված է եղել, որ օգնում է իր հայ հասակակիցներին”, նշեց ասուլիսի ժամանակ ծրագրի ղեկավար Անահիտ Գևորգյանը:
Հայաստանում ընդհանուր առմամբ մոտ 150 հազար եվրոյի համարժեք ծրագրեր իրականացրած Կարդինալ Ֆրինգզի անվան Գիմնազիան որոշել է այսուհետ բարեգործական ծրագրերը Հայաստանի փոխարեն Հնդկաստանում իրականացնել:Հայկական Կարիտասը մտավախություն ունի,որ այս նախադեպը անպատասխան թողնելու դեպքում Հայաստանի վարկանիշը միջազգային կազմակերպությունների մոտ լուրջ վնասներ կկրի`հանգեցնելով բնակչության գոյատևման աղբյուր հանդիսացող բազում միջազգային բարեսիրական ծրագրերի նվազեցմանը:

In November 8, 2011 Armenian Caritas BNGO organized a press conference at Journalist’s Club “Asparez” in regards of disagreements with the RA Ministry of Education and Science and the letter forwarded to RA Prime Minister Tigran Sargsyan.
1The problem arose 5 months ago when the Ministry of Education and Science of RA dissolved the Agronomic Academy’s pivot Gymnasium in Akhurian which was reconstructed in the frames of “German Friendship” project sponsored by Kardinal Frings Gymnasium of Bonn, Germany. Armenian Caritas tried to meet with the Minister of Education and Science repeatedly to get some clarifications, but all the efforts were in vain. The meeting did not take place because of a number of reasons: “the Minister is busy”, “he is out”, “come another time” and so on. Kardinal Frings Gymnasium of Bonn, Germany had to quit the projects in Armenia due to the indifferent attitude of the Ministry of Education and Science. The benefactor refuses to sponsor any charity project in Armenia considering inacceptable the fact that the state has no relevant attitude towards the organizations, which, in essence, support the solution of problems related to state care.
The representatives of Armenian Caritas mentioned that they are upset not by the fact that dissolution of school was done without informing the organization, but by the fact that during these 5 months the dialogue with the Ministry did not take place.The representatives are convinced that in case of objective explanations the benefactor might have understood the situation and avoided making sharp decisions by depriving numerous children from the opportunity of getting education in good conditions and poor families from humanitarian aid.
To the journalists’ question, what steps will be taken by the organization in case of insufficient response by the Prime Minister, the executive president of the organization Anahit Mkhoyan answered: “We will try also to forward a letter to the President Serzh Sargsyan… and if it won’t help then we’ll make appropriate conclusions and quit implementing charitable projects in such spheres where the funds obtained are endangered to serve the foreseen goal”.
It’s worth mentioning that the Gymnasium is implementing charity projects in Armenia since 2003 and up to now 23 urban and rural schools’ educational conditions were improved (reconstruction and/or inventory provision) by supporting over 5000 pupils, providing school supplies to 500 children and providing humanitarian aid to 152 extremely deprived families. Donations are raised by the students, parents and teachers of gymnasium at annual running marathon. “We are responsible in front of each German student, who were convinced that they were helping their Armenian fellows by taking part in the annual marathon and making donations”, – mentioned the project manager Anahit Gevorgyan during the conference.
Kardinal Frings Gymnasium of Bonn, Germany which has implemented projects of about 150 thousand Euros in Armenia has now on decided to implement charity projects in India instead of Armenia. Armenian Caritas fears that in case of leaving the precedent without response; the rating of Armenia will suffer serious damage among international organizations by resulting in the reduction of international charity projects,serving as a source of survival to Armenian population.