2017 թվականի օգոստոսի 31-ին ընդունվեց ՀՀ Ազգային միգրացիոն ռազմավարությունը (2017-2021), որին հաջորդեց Միջոցառումների ազգային ծրագիրը (2017-2021): Ռազմավարությունը շարունակում է նախորդում ամրագրված ուղղությունները` միեւնույն ժամանակ հավելելով նոր եւ արդիական ուղղություններ: Միջոցառումների ազգային ծրագիրը (2017-2021) բաղկացած է 9 կետերից, որոնք իրենց հերթին բաժանվում են ենթակետերի…
2017 թվականի օգոստոսի 31-ին ընդունվեց ՀՀ Ազգային միգրացիոն ռազմավարությունը (2017-2021), որին հաջորդեց Միջոցառումների ազգային ծրագիրը (2017-2021): Ռազմավարությունը շարունակում է նախորդում ամրագրված ուղղությունները` միեւնույն ժամանակ հավելելով նոր եւ արդիական ուղղություններ: Միջոցառումների ազգային ծրագիրը (2017-2021) բաղկացած է 9 կետերից, որոնք իրենց հերթին բաժանվում են ենթակետերի: Առաջին կետը վերաբերում է կանոնավոր միգրացիային: Այս կետի նպատակն է բարելավել կանոնավոր միգրացիայի գործընթացները` ներառելով վիզաների բարելավումը, ՀՀ-ում օտարերկրացիների աշխատանքային պայմանների բարելավումը, կրթության ոլորտի միջազգայնացման աջակցությունը եւ այլն: Ռազմավարական նոր ուղղություն է միգրացիան եւ զարգացումը, որը իր մեջ ներառում է արտերկրում բնակվող բարձր որակավորում ունեցող ՀՀ քաղաքացիների մտավոր ներուժի գնահատումը եւ ի նպաստ ՀՀ ծառայեցումը: Ուշագրավ ուղղություն է միգրացիայի կառավարման համակարգի հետագա զարգացման կետը, որի խնդիրն է միգրացիայի ոլորտում տվյալների հավաքագրման եւ վիճակագրության միասնական մեթոդաբանության սահմանումը:

The National Strategy of the Republic of Armenia on Migration (2017-2021) was adopted on August 31, 2017 which was followed by the National Action Plan (2017-2021). The strategy goes on with the priorities fixed in the last one, at the same time adding new directions. The National Action Plan (2017-2021) consists of 9 sections, which, in their turn, are subdivided into sub-sections. The first point refers to regular migration….
The National Strategy of the Republic of Armenia on Migration (2017-2021) was adopted on August 31, 2017 which was followed by the National Action Plan (2017-2021). The strategy goes on with the priorities fixed in the last one, at the same time adding new directions. The National Action Plan (2017-2021) consists of 9 sections, which, in their turn, are subdivided into sub-sections. The first point refers to regular migration. This provision aims at improving regular migration processes including the improvement of visa mechanisms, assistance to the processes of the internationalization of education, etc. On the other hand migration and development has become a new strategic direction, which includes the assessment of the intellectual potential of highly qualified Armenian citizens residing abroad for the benefits of the RA. An important issue involved in the National Action Plan (2017-2021) is the further development of the migration management system, the objective of which is to define a methodology for data recruitment and a common statistics in the field of migration.