Ծրագրի տեւողությունը` 16.03.2015 – 15.09.2015թ.թ.
Շիրակի մարզի Հովունի գյուղը գտնվում է մարզկենտրոնից 13կմ հեռավորության վրա՝ դեպի հյուսիս-արեւմուտք: Գյուղը տեղակայված է Ախուրյան գետի աջ ափին, ծովի մակարդակից 1750 մ բարձրության վրա: Կլիման լեռնային է, ցուրտ եւ երկար ձմեռներով (վեց ամիս): Հովունի գյուղի բնակիչների նախնիները արտագաղթել են Արեւմտյան Հայաստանի Բասեն գյուղից: Խորհրդային տարիներին գյուղի բնակչությունը 1000 էր, հիմա` 605: Գյուղացիների հիմնական զբաղմունքն անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն է: Սեզոնային միգրացիան գյուղի տղամարդկանց համար եկամտի հիմնական աղբյուրն է: Կանայք ամեն տարի գյուղատնտեսական գործունեություն են ծավալում ապրիլից մինչեւ հոկտեմբեր:
Դպրոցը կրթական կենտրոն է, որտեղ աշակերտները ձեռք են բերում գիտելիքներ եւ հմտություններ: Դա այն կենտրոնն է, որտեղ կրթվում եւ մեծանում են մեր վառ ապագայի կերտողները: Կրթությունը ճիշտ ձեւով կազմակերպելու համար, այդ կրթական հաստատություններում պետք է ստեղծվի համապատասխան կրթական միջավայր, հարմարավետ պայմաններ եւ գեղեցիկ մթնոլորտ: Դպրոցներում անվտանգ ջրի եւ սանիտարական տեխնիկայի ապահովումը առաջին քայլն է դեպի ֆիզիկապես առողջ ուսումնական միջավայր, որը նպաստում է ինչպես ուսման որակին, այնպես էլ առողջությանը: Այնուամենայնիվ, միայն տեխնիկայի տրամադրումը չի կարող կայունացնել դրանք կամ առաջացնել ցանկալի ազդեցություն: Տեխնիկական հարմարություններն ու մարդկանց համապատասխան վարքագիծն է նպաստում առողջությանը: Դպրոցներում հիգիենայի պահպանմանն ուղղված դասընթացները նպատակաուղղված են կանխելու հիվանդությունները, որոնք կապված են ջրի եւ սանիտարահիգիենիկ պայմաններից, ինչպես նաեւ նպաստել ապագա չափահաս սերնդի առողջ վարքի խթանմանը:

Renovation of Lavatories of Hovuni village
Hovuni village is 13 km north-west from the provincial center Gyumri. The village is situated on the right bank of Akhuryan river. 1750m above sea level. The climate is mountainous, with cold and long winters (six months). The ancestors of Hovuni inhabitants emigrated from Basen village in Western Armenia. In Soviet times the population of the village was 1000, now it is 605. The main occupation of the villagers is cattle breeding and farming. Seasonal migration is the main source of income source of income for the male population of the village. Women are doing all agricultural activities from April till October.
School is an educational center, where pupils gain much knowledge, skills; it’s the center, where the creators of our bright future are educated and grown. In order to organize the education correctly, the corresponding educational environment, comfortable conditions and a nice atmosphere should be provided in these educational institutions. The provision of safe water and sanitation facilities in schools is a first step towards a healthy physical learning environment benefiting both learning and health. However, the mere provision of facilities does not make them sustainable or produce the desired impact. It is the use of technical facilities and the related appropriate hygiene behaviors of people that provide health benefits. In schools, hygiene education aims to promote those practices that will help prevent water and sanitation-related diseases as well as promoting healthy behavior in the future generation of adults.