Ծրագրի տևողությունը՝ 01.12.2022-31.08.2025
Ծրագրի իրականացման վայր՝ ՀՀ Կոտայքի, Լոռու, Արմավիրի, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի, Արագածոտնի մարզեր
Ծրագրի նպատակը՝ Նպաստել Հայաստանի մարզերում կամավոր կարողությունների միջոցով բնակչության պաշտպանության համակարգերի ամրապնդմանը:
Ծրագրի նկարագրություն՝ 2022թ.-ի դեկտեմբերից սկսած Հայկական Կարմիր խաչի ընկերակցությունը Հայկական Կարիտասի հետ համատեղ իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին արձագանքման կամավորական ծառայության ինստիտուցիոնալիզացում (VolFiRe)» ծրագիրը:
Հայաստանում քաղաքացիական պաշտպանության համակարգը ներկայումս հիմնականում հիմնված է պետական հաստատությունների պրոֆեսիոնալ արձագանքման ծառայությունների վրա: Նրանք հիմնականում հերթապահ հրշեջներ են և արտակարգ իրավիճակների նախարարության (ԱԻՆ) այլ վճարովի աշխատակիցներ: Քաղաքացիական պաշտպանության համար նախատեսված ազգային բյուջեն սահմանափակ է: Սա նշանակում է, որ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը սահմանափակ հնարավորություններ ունի արձագանքելու տեղական արտակարգ իրավիճակներին, իսկ Հայաստանի ողջ տարածքում խոշոր բնական աղետներին արձագանքելու համար էլ ավելի քիչ ռեսուրսներ կան:
«StrengthVOL» ծրագրի շրջանակներում փորձարկված համայնքային կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերի մոդելի հետագա զարգացման և ներդրման շնորհիվ «VolFiRe» ծրագիրը կապահովի այս երկընտրանքի լուծումը: «VolFiRe»-ի շրջանակներում կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերը կտեղակայվեն 10 մարզերի 12 համայնքներում: Ստեղծելով արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կամավորական ծառայություն Հայաստանի 10 մարզերում: «VolFiRe» ծրագիրը կնպաստի բնական աղետներին արձագանքելու պատրաստվածության բարձրացմանը՝ դրանով իսկ ամրապնդելով կայունությունը Հայաստանում՝ աղետների ռիսկի նվազեցման (ԱՌՆ) Սենդայի շրջանակային ծրագրին համապատասխան: Փորձնական ծրագրի շրջանակներում պարզ է դարձել, որ տարբեր փորձնական հրշեջ-փրկարարական խմբեր տարբեր կերպ են կազմվել սեռի և տարիքի առումով: Մինչ մի խմբում շատ երիտասարդ կամավորներ կային, այդ թվում ՝ կանայք, մյուս խմբերին հիմնականում միանում էին 40 տարեկանից բարձր տղամարդիկ: Սա անհրաժեշտություն առաջացրեց ուսումնասիրելու, թե ինչպես ստեղծել ավելի բազմազան կամավորական թիմեր և ստեղծել պայմաններ, որոնք թույլ են տալիս կյանքի բոլոր ոլորտների մարդկանց միանալ խմբերին (Խնդիր 5): Միջազգային հանրությունը ընդունում է ներառականությունը որպես ԱՌՆ առաջնորդող սկզբունք: Սա արտացոլված է աղետների ռիսկի նվազեցման Սենդայի շրջանակային ծրագրում (2015-30), որն ընդունում է, որ ԱՌՆ-ը պահանջում է ամբողջ հասարակության մասնակցություն և գործընկերություն, ինչը նպաստում է աղետներից անհամաչափ տուժած բոլոր մարդկանց հզորացմանը և ներառական, մատչելի և ոչ խտրական մասնակցությանը:
Ծրագրի խնդիրներ՝
- Բնակչության պաշտպանության համակարգերում կամավորների ինտեգրման փորձի և հաջողված պատմությունների վերաբերյալ հետազոտության իրականացում և մոդելեների մշակում:
- Հայաստանում բնակչության պաշտպանության կամավորական թիմերի ձևավորում և կարողությունների զարգացում:
- Բնակչության պաշտպանության ոլորտում միջոլորտային համագործակցության զարգացում և համայնքներում համապատասխան ինքնաբավ համակարգերի ներդրում:
- Բնակչության պաշտպանության ոլորտում կամավորների ընդգրկման և զարգացման արդյունքահեն մոդելի մշակում, որը հետագայում հնարավոր է կիրառել բնակչության պաշտպանության ոլորտում կամավորների զարգացման նպատակով։
- Գենդերային հավասարության ապահովումը և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներառումը Հայաստանի կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերում (ԿՀԽՓ) (Պատասխանատու կազմակերպություն՝ Հայկական Կարիտաս):
Գործողություններ
5.1 Իրականացնել գենդերային և հաշմանդամության վերլուծություն ԿՀՓԽ-երում:
5.2 Գենդերային հավասարության և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ինտեգրման վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման նպատակով դասընթացների մշակում և անցկացում:
5.3 Ստացված առաջարկությունների հիման վրա գործողությունների իրականացում՝ կամավորների տարբեր խմբերի ներգրավմանը նպաստելու նպատակով:
5.4 Հաշմանդամություն ունեցող անձանց և կանանց աջակցող տեղական կազմակերպությունների հետ խորհրդատվություն և համագործակցություն:
5.5 Ընդգծել կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց և տարեցների հզորացման և նրանց՝ կամավորական գործունեության մեջ ներգրավելու կարեւորությունը։
5.6 Ծրագրի վերջնական վերանայում՝ շեշտը դնելով գենդերային հավասարության և հաշմանդամության վրա:
Ծրագրի արդյունքներ՝
Արդյունք 1-Մշակվել է հայեցակարգային փաստաթուղթ Հայաստանում կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերի համար։
Արդյունք 2-Կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբի մոդելը քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի անբաժանելի մասն է։
Արդյունք 3-Կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերը ստեղծվել, գործում և մեծ աջակցություն են վայելում ամբողջ երկրում։
Արդյունք 4- Տեղական կամավոր հրշեջ-փրկարարական խմբերը պատրաստ են տարածաշրջանային և ազգային աղետների արձագանքման համար:
Արդյունք 5- Գենդերային հավասարության և հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրների ներառումը Հայաստանի ԿՀՓԽ-երի աշխատանքներում (ԿՀՓԽ-երի մասնակիցների 25%-ը կանայք են, կամավորների հավաքագրման գործընթացքում ներառված են հաշմանդամություն ունեցող անձիք)։
Ծրագրի շահառուներ՝ 115,174 ուղղակի շահառուներ. Ծրագրի թիրախ խմբի մեջ են մտնում Գառնիի (Կոտայքի մարզ), Սպիտակ և Ալավերդի (Լոռու), Բաղրամյան (Արմավիրի մարզ), Վեդի (Արարատի մարզ), Աշոցք (Շիրակի մարզ), Ճամբարակ (Գեղարքունիքի մարզ), Կապան (Սյունիքի մարզ), Վայք և Արենի (Վայոց Ձորի մարզ), Այրում և Տավուշ, Թալին (Արագածոտնի մարզ)։
Ծրագիրը ֆինանսավորվել է՝ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը (ԱԶԳ) Ավստրիական Զարգացման համագործակցության (ԱԶՀ) ֆինանսավորմամբ, Ավստրիական Կարմիր խաչի ընկերակցության, Կարիտաս Ավստրիա /Ինսբրուկ/ միջոցներով։
Գործընկերներ՝
Ծրագիրն իրականացվում է Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերակցության (առաջատար կազմակերպություն) և Ներքին գործերի նախարարության հետ համատեղ.

Project Duration: 01.12.2022-31.08.2025
Project Purpose: To contribute to strengthening population protection systems in the regions of Armenia through volunteer capacity.
Project Description: From December, 2022 Armenian Red Cross Society partnering with Armenian Caritas, started implementing “Institutionalising a Volunteer First Responder Service in Armenia (VolFiRe)” project.
The Civil Protection system in Armenia is currently mainly based on professional responders from governmental institutions. They are to a large extent on-duty firefighters and other paid staff of the Ministry of Emergency Situations (MES). The national budget for Civil Protection is limited. These means that the Ministry of Emergency Situations has limited capacities for responding to local emergencies and even less, to large disasters on the whole territory of Armenia.
By further developing and rolling out the model of community-based Volunteer Fire Rescue Groups piloted in the StrengthVOL project, the VolFiRe programme will provide a solution for this dilemma. The Volunteer Fire Rescue Groups will be rolled out within VolFiRe to 12 municipalities in 10 regions. By establishing a Volunteer First Responder service in the 10 regions of Armenia the VolFiRe programme will contribute to increasing preparedness for response to disasters thus strengthening resilience in Armenia in line with the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction. Within the pilot project, it became clear that the different pilot fire rescue groups, were composed differently in terms of gender and age. While one group contained many younger volunteers, including women, other groups were mainly frequented by men over 40. This has prompted the necessity to explore how to ensure more diverse volunteer teams and provide framework conditions to allow people from all walks of life to participate in the teams (Ob. 5). The international community recognizes inclusion as a guiding principle of DRR. This is reflected in the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction (2015-30), which acknowledges that DRR requires an all-of-society engagement and partnership, which promotes the empowerment and inclusive, accessible, and non-discriminatory participation of all people disproportionately affected by disasters.
Project objectives:
1. Conducting research and development of a model on experience and lessons learned of volunteers integration in population protection systems.
2. Volunteer teams’ capacity and formation building for population protection in Armenia.
3. Development of intersectoral cooperation in the field of civil protection and establishment of appropriate self-sufficient systems in communities.
4. Development of an outcome model for the inclusion and development of population protection volunteers, which can later be applied for the purpose of developing volunteers in the field of civil protection.
5. Enhanced integration of gender equality and disability inclusion in the Volunteer Fire Rescue Groups of Armenia (Responsible organization: Armenian Caritas).
5.1 Conduct gender and disability analysis of the VFRGs,
5.2 Developing and carrying out training to raise awareness on gender equality and disability inclusion,
5.3 Implementing recommendations to facilitate the inclusion of different groups of volunteers,
5.4 Consulting and collaborating with local organizations supporting disabled people and women,
5.5 Highlighting the empowerment and inclusion of women, people with disabilities and older people in volunteering,
5.6 Conducting a final overall project review with a focus on gender and disability.
Project results:
Output 1: A conceptual framework for Volunteer Fire Rescue Groups in Armenia is developed
Output 2: The Volunteer Fire Rescue Group model is an integral part of the civil protection system
Output 3: Volunteer Fire Rescue Groups are established, operational and well supported countrywide
Output 4: The local Volunteer Fire Rescue Groups are deployable for regional and national disaster response
Output 5: Enhanced integration of gender equality and disability inclusion in the Volunteer Fire Rescue Groups of Armenia (25% female volunteers in VFRGs, PWD targeted in volunteer recruitment)
Project Beneficiaries: 115,174 direct beneficiaries. The target groups of the project are the population of the Garni – RA Kotayk Region, RA Lori Region – Spitak and Alaverdi, RA Armavir Region – Baghramyan, RA Ararat Region – Vedi, RA Shirak Region – Ashotsk, RA Gegharkunik Region – Chambarak, RA Syunik Region – Kapan, Vayk and Areni of Vayots Dzor Region RA, Ayrum of Tavush Region RA, Talin of Aragatsotn Region of RA.
Project is Financed by: Austrian Development Agency (ADA), Austrian Red Cross Society (AutRCS), Caritas Austria (Innsbruck)
Partners: Project is being implemented in partnership with Armenian Red Cross Society (lead organization) and Ministry of Internal Affairs.