Պաշտոնի անվանում Տեխնիկական փորձագետ և կառուցապատման համակարգող
Տևողություն Հնարավորինս շտապ՝ սկզբնական վեց ամիս ժամկետով, հնարավոր երկարաձգմամբ մինչև 2027 թվականի ապրիլի 30-ը
Վերահսկող պարտականություններ Չկա
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը 10․11․2025թ․` 23։00
Պայմանագրի տեսակը Ծառայության պայմանագիր
Դիմումների համար նախատեսված էլեկտրոնային հասցեներ l.stepanyan@caritas.am; Taylor.Zerby@crs.org; info@caritas.am
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿԱՐԻՏԱՍԻ ՄԱՍԻՆ
«Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ն հիմնադրվել է 1995 թվականին։ Այն կենտրոնացնում է իր ջանքերը առավել խոցելի սոցիալական խմբերի պաշտպանության, խնամքի և ներառման, առաջնային առողջության պահպանման, համայնքահեն զարգացման ծրագրերի, արագ արձագանքման, տեղահանված անձանց և ՀՀ վերադարձող միգրանտների կայուն ինտեգրման միջոցառումների, մարդասիրական ու զարգացման գործողությունների իրականացման շուրջ: Հայկական Կարիտասն անմիջական աջակցություն է ցուցաբերում հազարավոր մարդկանց Հայաստանի 5 մարզում՝ Շիրակ, Լոռի, Գեղարքունիք, Արարատ, Սյունիք, և Երևանում:
Հայկական Կարիտասի առաքելությունն է՝ «Սիրով ու սրտացավությամբ ծառայել տարբեր խոցելի խմբերի` հարգելով յուրաքանչյուրի արժանապատվությունը»։ Կազմակերպության տեսլականն է՝ լինել հզոր և կարևոր դերակատար Հայաստանի Հանրապետությունում՝ սոցիալական արդարության և սոցիալական պաշտպանության հարցում:
Հայկական Կարիտասը 2022-2026 թվականների համար որդեգրել է 4 հիմնական ռազմավարական ուղղություն՝ սոցիալական պաշտպանություն, միգրացիա և ինտեգրում, համայնքների համաչափ զարգացում, դիմակայունություն ճգնաժամային իրավիճակներում։
Սոցիալական պաշտպանության ռազմավարական ուղղության նպատակներից մեկն է ՀՀ-ում գործող սոցիալական կարիքների բավարարման մեխանիզմների բարելավումը և սոցիալապես խոցելի անձանց և կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների և նրանց ընտանիքների համար համայնքային կյանքին ինտեգրվելու ու ակտիվ կենսակերպ վարելու հնարավորությունների ընձեռնումը։
Ծրագրի նկարագրություն
2023 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանման հետևանքով ավելի քան 115,000 անձ ժամանել է Հայաստան։ Բռնի տեղահանումն էլ ավելի է խորացրել երկրում արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարդ բնակարանային խնդիրը, որին բախվում են ավելի քան 36,000 այլ փախստականներ, ապաստան հայցողներ, ինչպես նաև մոտ 230,000 տեղացիներ։
Որպես արձագանք ստեղծված իրավիճակին Հայկական Կարիտասը՝ «Կաթոլիկ օգնության ծառայությունների» (CRS), ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ԱՍՀՆ) և «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ-ի հետ համատեղ՝ իրականացնում է Հայաստանում «Ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային ապահովման» (NPSH) պիլոտային ծրագիրը։
Ծրագրի նպատակն է փորձարկել սոցիալական բնակարանային ապահովման (NPSH) մոդելը, որը հիմնված է Արևմտյան Եվրոպայում կիրառվող հաջողված համակարգերի, մասնավորապես՝ Վիեննայի մոդելի վրա։ Այս մոդելը տարիներ առաջ ադապտացվել և կիրառվել է Բոսնիա և Հերցեգովինայում՝ CRS-ի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ, որպես կայուն բնակարանային ապահովման լուծում ավելի քան 3,000 տեղահանված ընտանիքի համար։
Հայկական Կարիտասը և գործընկերները կմշակեն անհրաժեշտ իրավական հիմքերը, տեխնիկական ստանդարտները, ինչպես նաև կառավարման և պահպանման մեխանիզմները՝ Հայաստանում NPSH մոդելի ներդրման համար։ Նախատեսվում է Արտաշատ քաղաքում վերակառուցել պետությանը պատկանող չօգտագործվող շենքը (նախնական՝ 2026 թ. փետրվարից մինչև 2026 թ. դեկտեմբեր) և այն վերապրոֆիլավորել սոցիալական բնակարանաշինության պիլոտային օբյեկտի։
Հայկական Կարիտասը պատասխանատու է շենքի վերակառուցման աշխատանքների գնումների իրականացման և կառավարման, ինչպես նաև NPSH-ի վարձակալների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրման համար։
Աշխատանքի ամփոփ նկարագրություն
Ինժեները՝ Հայկական Կարիտասի «Միգրացիա, ինտեգրում և արագ արձագանքում» ոլորտային ծրագրերի ռազմավարական պատասխանատուի վերահսկողության ներքո և CRS-ի կողմից ծրագրի ղեկավարի, CRS-ի Բալկանների/Եվրոպայի ներկայացուցչության տեխնիկական խորհրդատուի հետ սերտ համագործակցությամբ՝ պատասխանատու էվերակառուցման պիլոտային ծրագրի իրականացման համար, որի նպատակն է ապահովել երկարաժամկետ մատչելի բնակարաններ խոցելի անձանց համար։
Նա նաև կվերահսկի շինարարական պայմանագրերը, կվերահսկի շինարարական աշխատանքների ընթացքը և ծախսերի հսկողությունը։
Պաշտոնը ենթադրում է հաճախակի աշխատանքային ուղևորություններ Հայաստանի տարածքում՝ հատկապես Երևան և Արտաշատ համայնքների միջև։
Հիմնական պարտականությունները
• Վերահսկել Արտաշատ քաղաքում գտնվող հանրային շենքի վերակառուցման շինարարական աշխատանքների տեխնիկական փաստաթղթերի, մրցույթի և պայմանագրային փաստաթղթերի պատրաստման գործընթացը, կապալառուների ընտրությունը և մրցույթների իրականացումը, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում պատրաստել շենքերի նախագծեր և գնահատումներ:
• Վերահսկել և մասնակցել շինհրապարակում իրականացվող աշխատանքների պարբերական մոնիթորինգին՝ հաշվի առնելով աշխատանքների ծավալը, շինարարական ստանդարտները, հաստատված նախագծային լուծումները և շինարարական պայմանագրով սահմանված ծրագրային ժամանակացույցը։
• Ապահովել, որ բոլոր աշխատանքները իրականացվեն իրավական և տեխնիկական օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ պետական մարմինների հետ համագործակցությամբ և համապատասխան իրավական փաստաթղթերի հիման վրա։
• Վերահսկել և մասնակցել կապալառուների կողմից ներկայացված գնահատումների ստուգմանը և պայմանագրով սահմանված պարբերական փաստաթղթերի պատրաստմանը։
• Կառավարել և իրականացնել շինարարության հետ կապված բոլոր գործողությունները նախագծի ամբողջ ընթացքում՝ ըստ ֆազաների․ սկիզբ, իրականացում, ավարտ, ապահովելով արդյունավետ և որակյալ իրականացում՝ համաձայն Հայկական Կարիտասի/CRS-ի ծրագրային որակի սկզբունքների, ստանդարտների և լավագույն փորձի։
• Համաձայն ծրագրային պայմանագրերի պահանջներին՝ աջակցել աշխատուժի համակարգմանը, նյութերի և սարքավորումների մատակարարման և առաքման գործընթացներին։
• Մասնակցել վերակառուցման ծրագրային փաստաթղթերի մշակմանը, որոնք կսահմանեն իրականացման ընթացակարգերը։
• Աշխատել համապատասխան նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ՝ վերակառուցման աշխատանքների պատշաճ և անխափան իրականացումն ապահովելու համար:
• Համագործակցել համապատասխան կոմունալ ծառայությունների ընկերությունների հետ՝ ապահովելու շենքի ժամանակին միացումը ցանցերին և նրանց պահանջների կատարարումը։
• Կառավարել և վերահսկել ֆինանսական և նյութական ռեսուրսները՝ ծրագրի կարիքներին համապատասխան, ապահովելով դրանց արդյունավետ օգտագործումը։
• Ըստ պահանջի աջակցել Հայկական Կարիտասի ֆինանսական պատասխանատուին՝ եռամսյակային ֆինանսական հաշվետվությունների և կիսամյակային պատմողական հաշվետվությունների պատրաստման գործում՝ համաձայն դոնորի հետ կնքված պայմանագրերի և համաձայնագրերի։
• Անհրաժեշտության դեպքում կապ պահպանել CRS-ի ծրագրի ղեկավարի հետ որակի և զարգացման վերաբերյալ, տեխնիկական խորհրդատուի հետ՝ Սոցիալական բնակարանաշինության օրենսդրության և ինժեներական հարցերի, ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ ծրագրային գործողությունների և օպերացիոն հարցերի շուրջ, և պարբերաբար մասնակցել Հայաստանում գործող ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային ապահովման աշխատանքային խմբի և համապատասխան աշխատանքային թիմերի հանդիպումներին։
• CRS-ի ծրագրի ղեկավարի վերահսկողությամբ ներկայացնել CRS-ի նախագիծը տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ազգային գործընկերներին և այլ շահագրգիռ կողմերին։
• Կապ հաստատել շահառուների, տեղական համայնքների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև իշխանությունների հետ և անհրաժեշտության դեպքում մասնակցել համայնքային և այլ հանդիպումներին:
• Կիսել ծրագրային գաղափարները և համապատասխան տեղեկությունները Հայկական Կարիտասի և CRS-ի ծրագրերի ղեկավարների հետ՝ նոր ծրագրային առաջարկների ուսումնասիրության և մշակման նպատակով։
• Անհրաժեշտության դեպքում ապահովել թարգմանության և բանավոր մեկնաբանության ծառայություններ։
Հիմնական որակավորումներ
• Բարձրագույն կրթություն (քաղաքացիական շինարարություն, կառուցվածքային ինժեներիա, ճարտարապետություն կամ այլ համապատասխան տեխնիկական մասնագիտություն)։
• Միջազգային դոնորների կողմից ֆինանսավորվող ապաստարանների և ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման փորձը ցանկալի է (CRS-ը կնախընտրի ավելի երկար փորձ ունեցողներին)։
• Հասարակական ոլորտում աշխատանքային փորձը ցանկալի է։
• Ծրագրի շահառուների, մատակարարների և գործընկերների հետ արդյունավետ կապ հաստատելու կարողություն։
• Անգլերենի լավ իմացություն։
• Թվային գրագիտություն, ներառյալ լավ տիրապետում MS Office փաթեթին (Excel, Word, PowerPoint, Outlook, Teams)։ Տվյալների բազայի կառավարման համակարգերի (օր.՝ MS Access) և շենքերի տեղեկատվական մոդելավորման (BIM) համակարգչային նախագծման ծրագրերի (օր.՝ Graphisoft Archicad, Autodesk, Twinmotion) իմացությունը խիստ ցանկալի է։
• Վարորդական իրավունք. B կարգը պարտադիր է։
Պահանջվող լեզուներ
• Հայերեն (առնվազն C1 մակարդակ)
• Անգլերեն (առնվազն B1 մակարդակ՝ տեխնիկական բառապաշարի լավ իմացությամբ)
Ճամփորդություն
• Հաճախակի ճամփորդելու պատրաստակամություն (զբացվածության մինչև 50%)
• Երևան-Արտաշատ կանոնավոր ճամփորդություն
Գիտելիքներ, հմտություններ և կարողություններ
• Լավ պլանավորման և համակարգման հմտություններ, մրցակցող առաջնահերթությունները արդյունավետորեն առաջնահերթություն տալու կարողություն։
• Լավ վերլուծական հմտություններ՝ անկախ դատողության և որոշումներ կայացնելու ունակությամբ։
• Նախաձեռնող, արդյունքների վրա հիմնված և ծառայություններ մատուցող՝ կենտրոնանալով հաճախորդների կարիքների բավարարման վրա։
• Նախաձեռնություն ցուցաբերելու և սովորելու պատրաստակամություն
Էթիկական վարքագիծ՝ մասնագիտական ​​և կազմակերպչական էթիկայի ընդունված կանոններին համապատասխան։
• Լավ բանակցելու, հաղորդակցվելու և հարաբերությունների կառավարման հմտություններ։
• Willingness to take initiative and learn
Նախընտրելի որակավորումներ
• Մասնագիտական ​​հավաստագրի առկայությունը կդիտարկվի որպես առավելություն։
Հիմնական աշխատանքային հարաբերություններ (Հայկական Կարիտասի ներսում)
• Ծրագրերի և ինստիտուցիոնալ զարգացման պատասխանատու
• «Միգրացիա, ինտեգրում և արագ արձագանքում» ոլորտային ծրագրերի ռազմավարական պատասխանատու
• Գնումների պատասխանատու
• Ֆինանսական պատասխանատու
Արտաքին
• CRS ծրագրի ղեկավար
• CRS տեխնիկական խորհրդատու – շինարարության և սոցիալական բնակարանաշինության օրենսդրության գծով
• ՀՀ ԱՍՀՆ – ինժեներ-կոորդինատոր
• Քաղաքաշինության կոմիտե (ՔՇԿ/UDC) – ինժեներ-կոորդինատոր
• Արտաշատի համայնքապետարանի ներկայացուցիչներ
• Ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային աշխատանքային խմբի անդամներ
Դիմումների ներկայացման ընթացակարգը
«Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը հրավիրում է հետաքրքրված և որակավորված անձանց` ներկայացնելու դիմումներ մինչև 10.11.2025թ․, ժամը 23։00 հետևյալ էլ․ հասցեներին՝ l.stepanyan@caritas.am; Taylor.Zerby@crs.org; info@caritas.am։
Դիմումները պետք է ներառեն ստորև նշված փաստաթղթերը՝
• դիմողի ինքնակենսագրականը (CV), դիպլոմները, որակավորման վկայականները․
• մոտիվացիոն նամակ․
• Ֆինանսական առաջարկը ամսական կտրվածքով՝ ըստ պահանջվող ծառայությունների։
Հայկական Կարիտասը տեղեկացնում է, որ ընտրության առաջին՝ փաստաթղթային փուլն անցած թեկնածուները կհրավիրվեն հարցազրույցի։

Reports to: Strategic Lead for the Migration, Refugee Protection and Emergency Response Projects of Armenian Caritas
Job Title: Technical Expert & Construction Coordinator (Consultant)
Department: Programming Team
Location: Yerevan, Armenia (with frequent travel to Artashat)
Duration: ASAP for an initial six-months duration period, with the possibility of renewal until April 30, 2027
Supervisory responsibilities: None
Deadlinbe for submission of applications: 10․11․2025թ․` 23։00
Type of the Contract: Service Agreement
Email to: l.stepanyan@caritas.am; Taylor.Zerby@crs.org; info@caritas.am
About Armenian Caritas:
“Armenian Caritas” is a benevolent NGO founded in 1995. It focuses its efforts on the protection, care and inclusion of the most vulnerable social groups, primary health care, community-based development programs, emergency response and sustainable integration measures for displaced population and Armenian returnee migrants, and implementation of humanitarian and development actions. Armenian Caritas provides direct support to thousands of people in 5 regions of Armenia: Shirak, Lori, Gegharkunik, Ararat, Syunik, and Yerevan.
The mission of Armenian Caritas is “To serve various vulnerable groups with love and compassion, respecting the dignity of each person.” The organization’s vision is to be a powerful and important player in the Republic of Armenia in the field of social justice and social protection.
Armenian Caritas has adopted 4 main strategic directions for 2022-2026: social protection, migration and integration, balanced development of communities, resilience in crisis situations. One of the aims of Armenian Caritas is to improve the mechanisms for meeting social needs in the Republic of Armenia and to provide opportunities for socially vulnerable people and children in difficult life situations and their families to integrate into community life and lead an active lifestyle.
Project Summary:
Since the 2023 Nagorno-Karabakh displacement, over 115,000 displaced persons have fled to Armenia, compounding the country’s pre-existing complex need for adequate and affordable housing faced by more than 36,000 other refugees, asylum-seekers, and approximately 230,000 Armenians. In response, Armenian Caritas has partnered with Catholic Relief Services (CRS), the Republic of Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs (MLSA), and Mission Armenia to implement the Nonprofit Social Housing (NPSH) Pilot Project in Armenia. This project aims to pilot the NPSH rental model based on successful Western European systems – notably the Vienna model, which CRS helped the government in Bosnia and Herzegovina (BiH) to implement as a durable solution to long-term displacement for over 3,000 families. Armenian Caritas and its partners develop the necessary legal frameworks, technical standards, and maintenance and management practices to establish an NPSH model in Armenia, including the reconstruction of a disused state-owned building (planned February 2026 to December 2026) into a repurposed pilot NPSH facility in Artashat. Armenian Caritas is responsible for the procurement, implementation, and management of the reconstruction activities and socioeconomic integration of NPSH tenants.
Job Summary:
The Engineer, under the supervision of the Armenian Caritas’s Migration, Refugee Protection and Emergency Response Projects’ Strategic Direction Team Lead, and in close collaboration with the CRS’ Project Manager and Technical Advisor from CRS’ Balkans/Europe Outreach Country Program, is to lead the implementation of a pilot reconstruction project which will provide long-term affordable housing to vulnerable individuals as well as to oversee building contracts, monitor the construction work’s progress, and track spending. This position requires frequent travel within Armenia, specifically between Yerevan and Artashat communities.
Roles and Key Responsibilities:
- Oversee the preparation of technical documentation, tender process and contract documents of reconstruction building works on the public building in Artashat, the selection of contractors and the carrying out of tenders, also to prepare building designs and assessments, if required.
- Oversee and participate in regular monitoring of the progress of the work on site with regard to the scope of work, construction standards, approved project design, and the program within the agreed building contract.
- Make sure all activities are in accordance with statutory and technical legislation and by liaising with state authorities and consulting statutory documentation.
- Oversee and participate in checking valuations submitted by contractors and the preparation of regular contract administration documentation.
- Manage and implement all construction-related activities throughout relevant project cycles (start-up, implementation and close-out) to ensure efficient and effective implementation in line with Armenian Caritas/CRS’ program quality principles and standards requirements, and good practices.
- Where required by individual project agreements, assist with the coordination of labor, and the supply and delivery of materials and equipment.
- Participate in the development of reconstruction program documents that will define the procedures for implementation․
- Work with representatives of relevant ministries and agencies to ensure the fluid implementation of reconstruction works․
- Work with representatives of relevant utility companies to ensure timely connections with the building and fulfill their requirements․
- Manage and monitor financial and material resources relevant to project needs through planning and oversight ensure efficient use of project resources.
- Support Armenian Caritas’s Finance Officer with the quarterly finance liquidation reports and the semi-annual narrative reports in accordance with donor agreements and memos on request․
- Liaise with CRS’ Project Manager I: Program Quality & Growth and Technical Advisor: Social Housing Legislation & Engineering as needed for both technical and programmatic activities and operations and participate regularly in Armenia Nonprofit Social Housing Working Group and relevant task forces․
- Under the supervision of CRS’ Project Manager and the direct supervisor, represent CRS’ project to the local government authorities, national partners, and other stakeholders.
- Liaise with beneficiaries, other local community representatives and authorities and participate in municipality and other meetings when appropriate.
- Share project ideas and relevant information with the Armenian Caritas and CRS Project Managers in order to investigate and develop good project proposals.
- Provide the translation and interpretation skills as required.
Basic Qualifications
- University diploma (Civil Engineering, Structural Engineering, Architecture, or other relevant technical degree)
- Experience in implementation of shelter and infrastructure projects funded by international donors is desirable (CRS will prefer those with longer experience)
- Experience in work in non-governmental sector is desirable
- Ability to liaise effectively with project beneficiaries, vendors and partners
- Good English language knowledge
- Digital literacy, including proficiency in MS Office package (Excel, Word, PowerPoint, Outlook, Teams). Experience with database management systems (e.g. MS Access) and building information modeling (BIM) computer-assisted design (CAD) software (Graphisoft Archicad, Autodesk, Twinmotion) is highly desirable.
- Driving License: B category is required
Required Languages
- Armenian (Minimum C1 proficiency)
- English (Minimum B1 proficiency, with strong understanding of technical vocabulary)
Travel
- Must be willing to travel up to 50% within Armenia
- Regular travel between Yerevan and Artashat is expected
Knowledge, Skills and Abilities
- Good planning and coordination skills and ability to prioritize competing priorities effectively
- Good analytical skills with ability to make independent judgment and decisions
- Proactive, results-oriented, and service-oriented with focus on meeting needs of communities served
- Willingness to take initiative and learn
- Ethical conduct in accordance with recognized professional and organizational codes of ethics
- Good negotiation, communication, and relationship management skills
Preferred Qualifications
- Professional certification a plus.
Key Working Relationships:
Internal (Armenian Caritas)
- Program and Institutional Development Officer
- Migration, Refugee Protection and Emergency Response Projects’ Strategic Direction Team Lead
- Procurement Officer
- Finance Officer
External
- CRS Project Manager
- CRS TA – Engineering & Social Housing Legislation
- MLSA Engineer Focal Point
- UDC Engineer Focal Point
- Artashat Municipality Representatives
- Armenia Nonprofit Social Housing Working Group Members
Armenian Caritas Benevolent NGO invites interested and qualified individuals to submit their applications by November 10, 2025, at 23:00 to the following email addresses: l.stepanyan@caritas.am; Taylor.Zerby@crs.org; info@caritas.am .
Applications must include the following documents:
- Applicant’s CV, diplomas, and any relevant certificates
- Motivation letter
- Financial proposal indicating the monthly rate based on the required services
Armenian Caritas informs that only candidates who pass the first (document review) stage of the selection process will be invited for an interview.