Հոկտեմբերի 28-ին ժամը 15:00 Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնի դիմաց գտնվող տարածքում «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը Գերմանական «Կարմիր Խաչ» կազմակերպության և «Ֆյուր Արմենիա» հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացրեց «Բարի Արջուկ» միջոցառումը:
Միջոցառման նպատակն էր հրավիրել հասարակության ուշադրությունը հաշմանդամ երեխաների խնդիրներին: Միջոցառման ընթացքում «Արեգակ» հաշմանդամ երեխաների կենտրոնի սաները գունազարդեցին Գերմանիայից բերված արջուկի քանդակը սրտի, թիթեռի, ծաղիկների պատկերներով: Միջոցառումը իր մասնակցությամբ զարդարեց նաև ՀԱԵ Շիրակի թեմի սոցիալ-կրթական կենտրոնի պարի խումբը: Միջոցառմանը մասնակից երեխաներըª ոգևորված գեղեցիկ պարերից և պարեղանակից, նույնպես միացել էին պարողներին: Մասնակից երեխաների մի մասի համար ել արտահայտման միջոց դարձավ կավճանկարչությունը:
Միջոցառման ընթացքին հետևող գունազարդ Բարի Արջուկը տեղափոխվել էր Գյումրի սեպտեմբերի 29-ին Բեռլինից, որտեղ Կարմիր Խաչի Էլիզաբեթ-Վայս հաշմանդամների աջակցության կենտրոնի սաներն էին գունազարդել արջուկի քանդակի մի մասը: Այս ծրագրի գաղափարը պատկանում է Ռաիներ Օտտոյին, իսկ գեղարվեստական մասը ապահովում է արվեստագետ Վահան Թոփչյանը, ում համար իր արվեստի լավագույն գնահատականն են երեխաների երջանիկ հայացքները: Արջուկը պրն. Թոփչյանի նկարներով ձևավորված մանկակական գրքերից մեկի հերոսն է, որը երկար արկածներից հետո գտնում է իր երազների այգին:
Գերմանացի և հայ հաշմանդամ երեխաների համատեղ ուժերով գունազարդած Արջուկը նույնպես գտել է իր այգին. ձևավորման վերջնական աշխատանքներից հետո այն կզարդարի Բեռլին կենտրոնի բակը:

Armenian Caritas in cooperation with German Red Cross and “Fur Armenian” foundation hold the action “Buddy Bear” on 28th of October at 3p.m on the area in front of the Gyumri State Drama Theater named after Vardan Adjemyan.
The main objective of the action was to draw public attention to children with disabilities and their issues. The beneficiaries of the Armenian Caritas center “Aregak” for children with multiple disabilities colored the Bear brought from Germany with the images of flower, heart, and butterfly. The action was also colored by participation of the dance group of Shirak ordinary social-educational center. Children participants of the action excited and inspired by beautiful tunes and dance started dancing and merged with the dancing group. Other participants expressed their feelings through chalk-drawing.
The colorful and friendly Buddy Bear watching the action silently was transported from Berlin in September, where beneficiaries of the Red Cross Elisabeth-Weiske home for handicapped people did coloring of the half of the Bear’s body. The idea of this project belongs to Rainer Otto, and the creative part is provided by Vahan Topchyan. Mr. Topchyan believes that happy eyes of children are the best assessment of his art. The Buddy Bear is one of the heroes of the book he decorated, and according it the Bear after long wanderings and adventures eventually finds its dream garden.
The Buddy Bear colored by joint efforts of German and Armenian children has also found its garden; after coloring and decoration it will be placed in the yard of the Berlin Center.