Հարգելի Նախագահներ Վրաստանի և Հայաստանի Կարիտասների,
Մենք տոնում ենք Վրաստանի և Հայաստանի Կարիտասի գործունեության 25 տարին: Կարիտաս Վրաստանը և Հայաստանը Միջազգային Կարիտասի անդամ կազմակերպություններ են, կաթողիկէ եկեղեցու բարեգործական գործակալությունը, որը հիմնադրվել է 1897թ.-ին: Միջազգային Կարիտասը ավելի քան 165 Կարիտաս կազմակերպությունների համադաշնություն է, որոնք աշխատում են աշխարհի ավելի քան 200 երկրներում և տարածաշրջաններում: Միջազգային Կարիտասը մոտ երկու անգամ ավելի մեծ է, քան Կարմիր խաչը, Կարմիր Մահիկը և Դավթի Աստղը կազմակերպությունները իրար հետ միասին:
2019թ․-ի մայիսին Միջազգային Կարիտասի անդամ կազմակերպություններից ավելի քան 300 պատվիրակներ հավաքվել էին Հռոմում՝ Միջազգային Կարիտասի 21-րդ Ընդհանուր Ժողովին, և հանդիպման թեման էր՝ «Մեկ համամարդկային ընտանիք, մեկ ընդհանուր տուն»: Այս առիթով, Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպեց պատվիրակների հետ և խոսեց այն մասին, թե ինչ է Կարիտասը՝ նրա ինքնության, աշխարհում ներգրավվածության և նրա հասարակության մեջ ներկայության մասին: Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը քաջալերեց Կարիտասի բոլոր համագործակիցներին ուշադիր լինել Կարիտասում մեր աշխատանքի երեք շատ կարևոր հասկացություններին՝ բարեգործություն, համապարփակ զարգացում և հաղորդություն:
Սրբազան Քահանայապետը հիշեցրեց մեզ, որ Կարիտասի կատարած բարեգործությունը «իր էությամբ Աստվածային է»: Բարեգործությունը պետք է ավելին լինի, քան ծառայություն մատուցելը: Հռոմի Պապը նշեց, որ եթե մենք բարեգործությունը համարենք զուտ մարդկային ծառայություն, ապա Եկեղեցին, ինչպես նաև Հայկական և Վրացական Կարիտասները, կդառնան լոկ մարդասիրական գործակալություններ, իսկ նրա բարեգործական ծառայությունը` պարզապես «նյութատեխնիկական աջակցություն»: Ուստի Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը հորդորում է, որ Կարիտասի տրամադրած բարեգործությունը պետք է ավելին լինի, քան ծառայությունը:
Հռոմի Պապը նաև շեշտեց, որ Կարիտասը և նրա կողմից տրամադրվող բարեգործությունը պետք է մարդու համընդհանուր զարգացման հիմքային մաս կազմեն: Սա մեր արձագանքն է և մեր հակաթույնը այսօրվա հասարակության մեջ տիրող «անտարբերության մշակույթը դեն նետելուն» ուղված: Ձեր հավատը և ձեր Աստծո ընկալումը (անկախ այն բանից, թե ինչ դավանք ունեք՝ կաթողիկե, առաքելական, ուղղափառ, բողոքական կամ որևէ այլ) պետք է լինի Հայկական և Վրացական Կարիտասներում ձեր կատարած աշխատանքի կենտրոնում: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը նշեց, որ «ամենավատ խտրականությունը, որից տառապում են աղքատները, հոգևոր ուշադրության բացակայությունն է…»: «Կարիքավորները» Աստծո կարիքն ունեն «և մենք Կարիտասում պարտավոր ենք նրանց ցույց տալ Աստծո բարեկամությունը, Աստծո օրհնությունը և Աստծո Խոսքը»:
Եվ վերջապես, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը հրավիրում է մեզ մտածել, թե ինչպես են իրար հետ կապված բարեգործությունն ու հաղորդությունը: «Հաղորդությունը Քրիստոսի մեջ և Եկեղեցում կենդանություն է հաղորդում, ուղեկցում է և կայացնում է բարեգործ ծառայությունը»: Հաղորդությունը «տեսանելի հավատքն է գործողութան մեջ»: Միևնույն ժամանակ այս ընդհանուր գործողությունն է, որ դառնում է հաղորդության գործիք: Մենք միասին հաղորդության մեջ ենք մտնում այն ժամանակ, երբ աշխատում ենք ավելի լավ աշխարհ կառուցել: Այսպիսով, բարեգործությունն ու հաղորդությունը միասնական են իրենց գոյության մեջ։
Կարիտաս Վրաստանն ու Հայաստանը առանց բարեգործություն անելու գոյություն ունենալ չեն կարող: Բարեգործությունը պետք է հասանելի լինի յուրաքանչյուր կարիքավորին: Այն կարիքավորի հետ Աստծո սիրով ողողված փոխհարաբերությունն է։ Բարեգործության մեջ պարփակված է մեր սիրտը, հոգին և մեր ամբողջ էությունը: Կարիտասը լոկ բարեգործական կազմակերպություն չէ: Այն ավելի՛ն է: Այն հասցնում է ամբողջ աշխարհի կաթողիկե հավատացյալների աղոթքներն և միջոցները յուրաքանչուր անհատին ում օգնում է Կարիտասը: Կարիտասը Քրիստոսին աղքատների մեջ տեսնելն է: Բարեգործության այս կաթողիկե ոգու շնորհիվ է, որ կառավարությունը կամ ֆինանսական այլ հաստատությունները աջակցում են Կարիտասի ծրագրերին: Հետևաբար, այստեղ ՝ Վրաստանում և Հայաստանում, Կարիտասը կաթողիկե եկեղեցու գործող սերն է, որը հասանելի է յուրաքանչուր կարիքավորի անկախ դավանանքից, գույնից կամ ռասայից:
Այժմ, երբ մենք նշում ենք Կարիտասի ծառայության 25 տարիները Վրաստանում և Հայաստանում, մենք պետք է երկակի ուշադրություն դարձնենք մեր ժառանգությանը: Կարիտասը գոյություն ունի Վրաստանում և Հայաստանում անկախությունը վերականգնելուց անմիջապես հետո: Կարիտասի ծառայություններն անկասկած ավելի բարելավվեց՝ նվիրված կրոնական կառույցների և բարի կամքի տեր մարդկանց շնորհիվ: Մինչ այս տարածաշրջանում պաշտոնապես հաստատվելը, Կարիտասը ներգրավված էր Հայաստանում 1988թ․-ի երկրաշարժի զոհերի հետագա խնամքի մեջ: Կարիտասն օգնություն էր ցուցաբերում առաջնագծում, երբ 2008թ․-ին Վրաստանում պատերազմ սկսվեց: Կարիտասը դժվարության մեջ հայտնված երեխաների, երիտասարդների համար տուն, արհեստանոց և հանդիպման վայր է, որտեղ նրանց կյանքը նոր իմաստ է ստանում։ Որտեղ նրանք նոր հմտություններ, նոր հնարավորություններ և, որ ամենակարևորը, նոր հույս են ձեռք բերում:
Կարիտասը առաջնային տեղում է առողջապահության և տնային խնամքի գործում: Այսօր Կարիտասը առաջատար է առողջապահության ոլորտի տարբեր բնագավառներում` սահմանելով համազգային ստանդարտներ և արձագանքելով այսօրվա սոցիալական մարտահրավերներին և կարիքներին: Կարիտասը կարիքավորին մեկնած օգնության ձեռքն է:
Թող որ Ամենակալ Տերը շարունակի օրհնել Վրաստանի և Հայաստանի Կարիտասներին և առաջնորդի, կարիքավորներին աջակցելու ընթացքում, Ձեզ ձեր կայացրած որոշումների և գործերի մեջ:

Dear Presidents of Caritas Georgia and Armenia,
We have celebrated 25 years of the beginning of Caritas Georgia and Armenia. Caritas Georgia and Armenia are members of the Caritas Internationalis, a charitable organization of the Catholic Church, founded in 1897. Caritas Internationalis is a confederation of over 165 Caritas agencies working in over 200 countries and territories around the world. Indeed, Caritas Internationalis is over two times larger than the Red Cross, Red Crescent and the Star of David all rolled up into one.
In May 2019, over 300 delegates of the Caritas International Member Organizations gathered in Rome for its 21st General Assembly and the theme of the meeting was “One human family, one common home”. Pope Francis met with the delegates and offered some timely thoughts about what Caritas is, its identity, its engagement in the world and its presence in society. Pope Francis encouraged all co-operators of Caritas, to be mindful of three very important concepts about our work at Caritas: 1) charity, 2) integral development and 3) communion.
The Holy Father reminded us that the charity that Caritas seeks to offer “has its essence in God himself”. Charity must be more than providing a service. Pope Francis insists that if we considered charity a mere human service, then the Church – and Caritas Georgia and Armenia – would become a mere humanitarian agency and its service of charity would merely become a ‘logistics department’.” Hence, Pope Francis insists that the charity provided by Caritas must be more than a service.
Secondly, Pope Francis stressed that Caritas and the charity it provides must be rooted in integral development of the human being. This is our response, this is our antidote to the “throw away culture of indifference” in today’s society. Your faith, your sense of God (whether you profess being Catholic, Apostolic, Orthodox, Protestant or any other denomination…) has to be at the center of our work here at Caritas Georgia and Armenia. Pope Francis stressed how “the worst discrimination from which the poor suffer is indeed the lack of spiritual attention…” The “needy” need God… “and we at Caritas cannot fail to offer them God’s friendship, God’s Blessing, God’s Word.”
Finally, Pope Francis invited us to think of how charity and communion go together. “Communion in Christ and in the Church animates, accompanies and sustains the service of charity”. Communion is in a “visible faith in action”. That common action becomes an instrument of communion. Our communion comes from working together to make a better world. Hence, charity and communion go together.
Caritas Georgia and Armenia cannot exist without doing charity. Charity has to be open to anyone in need. Charity is always a loving relationship with the needy. Charity involves the heart, the soul and our whole being. Cartas is not an entity for philanthropy. It is more! It brings the resources and the prayers of Roman Catholic Faithful from throughout the world to meet each individual that Caritas assists. Caritas sets to encounter Christ when we meet Him in the poor. Indeed, when governments or financial institutions assist specific Caritas projects, it is because of this catholic spirit of charity. Hence, here in Georgia and Armenia, Caritas is the love of the Catholic Church in action, outreaching to those in need no matter their creed, colour or race.
As we celebrate 25 years of service in Georgia and Armenia, we should be dually mindful of the legacy of Caritas. Caritas was here soon after Georgia and Armenia regained their independence. Its service was unquestionably enhanced with the presence of dedicated religious congregations and people of good will. Before it was formally established in this region, Caritas was involved in the aftermath care of victims of the 1988 earthquake in Armenia. Caritas was in the forefront offering assistance when war broke out in 2008 in Georgia. Caritas is a home, a workshop and a meeting place for children and youth, often challenged by life, giving them new meaning, new skills, new opportunities and above all new hope. Caritas is in the forefront in health care and home care assistance. Today Caritas is a leader in various fields of healthcare assistance, setting nationwide standards and answering to today’s social challenges and needs. Caritas has been the outstretched hand to those in need.
May the good Lord continue to bless Caritas Georgia and Armenia and guide you in your decisions and engagements, in supporting the most needy amongst us.