Թրաֆիքինգի և միգրացիայի թեմաները բազմիցս արծածվել են տարբեր հարթակներում և տարբեր մակարդակներով: Այնուամենայնիվ, այս թեմաները պարունակում են հուզական մեծ լիցք և արվեստագետի աչքերով այլ նրբերագներ են ստանում: Արվեստի խոսուն լեզվով այս թեմաները ներկայացնելու համար էլ մայիսի 27-ին «Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ-ն կազմակերպել էր ցուցահանդես Երևանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջում:
Թրաֆիքինգի և միգրացիայի թեմաները բազմիցս արծածվել են տարբեր հարթակներում և տարբեր մակարդակներով: Այնուամենայնիվ, այս թեմաները պարունակում են հուզական մեծ լիցք և արվեստագետի աչքերով այլ նրբերագներ են ստանում: Արվեստի խոսուն լեզվով այս թեմաները ներկայացնելու համար էլ մայիսի 27-ին «Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ-ն կազմակերպել էր ցուցահանդես Երևանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջում: Նախքան ցուցահանդեսը «Երկու փոքրիկ աղջիկներ» և «Զարմանալի Եվրոպա» ծրագրի շրջանակներում քոլեջի ուսանողների հետ անցկացվել էին միգրացիայի և թրաֆիքինգի վերաբերյալ ֆիլմերի ցուցադրություն և այս թեմաներով քննարկում: Արդյունքում` 42 մասնակից ներկայացրել էին 53 աշխատանքներ, որոնք ներառում էին գեղանկարչություն, գրաֆիկա, քանդակագործություն և էսկալացիաներ: 6 հոգուց բաղկացած ընտրող հանձնաժողովը`քոլեջի արվեստի պատմության դասախոս Ելենա Մովսեսյանը, անկախ փորձագետ Ջուլիա Բրումերը, Հայկական Կարիտասի ծրագրի ղեկավարներ Մովսես Հակոբյանը, Արամ Խաչատուրյանը, ծրագրի համակարգող Գոհար Երանյանը, ծրագրի հաշվապահ Ստելլա Ոսկանյանցը, աշխատանքները գնահատեցին 1-ից 5 բալային սանդղակով` ըստ նախօրոք մշակած երեք չափանիշների.
- համապատասխանություն թեմային,
- ուղերձի պարզորոշություն,
- ստեղծագործական մոտեցման առկայություն:
Արդյունքում` ժուրիի անդամների գնահատումներից հետո «Թրաֆիքինգ» թեմայով լավագույները ճանաչվեցին.
I տեղ՝ Գոռ Առուշանյանի «Ստրուկների երգչախումբ» կտավը (80 000 դրամ),
II տեղ՝ Գայանե Ավետիսյանի «Թրաֆիքինգ» կտավը (50 000 դրամ),
III տեղ` Մանե Արտաշեսյանի ու Շուշան Համբարձումյանի «Թրաֆիքինգ» (30 000 դրամ յուրաքանչյուրին)
«Միգրացիա» թեմայով ներկայացված աշխատանքներից հաղթող ճանաչվեցին
I Իրինա Արզումանյանի «Վերաինտեգրում» կտավը,
II Մերի Թորգոմյանի «Հայացք դեպի անցյալ» կտավը:
Բայցևայնպես, չհաղթած մասնակիցները ստացան խրախուսական մրցանակներ, և որ ավելի կարևոր է, նրանց աշխատանքները կօգտագործվեն «Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ–ի հետագա գործունեության ընթացքում:

The topics of migration and trafficking have widely been discussed in different dimentions. These topics, however, have a huge emotional charge especially when seen through the eyes of an artist. On the 27th of May, Armenian Caritas, BNGO organized an exhibition at the Yerevan State P. Terlemezyan College of Arts to share this perspective.Before the exhibition, students attended film screenings followed by discussions on migration and trafficking. As a result, 42 studends submitted 53 works of art that included paintings, graphics, sculpture and escalations. A jury of 6 people: college lecturer of the History of Art, Elena Movsesyan; Independent Expert Julia Brümmer, Armenian Caritas Project Managers Movses Hakobyan and Aram Khachaturyan, Project Coordinator Gohar Yeranyan as well as Financial Assistance Stella Vostanyants evaluated the submissions on a scale of 1 to 5 based on these criteria:
- Relevance of the topic;
- Clarity of the message; and
- Innovative idea for realization.
Prizes for the best works of art on trafficking were awarded to:
1st place – Gor Arushtanyan for his “Choir of Slaves” painting (80,000 AMD);
2nd place – Gayane Avetisyan for “ Trafficking” painting (50,000 AMD) ; and
3rd place – Mane Artashesyan and Shushan Hambartzumyan for their paintings (30,000 AMD each).
Prises for the best works of art on migration were:
1st place – Irina Arzumanyan for “Reintegration” escalation; and
2nd place – Meri Torgomyan forn “A View to Past” escalation.
Those who didn’t win got notebooks and, which is more important, their art will be used in future Armenian Caritas BNGO publications.