Ծրագրի տեւողություն` 2022-2025թ․
Գործընկերներ` Միջոլորտային համագործակցության ցանց, ՏԻՄ, ՔՀԿ, ՓՄՁ, ՄԿՈՒ, ՄՍԾ ներկայացուցիչներ, ակտիվ երիտասարդներ
Վայր` ՀՀ Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի մարզեր
Նպատակը Նպաստել ՀՀ Գեղարքունիքի (Վարդենիս), Լոռու (Ալավերդի), Շիրակի (Անի) մարզերի սահմանամերձ միավորված համայնքերի բնակչության շրջանում սոցիալական տնտեսության և աշխատունակության խթանմանը:
Նկարագրությունը «ԱՐԱՄԱԶԴ. ՍՏԶԶ» ծրագիրը համայնքի սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանն ու ակտիվացմանն ուղղված ծրագիր է, որը իրականացվելու է 2022-2025թթ․-ի ընթացքում: Ծրագրի գործողությունները նպատակաուղղված են խթանելու տնտեսական և քաղաքացիական զարգացման գործընթացները, նպաստելու սոցիալական պատասխանատվության մակարդակի բարձրացմանը, աջակցելու բնակչության ներուժի հզորացմանը, տեղական առաջնորդների առաջխաղացմանը, սոցիալական տնտեսության մոդելի մշակմանը համայնքում և մասնագիտական կրթության ոլորտում։ Միավորված համայնքները, որոնք բաղկացած են մոտ մեկ տասնյակից ավելի քիչ կամ շատ աղքատության մակարդակ ունեցող բնակավայրերից, հնարավորություն կունենան ստեղծելու կամ զարգացնելու արդեն ստեղծված սոցիալական ձեռնարկատիրական միավորները՝ արդյունքները դարձնելով ավելի կայուն՝ խոցելի խմբերին պատկանող, բայց միևնույն ժամանակ ակտիվ և առաջատար՝ ներուժի թիրախավորման միջոցով: ՍՏ միավորներն ուղղված են լինելու բնակչության շրջանակում մասնագիտական կրթության որակի բարձրացմանը՝ աշխատատեղերի ստեղծման և համայնքների զարգացման արդյունավետ մոդելի ներդրման միջոցով։
Ակնկալվող արդյուքներ՝
- ՏԻՄ, բիզնեսների, ՔՀԿ-ների և ակտիվ երիտասարդների ոլորտային կարողությունների զարգացում՝ հիմնվելով սոցիալական տնտեսության սկզբունքների վրա:
- Ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության տրամադրման նպատակով սոցիալական տնտեսության սուբյեկտների ստեղծում՝ յուրաքանչյուր թիրախ մարզում մեկ ՄԿՈՒ-ի համար։
- Ցանցի առաջխաղացում ինքնակազմակերպման, սոցիալական փոխակերպման մեթոդաբանության վրա հիմնված մասնակցային կառավարման, քաղաքականությունների, սկզբունքների, արժեքների գործարկման միջոցով:
- Կարողությունների զարգացման գործողությունների կապիտալիզացիա։
- Համայնքների համաչափ զարգացման մոդելի վերջնական ձևավորում՝ ըստ պետական կառավարման ռազմավարության և ցանցի վրա հիմնված փորձի:

Project Duration: 2022-2025
Goal: To contribute to the promotion of social economy and employability among the population of the unified bordering communities of Gegharkunik (Vardenis), Lori (Alaverdi), and Shirak (Ani) Provinces of RA.
Description: “ARAMAZD: SEED” project offers community socio-economic rehabilitation and activation program, which will continue in 2022-2025. The logic of all the implemented actions, promoting economic and civic development processes, raising the level of social responsibility in all spheres of the community, supporting the empowerment of the potential of the community population, advancing local leaders, developing the social economy model in the community and in sphere of vocational education. Consolidated communities, which bring together about a dozen’s more or less weak settlements, will have the opportunity to create or develop already established social entrepreneurial units, making results more sustainable by targeting vulnerable but active and leadership potential. The social entrepreneurial units will be aimed at improving the quality of vocational education for the population, by creating job opportunities, and implementing an effective model of community development.
Expected results:
- Enhancement of sectoral capacities of local government, businesses, CSOs and active youth, focusing on the social economy.
- Establishment of Social Economy Entities that provide financial and technical support for one VET in each target region.
- Promotion of the network through self-organization, participatory management based on social transformation methodology, policies, principles, values.
- Capitalization of capacity building activities.
- The final design of a equitable community development model according to the public administration strategy and network-based experience.
- Implementation of best practices for social transformation as a result of network’s collective efforts and engagement