2021թ.-ի դեկտեմբերին «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ի օժանդակությամբ «Եվրոպեան Վեյս» հասարակական կազմակերպությունը (Գերմանիա) նախաձեռնեց «Տրավմաթերապիան կոնֆլիկտային և հետկոնֆլիկտային տարածաշրջաններում» դասընթացներ, որին մասնակցեցին նաև Հայասանից և Արցախից 4 հոգեբաններ, սոցիալական աշխատողներ և կամավորներ: Ծրագիրը միտված էր մասնակիցների մասնագիտական որակավորման բարձրացմանը՝ մեդիացիայի, սուպերվիզիայի, հուզական այրման ոլորտներում: Հանդիպումը տեղի ունեցավ Աղվերանում: Ծրագրի իրականացման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան մասնակցելու առցանց ձևաչափով կազմակերպված թվով 6 թեմատիկ դասընթացներին, որոնք վարում էին միջազգային դասընթացավարներ` Ուկրաինայից և Ռուսաստանից:
Դասընթացների ավերտից հետո մասնակիցներին շնորհվեց հավաստագրեր:
Սա շատ ողջունելի էր, քանի որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտություն էր առաջացրել Արցախում գործող սոցիալական պաշտպանության համակարգը համալրել ընտանիքների ամրապնդման համայնքահեն սոցիալ-հոգեբանական ծառայություններով, որոնք կկարողանային լիարժեք կերպով արձագանքել հիմնախնդիրներին` նպաստելով ընտանիքների կենսունակության և դիմակայության բարձրացմանը:
2020թ.-ին, 44-օրյա պատերազմը էականորեն ու ակնթարթային ազդեց ու չմորմոքվող հետևանքներ թողեց արցախահայության հոգեհուզական և սոցիալական կարգավիճակի վրա: Պատերազմական իրավիճակներին բնորոշ բոլոր կորուստներին ու սահմանափակումներին ավելացել էր նաև ֆիզիկական անվտանգության հետ կապված խնդիրները, բնակչության առանձին անդամների պոտենցիալի լիարժեք իրականացման բացը:
Նշված խնդիրները պահանջում էին հնարավորինս արագ ու պատշաճ մակարդակով միջամտություն, որը թույլ կտար նպաստել բնակչության սոցիալ-հոգեբանական բարեկեցության բարելավմանը:
Վիրավոր Արցախին օգնելու առաջին արձագանքողը Հայաստանի Սոցիալական Աշխատողների Ասոցիացիան էր, ի դեմս ասոցիացիայի նախագահ Մ. Անտոնյանի:
Ասոցիացիայի արցախյան ծրագիրն ուղղված էր սոցիալական ոլորտի աշխատուժի կարողությունների զարգացմանը, սոցիալական ծառայությունների համակարգի արդյունավետ ներդրմանը, ինչպես նաև սոցիալական, կրթական, առողջապահական ոլորտի մասնագետների շրջանում սթրեսի հաղթահարմանը: Նպատակային թիրախում սոցիալական աշխատողների պատրաստումն էր, ովքեր ի վիճակի կլինեին աշխատել պատերազմի հետևանքով ստեղծված տրավմատիկ իրավիճակների, կորուստների հետ, կունենային մասնագիտական հմտություններ աջակցելու Կառավարությանը, Սփյուռքի և միջազգային դոնորներին` օգնելու, սատարելու, խթանելու ազգաբնակչությանը վերագտնելու իրենց կյանքը նոր իրավիճակում, ապագայի պլաններ կազմելու, դիրքավորելու և մասնակիցը լինելու բոլոր այն փոփոխություններին, որոնք անհրաժեշտ են Արցախը կենդանի պահելու համար:
Հարցազրույցներն անցկացվել են Արցախում տուն առ տուն հերթականությամբ այցերով:
Ծրագրի հաջորդ փուլը սոցիալական աշխատողների մասնագիտական խմբի պատրաստման աշխատանքներն էին:
2021թ. ընթացքում երեք փուլով` 50 հոգանոց խմբերով իրականացվել են վերապատրաստման դասընթացներ: Մասնակցներից ընտրվել և հնարավորություն է տրվել ԱՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարության աշխատակազմում զբաղվելու սոցիալական աշխատանքով:
Այս համատեքստում 2021թ. իրականացված <<Արցախյան պատերազմ 2020. Կորուստներ, մարտահրավերներ և դիմակայության զարգացման հնարավորություններ>> հետազոտությունը նպատակ ուներ պարզել պատերազմից տուժած արցախցի ընտանիքների ժողովրդագրական պատկերը և սոցիալ-տնտնեսական կարիքները, պատերազմի պատճառած կորստի ծավալներն ու տեսակները, պատերազմական և հետպատերազմական իրադրություններում դրսևորվող տագնապներն ու դրանց տարածվածությունտ և ապագայի պլանավորման համատեքստում արցախցիների մտադրությունները:
Սեպտեմբերից Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանում պաշտոնապես մեկնարկեց սոցիալական աշխատողների ուսուցման մագիստրոսական ծրագիրը` 20 ուսանողների ընգդրկմամբ, որն առաջին քայլն էր ուղղված Արցախում սոցիալական ոլորտի մասնագիտական աշխատուժի ձևավորմանը:
Սոցիալական աշխատանքը մասնագիտական գործունեություն է և ակադեմիական գիտակարգ, որ օգնում է անհատներին, խմբերին կամ համայնքներին լուծել այն սոցիալական հիմնախնդիրները, որոնք խոչընդոտում են սոցիալական արդարության, սոցիալական ինտեգրման, սոցիալական մասնակցության և սոցիալական համերաշխության սկզբունքների իրականացմանը: Վերոնշյալ ստանդարտները առավելապես խոցելի են դառնում հետտրավմատիկ իրավիճակներում: Մասնավորապես խնդիրը բարդանում է հակամարտության գոտիներում ռազմական գործողությունների սրացմամբ, երբ մարդիկ ստիպված են լինում առերեսվելու բոլորովին նոր իրադրությունների, որում տեղ են գտնում անձնական ու տարածքային կորուստներ:
Այս առումով սոցիալական աշխատանքի դերը արցախյան ներկա իրականությունում խիստ պահանջված ու օրակարգային է:
Նարինե Ս. Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության` Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարություն` «Սոցիալ հոգեբանական աջակցության կենտրոն»-ի սոցիլական աշխատող, <<Սոցիլական աշխատանք>> մագիստրատուրա 1-ին կուրսի ուսանողուհի

In 2021, “Armenian Caritas” Benevolent NGO supported “European Ways” NGO (Germany) in organizing and conducting training on “Trauma therapy in conflict and post-conflict regions’’ project on which participated psychologists from Armenia and Artsakh 4 psychologists, social workers and volunteers. The trainings were launched in Aghveran. The project aimed at the development of professional’s qualification in mediation, supervision, and emotional burnout. During the project the participants participated in 6 thematic trainings conducted by the international trainers from Ukraine and Russia. The participants were awarded with certificates.
This was very outstanding as in 2020, the 44-day lasting war significantly affected on emotional and social status. Besides the losses typical to the war, the problem of physical security and pupils’ encouragement decreased.
The mentioned problems required fast and proper intervention that would improve social-psychological well-being. The first response helping the suffered Artsakh was “Social Workers” association of Armenia” led by M. Antonyan, the president of the association.
The association’s programme in Artsakh aimed to develop the skills of employees, the effective implementation of the social services, as well as to support the professionals in the field of social, educational and healthcare to overcome the stress. It targeted to develop social workers skills, who would be able to work with post-war traumatic situations and use their skills to support the government, Diaspora and international donors for participating in all the changes necessary for Artsakh’s life.
In this context, the study “Artsakh War 2020: Losses, challenges and confrontations developing skills ” implemented in 2021, was conducted to find out the demographic picture of Artsakh war-affected families, their socio-economic needs, their fear and their future plans.
Home visits in Artsakh were carried out for social interviews.
The next stage of the project was the professional group of social workers.
In 2021, training courses were held with 50 groups. Some participants were chosen to work in the Ministry of Labor and Social Security.
Since September, Mesrop Mashtots University officially launched a master’s program on social worker education with the enrollment of 20 students, which was the first step towards the formation of a professional social workforce in Artsakh.
The social work is a professional activity and academic course that helps individuals, groups of people or communities to solve social issues which hinder the implementation of the principles such as social honesty, social integrity, social participation and social solidarity.
The above mentioned standards become much more vulnerable during the post-traumatic situations. The problem becomes much more difficult in the conflict areas during military actions, when people have to face to completely new situations, where they can have personal and territorial losses.
The current situation has necessitated supplementing the social protection system in Artsakh with community-based social-psychological services for family empowerment, which would be able respond to the problems, contributing to the increase of families’ viability and resistance. Thus, the role of social work in Artsakh is highly required.
Narine S. Beglaryan
The Ministry of Social Development and Migration of the Republic of Artsakh Social worker at “Social- Psychological Support Center” freshman at Master’s degree on “Social Work”