Սոցիալ-տնտեսական ինքնակազմակերպում գյուղական համայնքներում
Սույն էջի բովանդակության համար պատասխանատու է միայն «Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ-ն, և այն ոչ մի կերպ չի կարող ներկայացնել Եվրոպական միության տեսակետները
Եվրոպական միության ՆՍԱԼԱ ծրագիրը Հայաստանում
Այս ծրագիրը եռամյա ծրագիր է եւ կիրագործվի 2000-2012թթ.-ին: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության եւ Կարիտաս Ինտերնացիոնալը Բելգիայում կազմակերպությունների կողմից: Ընդհանուր բյուջեն կազմում է 215,750 Եվրո, որից 90 % -ը տրամադրում է Եվրոպական միությունը, իսկ 10%-ը Կարիտաս Ինտերնացիոնալը Բելգիայում կազմակերպությունը:
Հայաստանի գյուղական համայնքների տնտեսական եւ սոցիալական զարգացումը մեծ նշանակություն ստանում, հատկապես եթե Հայաստանը ձգտում է դառնալ իրական ժողովրադավարական պետություն, որն ունի աշխատանքով ապահովված, քաղաքացիական ակտիվություն դրսեւորող բնակչություն:
Սոցիալական եւ տնտեսական աճը, ինչպես նաեւ Համախառն ներքին Արդյունքի աճի մեծ մասը սահմանափակվում է Երեւանով, ու երկրի բնակչության 40%-ն է բնակվում: Գյուղերի եւ մայրաքաղաքի միջեւ օրեցօր աճող ճեղքվածքը մեծ խնդրի է վերածվում: Գյուղերում աճում է գործազրկության մակարդակը, կախված տարվա ժամանակահատվածից այն կարող է տատանվել 20-60%-ի միջեւ: Գործող բիզնեսները հիմնականում համեստ առեւտուրն ու ագրոբիզնեսն են, որոնցից շատերը եկամտաբեր չեն եւ գործում են առանց ավանդական բիզնեսի սկզբունքների մասին համապատասխան գիտելիքների:
Շատ սոցիալական հարցեր մնում են չուսումնասիրված եւ չլուծված: Զարգացման հիմնական խոչընդոտներից են Հայաստանի շատ գյուղական համայնքներում իշխող այն մտածելակերպը, որ անկարող են իրենք իրենց օգնել: Մյուս կողմից երկրում գերակայում է սեփական շահերը հետապնդող քաղաքական ենթահամակարգը (ստվերային ադմինիստրատիվ, տնտեսական, սոցիալական եւ հասարակական ենթահամակարգերը):
Որպեսզի նպաստի Հայաստանի գյուղական համայնքներում սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, «Հայկական Կարիտաս»-ը Գեղարքունիքի, Լոռու եւ Շիրակի մարզերում իրականացնում է «Սոցիալ-տնտեսական ինքնակազմակերպում գյուղական համայնքներում» եռամյա ծրագիրը:
«Հայկական Կարիտաս»-ը ծրագիրը իրականացնում է սերտորեն համագործակցելով Գեղարքունիքի Առեւտրաարդյունաբերական Պալատի, Գյումրու Զարգացման Կենտրոնի եւ Վանաձորի “Խաչվող ուղիներ” ՀԿ-ի հետ:
Ծրագրի գերխնդիրն է Հայաստանի 15 գյուղական համայնքներում առաջացնել զգալի դրական փոփոխություն համայնքների մասնակցությամբ` տրամադրելով սոցիալ-տնտեսական զարգացման հնարավորություններ:
Ծրագրի հիմնական ուղղություններն են`
- Հզորացնել մասնակից տեղական գործընկեր ՀԿ-ների կարողությունները` համատեղ աշխատանքի միջոցով արդյունավետության բարձրացմամբ:
- Ստեղծել եւ հզորացնել վարքագծային նոր մոդելներ, որոնք հնարավորություն կտան փոխել մարդկանց վերաբերմունքը իրենց համայնքի նկատմամբ ունեցած պատասխանատվության հարցում:
- Նպաստել թիրախ համայնքների սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավմանը` հզորացնելով համայնքային խմբերի կարողությունները, գործնական փորձառություն տալով համայնքներին գործունեություն ծավալելու եւ ՏԻՄ-երի հետ համագործակցելու գործում:
- Զարգացնել ժողովրդավարական սկզբունքները, մտածելակերպի փոփոխման, փոքր հաջողված համայնքային ծրագրերի եւ նոր փոքր բիզնեսների ստեղծման միջոցով:

Social and Economic Self-determination in Rural Areas
The contents of this web-page is the sole responsibility of “Armenian Caritas” and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.
The European Union’s NSALA project for Armenia
This is a three year project, which will run in 2009-2012. The project is co-funded by the European Union and Caritas International in Belgium. The total budget is 215,750 Euro, from which 90% is covered by EU, and 10 % by Caritas International in Belgium.
Local economic and social development of rural Armenia is essential if Armenia is to become a true democracy with a fully engaged, civilly active employed population. The problems begin at a social level, and unfold into a broad web of dysfunction at an economic level, abetted by a political system that is at its best indifferent to its rural constituencies.
Social and economic progress as well as most of the GDP growth is limited to Yerevan, the home of 40% of the population. The ever-widening gap between the rural areas and the capital is becoming an increasing problem. The unemployment rate in villages is staggering, ranging from 20 – 60 %, depending on the season. Existing businesses are modest retail or agro-based operations, many unprofitable and operated without any knowledge of traditional business principles.
Many social issues remain unexamined and unresolved. Major development barriers include the debilitating belief among many rural Armenians, that they are incapable of helping themselves and the dominance of a self-interested political subsystem in the country (overshadowing administrative, economic, social and non-governmental subsystems).
To contribute to the social and economic development of rural Armenia, “Armenian Caritas” implements in Gegharkunik, Lori and Shirak Provinces three year “Social and Economic Self-determination in Rural Areas” project. “Armenian Caritas” implements the project in close cooperation with local organisations; Ghegharkunik Chamber of Commerce and Industry in Ghegharkunik province, Gyumri Development Centre in Shirak province and “Crossing Roads” Social NGO in Lori province.
The overall objective of the project is to create profound positive change through provision of economic and social development opportunities in 15 Armenian villages so they become self-reliant and involved in improving their communities through a values-driven participatory systemic approach.
The main directions of the project are:
- To increase the capacity of participating local partner NGOs including working together for increased effectiveness.
- Create and strengthen new models of behavior enabling a change in attitudes about community responsibility.
- Contribute to the improvement of social and economic conditions in targeted sites strengthening the capacity of local community action groups to gain practical experience in functioning through community engagement and collaboration with local government.