Նախադպրոցական կրթության եւ առողջության աջակցություն մանկապարտեզներում
Նպատակը` Նպաստել Գյումրու 2 մանկապարտեզների (Գյումրու  թ․5 «Ժպիտ» եւ թ․11 «Լիանա» մանկապարտեզներ) եւ Սեպասարի ու Ղազանչիի երեխաների նախադպրոցական կրթությանը:
Նկարագրությունը`
Ծրագիրն իրականացվում է Գյումրիի երկու, ինչպես նաեւ Սեպասար եւ Ղազանչի գյուղերի գործող մանկապարտեզներում՝ պաշտպանելով 270 երեխայի որակյալ սնունդ ստանալու իրավունքը եւ կազմակերպելով հետեւյալ միջոցառումները.
• Սննդի պատրաստման եւ պահեստավորման մշտադիտարկում
• Խոհանոցների եւ սննդի պահեստների բարելավման նպատակով անհրաժեշտ կահույքի եւ խոհանոցային պարագաների տրամադրում
• Երեխաների խնամք. առողջ սննդի ապահովում
Ծրագիրն անդրադառնում է երեխաների սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված խնդիրներին՝ տրամադրելով առողջ սնունդ: Քանի որ ծրագրի նպատակներից մեկն ուղղված է նաեւ սննդի պատրաստման եւ պահեստավորման բարելավմանը, խոհանոցային պայմանների եւ պահեստավորման մշտադիդարկումն իրականացնելուց հետո տրամադրվում են անհրաժեշտ կահույք եւ խոհանոցային պարագաներ: Ծրագրի մշտադիտարկումն իրականացնող անձը այցելում է Գյումրիի մանկապարտեզներ շաբաթը երկու անգամ, իսկ գյուղերի մանկապարտեզներ ՝ տաս օրը մեկ անգամ: Երեխաների խնամքը ներառում է սննդի տրամադրում, որն իրկանացվում է ‹‹Հայկական Կարիտաս›› ԲՀԿ-ի կողմից: Մշտադիտարկողը մասնակցում է ճաշացանկի պատրաստման գործընթացին՝ համագործակցելով խոհարարների եւ տնօրենների հետ

Preschool education and health support in kindergartens
Goal: The goal of the project is providing improved nutrition for the pre-school children of two kindergartens (Gyumri kindergartens #5 “Smile” and #11 “Liana”) and two kindergartens in Sepasar and Ghazanchi villages.
Description:The project being implemented in two kindergartens in Gyumri and in two kindergartens in Sepasar and Ghazanchi villages contributes to the protection of 270 children right for good quality food by monitoring food provision, preparation and storage.
The following activities are implemented
- Monitoring of the food provision, preparation and storage places
- Providing furniture/equipment and kitchen utensils for improvement of the kitchens and storage places
- Child care activities: healthy food provision
The project tackles the issues of social protection of the children by means of providing healthy food provision. As the project also promotes the improvement of conditions for food preparation and storage after monitoring of the kitchen and storage conditions furniture/equipment and kitchen utensils are provided. The monitor of the project visits Gyumri kindergartens twice per week and village kindergartens – once per 10 days. Child care activities include food provision that is provided by Armenian Caritas’s supplier company. The monitor participates in working out of the menu with the cook and the headmasters.