Տեղեկատվական և աջակցման կենտրոն hամակցված հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար
Հնարավորություն ընձեռել Գյումրիում (Շիրակի մարզում) բնակվող համակցված հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին, երիտասարդներին և նրանց ընտանիքներին ներգրավվել հասարակության մեջ և արժանանալ հավասար վերաբերմունքի:
Նկարագրություն
Համաձայն Ազգային Վիճակագրական տվյալների և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի վերլուծած տվյալների հաշմանդամ երեխաների 70%-ը ապրում են աղքատության շեմից ներքև և 13%-ը ապրում են ծայրահեղ աղքատության մեջ; Լինելով հետ-սովետական երկիր Հայաստանը դեռևս չունի սոցիալական պաշտպանության համակարգ` նախատեսված հաշմանդամ անձանց համար: Կան օրենքներ, բայց դրանք իրականում չեն իրականացվում` մեխանիզմների բացակայության պատճառով: Ինչպես նաև վերջերս Հայկական Կարիտասի կողմից կատարված հետազոտության արդյունքները ցույց տվեցին, որ հաշմանդամ երեխա ունեցող երեխաների ընտանիքների իրազեկվածությունը իրենց իրավունքների և պետության կողմից տրվելիք աջակցության մասին շատ ցածր է: Միայն ընտանիքների 30%-ը հստակ պատկերացում ունեն երեխայի համար սահմանված արտոնությունների վերաբերյալ: Ընդհանուր հասարակությունը պատկերացնում չունի հաշմանդամների ունեցած պրոբլեմների մասին: Հասարակությունը հաշմանդամներին իրենցից հեռու է պահում` այսպիսով դուրս թողնելով նրան հասարակությունից:
Հայկական Կարիտասը խորապես մտահոգված է այս իրավիճակով և պլանավորում է իր ներգրավածությունը ունենալ բոլոր շերտերում, որպեսզի զգալի բարեփոխումներ բերի այս դաշտում: Ծրագիրը կաջակցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց և նրանց ընտանիքներին` տրամադրելով տեղեկատվություն, խորհրդատվություն և ուսուցում` ապահովելով նրանց հասարակական ներգրավվածությունը: Այն կնպաստի ստեղծելու դրական վերաբերմունք հաշմանդամներ հանդեպ և արագացնելու նրանց հասարակական ներգրավածության ընթացքը:

Information and Support Center for Persons with Multiple Disabilites
Enable children and youth with multiple disabilities and their families living in Gyumri (Shirak Marz, Armenia) integrate into the society and be equally treated.
According to National Statistics and the figures analyzed by UNICEF 70% of disabled children live below poverty line and 13% in extreme poverty. Being a post-soviet country Armenia did not really have developed social protection systems for the disabled individuals. We have laws but those are not really implemented because of the absence of mechanisms. Also, the results of the latest survey carried out by Armenian Caritas showed that the awareness of families with disabled children on their rights and benefits is very low. Only 30 % of the families have distinct idea of the authority officially anticipated for the child. The general public does not understand the problems of the disabled; they distance themselves from them thus leaving them socially excluded. Armenian Caritas is deeply concerned about the situation and it is planned to get involved in all layers to be able to bring considerable improvement in the field. The project will support the persons with disabilities and their families by providing information, consultations and trainings thus assuring their social inclusion. It will work towards creating positive attitude and accelerating the social inclusion processes.