/Հայաստան, Ուկրաինա,Վրաստան/
Տնտեսական եւ սոցիալական անապահովությունը, գործազրկության բարձր մակարդակը, ՄԻԱՎ-ի բարձր ցուցանիշ ունեցող երկրներ արտագնա աշխատանքի մեկնողների թվի աճը, ինչպես նաեւ վարակի փոխանցման եւ կանխարգելման ուղիների վերաբերյալ անբավարար տեղեկացվածությունը նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում մարզում ՄԻԱՎ-ի տարածման համար։ 100,000 բնակչի թվով ՄԻԱՎ-ի գրանցված դեպքերը Շիրակի մարզում 114.0 են, որն ամենաբարձր ցուցանիշն է ՀՀ-ում։
Նպատակ
Խթանել անվտանգ վարքագիծ համայնքի անդամների՝ հատկապես միգրանտների եւ նրանց ընտանիքների ու երիտասարդների շրջանում, կանխարգելիչ եւ իրազեկման բարձրացմանն ուղղորդված միջոցառումների միջոցով՝ համագործակցելով տվյալ համայնքների հոգեւոր առաջնորդների հետ։
Ծրագիրն ընդգրկում է 60 համայնք։
Խնդիր
Նպաստել ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելմանը` իրազեկման եւ տեղեկատվության միջոցով, ապահովելով ախտորոշման եւ խորհրդատվության հասանելիությունը։
Միջոցառումներ՝ ուղղված ծրագրի իրականացմանը
• ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի բնագավառում ծրագիրն իրականացնող թիմի, համայնքների համակարգողների եւ տեղի հոգեւոր հայրերի կարողությունների զարգացում՝ դասընթացների, սեմինար-վարժանքների, քննարկումների եւ փորձի փոխանակման միջոցով։
• Գյուղական համայնքների բնակչության տարբեր խավերի՝ մասնավորապես տեղաշարժվող բնակչության եւ նրանց ընտանիքների անդամների շրջանում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի վերաբերյալ իրազեկության բարձրացում։
• Անվճար, անանուն հետազոտության տրամադրում թիրախ համայնքների բնակիչներին։
• «Հավասարը՝ հավասարին» մեթոդաբանությամբ ուսուցանում համայնքային դպրոցներում ավագ օղակի աշակերտների համար, որը ներառում է աշակերտների վերապատրաստում՝ որպես հավասարակիցների ուսուցանողներ։
Ծրագիրն իրականացվում է Կարիտաս Օդեսայի եւ Վրաստանի «Թանադգոմա» Վերարտադրողական առողջության տեղեկատվական եւ խորհրդատվական կենտրոնի հետ համատեղ՝ Ավստրիայի զարգացման գործակալության եւ Կարիտաս Ավստրիայի /Ինսբրուկ/ ֆինանսավորմամբ։

(Armenia, Ukraine, Georgia)
The economic and social background of people living in villages, high level of unemployment, increased migration to the countries with high indicators of HIV as well as insufficient awareness level of transmission and prevention of the infection make the spreading of HIV in the region easier. The estimation of HIV registered cases of the RA is the highest in Shirak Province, i.e. 114.0 per population of 100,000.
To promote safe behavior among community members including high school children as well as primarily migrants and their families, through implementation of awareness raising and preventive activities. The project collaborates with the local priest/religious leader of each target community. Sixty communities are included in the project.
Objective
To contribute to the prevention of HIV/AIDS infections through increased awareness and information and improved access to diagnosis and consultation in post-soviet countries.
- Capacity building of the project team including community coordinators and religious leaders through training courses, seminars, discussions and exchange activities.
- Awareness raising activities among different groups of community members, primarily migrating population and their families.
- Provision of anonymous, free tests to the target community members.
- Peer to Peer explanatory sessions at the target community schools for high grade students including TOTs for already included students by making them Peer to Peer trainers.
The project is being implemented in partnership with Caritas Odessa and “Tanadgoma” Centre for Information and Counseling on Reproductive Health, Georgia. The project is financed by the Austrian Development Agency (ADA) and Caritas Austria /Innsbruck/.