Ծրագրի տեւողությունը` 01.01.2017-31.12.2018թ.թ.
Նպաստել Գյումրիում բնակվող 50 ծերերի հասարակական ինտեգրմանը` տրամադրելով մի շարք օժանդակ ծառայություններ, ինչպես նաև իրավական և սոցիալական խորհրդատվություն:
Նկարագրություն`
Ծրագիրն ունի տարբեր ուղղություններ` ինչպես հումանիտար, այնպես և նյութական օժանդակության տեսքով: Դրանց մեջ մտնում են սննդի, հիգիենիկ պարագաների, հագուստեղենի, անկողնային պարագաների տրամադրում, հանգստի կազմակերպում: Շահառուները օրական մեկ անգամ ստանում են ճաշ:
Նրանք գրանցված են Հայկական Կարիտասի Առողջության Առաջնային Պահպանման կլինիկայում` ստանալով բժշկական օգնություն և դեղորայք` համաձայն բժշկի դեղատոմսի: Բժիժկներն ու ընտանեկան բուժքույրերը հաճախակի դասախոսություններ են կարդում Անձնական Հիգիենա, թմատիկ Հիվանդություններ և այլ թեմաներով:
Հանգստի կազմակերպումն ընդգրկում է սեղանի տարբեր խաղեր, թատերական ներկայացումներ, հեռուստատեսային հետաքրքիր հաղորդումներ, համերգներ պրոֆեսիոնալ կատարողների, դպրոցականների ու մանկապարտեզների սաների մասնակցությամբ:
Գործընկերները` Կարիտաս Ավստրիա, Միացյալ Նահանգների Եպիսկոպոսների Խորհուրդ, Մեդիքոր Հիմնադրամ, Իտալական Եպիսկոպոսների Խորհուրդ

Project Duration: 01.01.2017-31.12.2018
Enable 50 disabled elderly citizens of Gyumri (located in Shirak region, Armenia) to integrate into society and receive equal treatment through the provision of a range of supportive services, including legal and social assistance.
This project involves a variety of services (directions) that include both human (humanitarian) and material resources (assistance), such as food commodities, hygienic items, leisure (entertainment) activities, specific medications needed by the elderly, and the provision of clothing. Beneficiaries of this project are also provided with a warm, three-course meal once a day.
All beneficiaries are registered with the Primary Health Care Clinic of Armenian Caritas, where they receive medical assistance and medications prescribed by the doctors. The doctors also conduct lectures on health-related subjects such as personal hygiene, asthmatic problems, and many others.
Nurses with a specialization in Geriatric Care are responsible for conducting home visits and providing beneficiaries with basic medical care and general assistance according to their individual needs.
Daily leisure activities include table games, interesting TV programs, concerts with professional musicians and schoolchildren, and visiting museums and the theatre.