Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից լայնածավալ հարձակում է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և խաղաղ բնակիչներին։ Զոհվել և վիրավորվել են նաև խաղաղ բնակիչներ։ Սեպտեմբերի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը՝ կրակը դադարեցնելու վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 21-ին Եվլախում հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։ Սեպտեմբերի 25-ին Իվանյանում (Խոջալու) կայացել է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը, իսկ սեպտեմբերի 29-ին՝ Եվլախում՝ երրորդ հանդիպումը։ Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին տեղափոխում են Հայաստան։ Հոկտեմբերի 5-ի վերջին տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան ժամանած բռնի տեղահանվածների թիվը հասել է 100.632-ի։
Ի պատասխան Արցախից զանգվածային բռնի արտագաղթի հետևանքով ստեղծված արտակարգ իրավիճակի՝ Հայկական Կարիտասը տրամադրում է.
- Շիրակի մարզի Թորոս ամառային ճամբարում ապաստան (150 անձ, 33 ընտանիք), սննդի և հիգիենայի պարագաներ (100), տաք ծածկոցներ և անկողնային սպիտակեղեն (ավելի քան 500):

Azerbaijan launched a large-scale attack against Nagorno-Karabakh from September 19, targeting civilian infrastructure and civilians. Civilians were also killed and injured. On September 20, the Nagorno-Karabakh authorities accepted the proposal of the command of the Russian peacekeeping mission regarding the cessation of fire. On September 21, the representatives of Nagorno Karabakh and Azerbaijan met in Evlakh. On September 25, the second meeting of the representatives of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan took place in Ivanyan (Khojalu), and on September 29, the third meeting took place in Evlakh.
In recent days, citizens forcibly displaced from Nagorno Karabakh are being moved to Armenia. According to the latest data of October 5, the number of forcibly displaced persons who arrived in Armenia from Nagorno Karabakh reached 100 thousand 632.
In response to the emergency situation resulting from the mass forced exodus from Artsakh, Armenian Caritas provides
• Shelter (150 persons, 33HHs) at Toros summer camp in Shirak Region, food and hygiene kits (100), warm blankets and bed linen (more than 500).
• AC social workers are involved in the needs assessment of the displaced population․
• AC has open doors of its social and health centers to forcibly displaced children and elderly people in all the regions of its presence.