Հայկական Կարիտասի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրեսենյակի միջև պաշտոնական համագարծակցության շրջանակներում առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Կարիտասի կողմից իրականացվող «Կարի կենտրոն կանանց համար» ծրագրի մասնակիցների հետ: Ծրագրի ղեկավար Գայանե Նորիկյանը նախ ներկայացրեծ հանդիպման նպատակը:
Հայկական Կարիտասի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրեսենյակի միջև պաշտոնական համագարծակցության շրջանակներում առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Կարիտասի կողմից իրականացվող «Կարի կենտրոն կանանց համար» ծրագրի մասնակիցների հետ: Ծրագրի ղեկավար Գայանե Նորիկյանը նախ ներկայացրեծ հանդիպման նպատակը: ՀՀ Պաշտպանի աշխատակազմի Շիրակի տարածքային գրասենյակի համակարգող Կարապետ Պողոսյանը ողջունեց ներկաներին և հույս հայտնեց, որ հանդիպման արդյունքում կենտրոնի կանայք կստանան իրենց հուզող իրավաբանական հարցերի բոլոր պատասխանները:
Այնուհետև կանանց հետ քննարկում ծավալեց ՀՀ Պաշտպանի աշխատակազմի Շիրակի տարածքային գրասենյակի քրեական հարցերով իրավաբան Սիրակ Եղիազարյանը: Նա նշեց սեփական իրավունքներին տեղյակ լինելու և պաշտպանելու կարևորությունը և հորդորեց կանանց առանց վարանելու դիմել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին իրենց անհանգստացնող բոլոր հարցերով: Նաև խոսվեց ընտանեկան բռնության և նրա հետևանքների մասին:
Քննարկման սկզբում մասնակիցները դժվարանում էին հարցերով դիմել իրավաբանին, բայց մասնագետի կողմից արծարծվող հարցերը առավել անմիջական մթնոլորտ ստեղծեց և թույլ տվեց կանանց բարձրաձայնել իրենց մտահոգող խնդիրները: Հանդիպման ավարտին մասնակիցներից շատերը ձեռք բերեցին անհատական խորհրդատվություն ստանալու պայմանավորվցություն Սիրակ Եզիազարյանի հետ:
Հայկական Կարիտասի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրեսենյակի համագարծակցության շրջանակներում նաև նաղատեսվում է կազմակերպել նմանատիպ հանդիպումներ կազմակերպության բոլոր շահառուների հետ: Մոտ ապագայում հանդիպումները կանցկացվեն Ամասիայի շրջանի գյուղական համայնքներում Հայկական Կարիտասի «Արամազդ» սոցիալ-կրթական զարգացման ծրագրի նախաձեռնող խմբերի հետ:

The first meeting after starting formal cooperation between Armenian Caritas and RA Human Rights Defender took place at Armenian Caritas “Handicraft workshop for women” center with the members of the project. Firstly the project manager Gayane Norikyan introduced the purpose of the meeting to the attendees.
The first meeting after starting formal cooperation between Armenian Caritas and RA Human Rights Defender took place at Armenian Caritas “Handicraft workshop for women” center with the members of the project. Firstly the project manager Gayane Norikyan introduced the purpose of the meeting to the attendees. The coordinator of the Shirak regional office of RA Human Rights Defender’s Staff Karapet Poghosyan greeted the members and expressed his hope that during the meeting the women of the center would get all the answers of the juridical questions they are concerned.
Then a discussion started with the lawyer of criminal issues at the Shirak regional office Sirak Eghiazaryan. He mentioned the importance of being aware of own rights and defending them and encouraged the women not to hesitate to contact the staff of Human Rights Defender with all the issues they are dealing with.
In the beginning of the discussion the women were a little embarrassed to ask questions to the lawyer but the issues raised by the specialist provided an immediate atmosphere which allowed the women to voice their concerns. In the end of the meeting most of the members got appointments for individual consultation with Sirak Eghiazaryan.
In the framework of the cooperation between Armenian Caritas and RA Human Rights Defender Office it is also intended to organize such meetings with all the beneficiaries of the organization. In the near future the meetings will take place in the rural communities of Amasia with the initiative groups of the Social-Educational Development Program “Aramazd” of Armenian Caritas.