Սեպտեմբերին «Իմ իրավունքը. Հաջորդ փուլ. Ներառական կրթություն Հայաստանում և Կոսովոյում» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում և միևնույն ժամանակ ծրագրի մեկնարկային հանդիպում, որը ֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության և Կարիտաս Ավստրիայի կողմից։ Կլոր սեղան-քննարկման նպատակն էր Շիրակի մարզի 6 թիրախ դպրոցներում և 6 թիրախ մանկապարտեզներում ներառական կրթության նախորդ ծրագրի արդյունքների ներկայացումը, ինչպես նաև «Իմ իրավունքը. հաջորդ փուլ» նոր ծրագրի ներկայացումը և փոխըմբռնման հուշագրերի ստորագրումը։
Միջոցառմանը ներկա էին Ավստրիական զարգացման գործակալության երևանյան գրասենյակի ղեկավար պարոն Կլաուս Կապերը և Կարիտաս Ավստրիայի ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Հոունը։ Ներկա էին նաև ծրագրի թիրախ դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենները և ինդեքսի թիմերի համակարգողները: Մասնակցում էին նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ աշխատող ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունները՝ Շիրակի մարզպետարանի և Գյումրու քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների հետ միասին:
Միջոցառման հյուրերը հնարավորություն ունեցան մասնակցելու ծրագրի շահառու հաշմանդամություն ունեցող երեխաների լուսանկարների ցուցահանդեսին։ Ցուցահանդեսը նպատակ ուներ ներկայացնելու, թե ինչպիսին պետք է լինի իրական ներառումը։ Հյուրերը նաև փորձեցին լուսանկարներին իրենց պատկերացմամբ անվանումներ տալ։ Ավելին, ծրագրի ներառական երգչախումբն առաջին անգամ ելույթ ունեցավ՝ ներկայացնելով խաղաղության նշանակությունը որպես յուրաքանչյուր երեխայի հիմնարար իրավունք։ Կլոր սեղանի ընթացքում քննարկվեցին նաև այլ կարևոր թեմաներ։
Հանդիպման ավարտին դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենները ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագրեր։
Կլոր սեղան-քննարկման ավարտին դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենները ստորագրեցին եռակողմ փոխըմբռնման հուշագրեր քույր դպրոցների և մանկապարտեզների և Հայկական Կարիտասի միջև համագործակցության նպատակով։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ստացան շնորհակալագրեր:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից և Կարիտաս Ավստրիայի (Ինսբրուկ) կողմից։

During September, a roundtable discussion/kick-off meeting was held within the project “My Right. Next Level. Inclusive Education in Armenia and Kosovo” funded by the Austrian Development Agency and Caritas Austria. The aim of the roundtable discussion was the presentation of the results of the previous project on inclusive education at 6 target schools and 6 target kindergartens of the Shirak Region as well as the presentation on the new “My Right. Next Level” project and signing of Memorandums of Understanding.
The event was attended by Mr. Klaus Kapper, the Head of the Yerevan Office of the Austrian Development Agency, and Elisabeth Haun, representative of Caritas Austria. Also in attendance were the headmasters and index team coordinators representing the project’s target schools and kindergartens. Project partner organizations working with people with disabilities were also present during the event in line with state representatives from Shirak Regional Administration and Gyumri Municipality.
Participants of the event had a chance to take part in the exhibition of the photos of target children with disabilities. The exhibition was aimed at presenting what real inclusion should look like. Participants were asked to name the photos as they imagined. Moreover, the project’s inclusive choir performed for the first time presenting the meaning of peace as a right of every child. During the roundtable discussion, the most important topics were also discussed
At the end of the roundtable discussion headmasters of the schools and kindergartens signed trilateral Memorandums of Understanding for the cooperation between twinned schools and kindergartens and Armenian Caritas. All stakeholders got Certificates of appreciation.