2013թ.-ին Գյումրին կունենա մարզային նախատիպային խնամքի կենտրոն` բաղկացած թերապևտիկ, ինֆորմացիոն, մասնագիտական ուսուցման կենտրոններից և բազմաթիվ հաշմանդամ երեխաների համար նախատեսված հանրային զբոսայգիներից:
2013թ.-ին Գյումրին կունենա մարզային նախատիպային խնամքի կենտրոն` բաղկացած թերապևտիկ, ինֆորմացիոն, մասնագիտական ուսուցման կենտրոններից և բազմաթիվ հաշմանդամ երեխաների համար նախատեսված հանրային զբոսայգիներից: Նախագիծը Հայկական Կարիտասի վաղեմի երազանքն էր, որը հնարավոր դարձավ կյանքի կոչել ԿարիտասԱվստրիայի/Ֆորարլբերգի թեմ/ հետ համագործակցության շնորհիվ: Կենտրոնը նախագծված լինելով հայտնի ճարտարապետ Ռիչարդ Նիկոլուսի կողմից` կունենա բոլոր ժամանակակից վերականգնողական միջոցները`հարյուր երեխաների և երիտասարդների սպասարկելու հնարավորությամբ: Կենտրոնի համար հատկացված 25500 մ2տարածքը տեղակայված կլինի Հայաստանում` Գյումրիում` Անի թաղամասի հարևանությամբ գտնվող Պարույր Սևակ փողոցի վերջնամասում: Կառուցման համար նախատեսված գումարի կեսն արդեն ձեռք է բերված: Ավստրիական Կարիտասը և Հայկական Կարիտասը շարունակում են իրենց համատեղ դրամահավաքը և նախատեսում են կառուցման աշխատանքները սկսել գարնանը:
Խնդիրները, որոնց հետ հաշմանդամ երեխաները բախվում են ամեն օր, հանդիսացել են Հայկական Կարիտասի մտահոգության առարկան` ստեղծման առաջին իսկ օրերից: Բայց միյայն 2008թ.-ին կազնակերպությանը հաջողվեց ստեղծել «Արեգակ» խնամքի կենտրոնը` նախատեսված բազմակի հաշմանդամությամբ 30 երեխայի համար: Անցկացված հետազոըութունները ցւյոց տվեցին,որ հաշմանդամ երեխաներն ու իրենց ընտանիքները բախվում են հասարակական, ֆինանսական,կրթական և առողջական լուրջխնդիրների հետ: Հաշմանդամ երեխաների ընտանիքների մեծամասնությունը ապրում է ծայրահեղ աղքատության և վատ սոցյալ-տնտեսական պայմաններում: Նրանք մեկուսացված են սոցիալական միջոցառումներից և նրանց հասարակական զարգացման համար չկան միջոցներ: Այդ առումով «Արեգակ» խնամքի կենտրոնը կարողացավ լուծել նմանատիպ խնդիրներ` իր շահառուներին հնարավորություն տալով ձեռք բերել գործառական հմտություններ, որոնք նրանք կարող են օգտագործել առօրյայում,մասնակցել հասարակական ակտիվ և պասիվ գործունեություններին, որտեղ երեխաները դերը մեծ է, ստանալ հոգեբանական աջակցություն, բժշկական խնամք, հատուկ կրթություն,ֆիզեոթերապիա, մշակութային և երաժշտական թերապիա, կյանքի փորձ և սնունդ:
Բայց նախագիծն ունի տարիքային սահմանփակումներկենտրոնում գրանցված շահառուների համար, և երեխաները,որոնք ավարտում են «Արեգակ» ցերեկայինխնամքիկենտրոնը 15 տարեկան հասակում,վերջիվերջոստիպվածենվերադառնալ իրենց իրականությանը`կտրվելով հասարակությունից: Սա կարող է մերշահառուների մոտ առաջացնել խորը դեպրեսիա, քանի որ նրանք հնարավորություն ենունեցելլինելուհասարակությանլիարեքանդամ և նորից պետք է մեկուսանան այդ հասարակությունից:
Նոր կենտրոնը նախատեսված է հարյուր հաշմանդամ երեխաների և երիտասարդների համար, առանց տարիքային սահմանափակման: Բացի բազմաթիվ թերապիաների և վերագանգնողական ծառայությունների մատուցման տարածքներից,կենտրոնը նաև կունենաբոլորի համար ազատ մուտքով տարածքներ հաղորդակցվելու, հանգիստի կազմակերպելու և կենտրոնի սոցիալական կյանք ներգրավելու համար:

In 2013, Gyumri will have a new model disability care center composed of therapeutic, informational, and vocational training centers as well as public parks for children and youth with multiple disabilities. The project is a long-term dream of Armenian Caritas that was made possible by the cooperation of Caritas Austria/Vorarlberg Diocese.
In 2013, Gyumri will have a new model disability care center composed of therapeutic, informational, and vocational training centers as well as public parks for children and youth with multiple disabilities. The project is a long-term dream of Armenian Caritas that was made possible by the cooperation of Caritas Austria/Vorarlberg Diocese. The center was designed by famous architect Richard Nikolussi, and will have all modern rehabilitation facilities with the capacity to serve 100 children and youth. It will be situated on the 25,500 m2 of land at the end of ParuyrSevak Street in the Ani District, next to the Austrian District, in Gyumri, Armenia. Half of the required amount for the construction has been already raised. Caritas Austria and Caritas Armenia are continuing their joint fundraising efforts and are planning to start construction work in the spring.The issues that children with disabilities face daily have been key concerns for Armenian Caritas almost from the very first day of its foundation. But it was only in 2008 that the organization was able to launch the “Aregak” day care center in Gyumri for 30 children with multiple disabilities.
Research done in the field shows that children with multiple disabilities and their families face significant social, economic, educational, and healthcare difficulties. The overwhelming majority of the families with disabled children live in extreme poverty or bad social-economic conditions, the children are often excluded from social activities, and there are no institutions providing social and developmental services for them. From this perspective, “Aregak” day care center has been able to address many of these issues and provide its beneficiaries with the opportunity to gain basic operational skills for their daily lives. The “Aregak” day care center also allows children with disabilities to participate in social events and leisure activities that give the children a leading role. Children at the “Aregak” day care facility also receive psychological support, medical care, special education, physiotherapy, art and music therapy, life skills development, and nourishment.
But the “Aregak” facility has age limitations for the beneficiaries, and when children have to leave “Aregak” at the age of 15, they must return to their previous reality of social exclusion. This can cause a deeper depression among our attendees, because they had an opportunity to experience an inclusive social reality and suddenly they move again into isolation.
This new center is designed to serve 100 children and youth with disabilities, without age restrictions. Besides numerous therapeutic and training facilities, the center will also have areas open to the general public to socialize, to relax, and to be involved in the social life of the center.