«Հայկական Կարիտաս»-ը (ՀԿ) իր գործող ռազմավարական վեց ուղղություններից մեկի՝ Աղետների ռիսկի կառավարման (ԱՌԿ) ուղղությունն ամբողջականացնելու համար գործարկում է գործողությունների նոր փուլ: Նոր եռամյա ռազմավարությունն իր գործողությունների ծրագրով մշակվել է հաշվի առնելով այդ նպատակը՝ Օքսֆամ/ՕքսԵՋեն ՀԿ-ի ԱՌՆ (Աղետների ռիսկի նվազեցման) փորձագետ Զարուհի Տոնոյանի ակտիվ ուղղորդմամբ եւ խորհրդատվությամբ:
«Հայկական Կարիտաս»-ը (ՀԿ) իր գործող ռազմավարական վեց ուղղություններից մեկի՝ Աղետների ռիսկի կառավարման (ԱՌԿ) ուղղությունն ամբողջականացնելու համար գործարկում է գործողությունների նոր փուլ: Նոր եռամյա ռազմավարությունն իր գործողությունների ծրագրով մշակվել է հաշվի առնելով այդ նպատակը՝ Օքսֆամ/ՕքսԵՋեն ՀԿ-ի ԱՌՆ (Աղետների ռիսկի նվազեցման) փորձագետ Զարուհի Տոնոյանի ակտիվ ուղղորդմամբ եւ խորհրդատվությամբ: Ռազմավարությունն ԱՌՆ եւ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման դաշտում գործող շահագրգիռ կողմերին պաշտոնապես ներկայացվեց սույն թվականի մարտի 23-ին: Ներկայացման ընթացքում ներկա էին ԱԻՆ նախարարաության ներկայացուցիչներ՝ ներառյալ Ճգնաժամային կառավարման ակադեմայի, ինչպես նաեւ պետական եւ ոչ-պետական կառույցների ներկայացուցիչներ: Անցկացման վայրը սիրով տրամադրվել էր ԱՌՆԱՊ Հիմնադրամի կողմից:
Միջոցառման սկզբում ՀԿ-ի Ծրագրերի ղեկավար Անահիտ Գեւորգյանը ողջունեց հյուրերին եւ ներկայացրեց ՀԿ-ի 21-ամյա անցած ուղին, ռազմավարական ուղղությունները, աշխարհագրական ծածկույթը, ինչպես նաեւ կազմակերպության ծավալած բազմաթիվ գործունեությունները: Այնուհետեւ նոր մշակված ռազմավարությունը ներկայացվեց ՀԿ ԱՌԿ պատասխանատու Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Օքսֆամ/ՕքսԵՋեն ՀԿ-ի փորձագետ Զարուհի Տոնոյանի կողմից: ՀԿ-ի ռազմավարությունը իր գործողություններով կենտրոնանալու է շահագրգիռ կառույցների հետ համագործակցային հնարավորությունների վրա՝ ավարտին հասցնելու համընդհանուր նպատակները եւ ունենալու ավելի ուժեղ ձայն՝ քարոզչական եւ շահերի պաշտպանության իր ջանքերում: Նախաձեռնությունը ջերմ ողջունեցին շահագրգիռ կողմերը եւ ակտիվ քննարկում ծավալվեց ներկաների կողմից՝ հետագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Աղետների ռիսկի կառավարոմանը վերաբերող գործունեությունները հատուկ կարեւորություն ունեն ՀԿ-ի համար, քանի որ Հայաստանն աշխարհում դասվում է աղետներին առավել հակված երկրների շարքին, եւ կա համակարգված ու կառուցողական մոտեցման խիստ անհրաժեշտություն: Սույն ռազմավարության գործունեությունը ուղղված կլինի աղետների ռիսկերի բացահայտմանը, գնահատմանը եւ կանխարգելիչ միջոցառումների ձեռնարկմանը` հիմնականում կենտրոնանալով դիմակայուն համայնքների կառուցման եւ շահերի պաշտպանության գործողություններին:

Armenian Caritas (AC) has launched a new phase of operations in the frame of fulfilling one of its 6 current strategic directions – Disaster Risk Management (DRM). A new 3-year strategy with its action plan has been developed for this purpose, with active facilitation and consultation of DRR expert Zaruhi Tonoyan “Oxfam/OxYGen” NGO.
Armenian Caritas (AC) has launched a new phase of operations in the frame of fulfilling one of its 6 current strategic directions – Disaster Risk Management (DRM). A new 3-year strategy with its action plan has been developed for this purpose, with active facilitation and consultation of DRR expert Zaruhi Tonoyan “Oxfam/OxYGen” NGO. It was officially introduced to the stakeholders working in the field of Disaster Risk Reduction and Emergency Response, on March 23 2016. During the presentation representatives from Ministry of Emergency Situations, including the ones of the Crises Management State Academy from governmental and non-governmental organizations were present. The venue of the event was warmly provided by ARNAP Foundation.
In the beginning of the event AC Programs’ Manager Anahit Gevorgyan welcomed the guests and presented the 21-year history of AC, its strategic directions, geographical coverage and various activities. Afterwards, the new Strategy was presented by AC DRM responsible – Armen Martirosyan and Oxfam/OxYGen DRM expert – Zaruhi Tonoyan. The AC Strategy will focus on collaborative opportunities with the stakeholders to accomplish common goals and to have a stronger voice in advocacy efforts. The initiative was warmly welcomed by the stakeholders and there was an active discussion for further collaboration perspectives.
The DRM-related activities are specifically important for AC as Armenia is considered one of the highly disaster-prone countries in the world and there is a pressing need of a systematic and structured approach. The activities of the Strategy will be aimed at identifying, assessing disaster risks and taking preventive measures, focusing mainly on building resilient communities, mainstreaming and advocacy actions.