Սկսած 2009 թ.-ից ՀԿ-ն անմիջականորեն ներառված է Հայաստանում երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքների մեջ և այս պահին ունի 4 «Փոքրիկ իշխան» ցերեկային խնամքի կենտրոններ` կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների համար և «Էմիլի Արեգակ» կենտրոնը՝ բազմակի հաշմանդամությամբ երեխաների և երիտասարդների համար: Կարդալ ավելին… >>
Սկսած 2009 թ.-ից ՀԿ-ն անմիջականորեն ներառված է Հայաստանում երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքների մեջ և այս պահին ունի 4 «Փոքրիկ իշխան» ցերեկային խնամքի կենտրոններ` կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների համար և «Էմիլի Արեգակ» կենտրոնը՝ բազմակի հաշմանդամությամբ երեխաների և երիտասարդների համար: Սկսած 2016 թ.-ի հունիսից ՀԿ-ն իրականացնում է Երեխաների Պաշտպանվածության Քաղաքականություն (ԵՊՔ) ծրագիրը, որի ընդհանուր նպատակն է. «ԵՊՔ-ի և ընթացակարգերի մշակման և կիրառման միջոցով ապահովել երեխաների անվտանգությունը ՀԿ-ի բոլոր այն ծրագրերի շրջանակներում, որոնք առնչվում են երեխաներին»:
Ծրագրի նպատակը երեխաների անվտանգության մակարդակի բարձրացումն է և հնարավոր չարաշահումների կանխարգելումը ՀԿ-ի ծրագրերի շրջանակներում: Ակնհայտ է, որ ոչ մի քաղաքականություն, այդ թվում և ԵՊՔ-ի չափանիշները և ընթացակարգերը չեն կարող ապահովել երեխաների ամբողջական պաշտպանվածություն, ուստի մենք նպատակ ունենք նվազեցնելու երեխաների հնարավոր չարաշահման և շահագործման վտանգը: Այս չափանիշների կիրառումը հնարավորություն կտա ՀԿ-ի ողջ անձնակազմին հստակ հասկանալ, թե ինչպես պետք է վարվել երեխաների հետ և ինչ անել, եթե կան մտահոգություններ երեխայի անվտանգության հետ կապված: Իրականացնելով այս չափանիշները կազմակերպությունները պետք է հստակ կատարեն իրենց հանձնառությունը՝ պահպանելով երեխաների անվտանգությունը: Այս չափանիշները կուղղորդեն վերջիններիս դեպի ոլորտում լավագույն փորձի կիրոռումը և կկասեցնեն հնարավոր չարաշահողների անդամակցումը կազմակերպությանը:
Հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը` ՀԿ-ն ներկայումս փնտրում է փորձառու խորհրդատու ԵՊՔ-ը մշակելու համար:

Starting from 2009 Armenian Caritas (AC) is directly involved in child protection work in Armenia and at the moment operates 4 Little Prince day care centers for children with difficult life circumstances and Emili Aregak center for children and youth with multiply disabilities. Read more…>>
Starting from 2009 Armenian Caritas (AC) is directly involved in child protection work in Armenia and at the moment operates 4 Little Prince day care centers for children with difficult life circumstances and Emili Aregak center for children and youth with multiply disabilities. Starting from June 2016 AC has been implementing “Child Safeguarding Policy” project which overall objective is “To ensure the safety of children within all children projects of AC through elaboration and application of the Child Safeguarding Policy and procedures”. Project purpose is “The increased level of safety of children and prevention of abuse within Armenian Caritas projects.” It is clear that no policy can offer complete protection for children, but following standards and procedures fixed in CSP paper, we aim to minimize the risk of children’s abuse and exploitation. By implementing these standards, for all representatives of AC will be clear how they are expected to behave with children and what to do if there are concerns about the safety of a child. By implementing these standards organizations make clear their commitment to keeping children safe. The standards will help them to move towards best practices in this area and deter potential abusers from joining the organization.
To address this situation AC is currently looking for a experienced consultant to develop a Child Safeguarding Policy of AC.