Հոկտեմբերի 29-ին կայացան “Հայկական Կարիտաս” ԲՀԿ Կարի ուսուցում կանանց համար” ծրագրի հինգերորդ խմբի 9 մասնակիցների ավարտական քննությունները և դեֆիլեն, որի ժամանակ ցուցադրվեցին ուսանողների կողմից վերջին ամիսների ընթացքում կատարած կարի աշխատանքները:
Ծրագրի շրջանավարտները հաջողությամբ հանձնեցին քննությունները` վաստակելով գերազանց գնահատական և դերձակի որակավորում: Քննական հանձնաժողովի կազմում էին` Աիդա Խաչատրյանը, Սվետա Կուրղինյանը, Լուսինե Մովսիսյանը և Մարգարիտ Աթոյանը:
Քննությանը հաջորդեց դեֆիլեն, որը հրավիրվածներին զարմացրեց իր գույներով, ոճերի բազմազանությամբ և նորաձևությամբ: Ցուցադրման ավարտին, “Հայկական Կարիտաս” ԲՀԿ գործադիր տնօրեն Անահիտ Մխոյանը և ծրագրի ղեկավար Աննա Եղոյանը հանձնեցին դիպլոմները և շնորհակալություն հայտնեցին ծրագրի ուսուցանող Նելլի Հարությունյանին: Նրանք նաև հայտնեցին, որ Հայկական Կարիտասը նվիրում է շրջանավարտներին մեկական մոդել իրենց կարի աշխատանքներից:
Կարի ուսուցում կանանց համար” ծրագրիրը իրականացվել է սկսած 2007-ից:
Ծրագիրը նպատակն էր ուսուցման մեջ ներգրավել այն կանանց, ովքեր կարիք ունեն ձեռք բերելու նոր մասնագիտություն, որպեսզի ապահովեն իրենց և իրենց ընտանիքների տնտեսական կայունությունը: Ծրագիրը մեծապես նպաստել է նաև ուսանողների ինքնահաստատմանը` միաժամանակ զարգացնելով նրանց գեղագիտական ճաշակը: Կենտրոնը մի վայր է, որը ծրագրում ներգրավված կանանց համար հաղորդակցվելու, քննարկելու և փորձի փոխանակման հավաքատեղի է դարձել:
Կարի ոււսուցումը իրականացվել է անվճար, և ուսուցման ժամանակ օգտագործված նյութերը Հայկական Կարիտասը նույնպես տրամադրել է անվճար: Կարի ուսուցումը տևել է 1 տարի` շաբաթական 15 ժամ, որին զուգահեռ կազմակերպվել է նաև շյուղագործության և հուլունքագործության կարճաժամկետ ուսուցում:

The final exam and fashion show of nine students from the fifth group of the Armenian Caritas project “Handicraft Workshop for Women” took place on October 29, 2010. During the event there were shown the students’ handicraft works, which were made during the last months of study.
The finalists of the project did well in their exams getting excellent grades and qualification of a tailor. The members of the examination committee were Aida Khachatryan, Sveta Kurghinyan, Lusine Movsisyan and Margarit Atoyan.
After the exam a fashion show with handicraft works was held, which amazed invited people with its colors, variety of styles and trendiness. At the end of the show the executive director of Armenian Caritas Anahit Mkhoyan and project manager Anna Yeghoyan handed the diplomas and thanked the project teacher Nelli Minasyan. They also informed students, that Armenian Caritas would give each of them one model from their own works.
The project has been carried out since 2007. The aim of the project was to include women who are in need and want to have a new profession in the learning process, so that they could support their families. The project greatly influenced on the self establishment as well as aesthetic taste of the project students. For women included in the project the center became a place where they could communicate, discuss different topics and exchange their life skills.
“Handicraft Workshop for Women” is carried out free of charge, and materials used are provided by Armenian Caritas. The learning process lasted 15 hours per week a year. In the center women also took crocheting and lace making classes.