2000եվրոյի համարժեք սնունդ և 50ընտանիքների համար նախատեսված հագուստ հավաքագրվեց Եվրոպական Կարիտասների կողմից ձեռնարկված «Զրո աղքատություն» քարոզարշավի շրջանակներում Հայկական Կարիտասի երիտասարդական խորդհրդի ջանքերով կազմակերպված ակցիաների արդյունքում:
2000եվրոյի համարժեք սնունդ և 50ընտանիքների համար նախատեսված հագուստ հավաքագրվեց Եվրոպական Կարիտասների կողմից ձեռնարկված “Զրո աղքատություն” քարոզարշավի շրջանակներում Հայկական Կարիտասի երիտասարդական խորդհրդի ջանքերով կազմակերպված ակցիաների արդյունքում: Նաև վերջիններիս անշահախնդիր աշխատանքի շնորհիվ 1002 հայեր ստորագրեցին աղքատության դեմ ուղղված խնդրագիրը:
“Մոմավառություն հանուն համերաշխության” ակցիան 2010թ. Մայիսի 21-ին ազդարարեց “Զրո աղքատություն” քարոզարշավի մեկնարկը Հայաստանում:Կազմակերպված միաժամանակյա մոմավռությունը Երևան, Գյումրի,Վանաձոր և Գավառ քաղաքներում` կոչ էր անում բոլորին համատեղ ջանքերով պայքարել ծայրահեղ վիճակում գտնվողներին աջակցելու համար, սեփական անտարբերությամբ չդատապարտել վերջիններիս հավերժ կրելու կրթությունից,առողջապահությունից, բարեկեցիկ կյանքից, աշխատանքից և պարզ մարդկային այլ կարիքներից զրկված լինելու տառապանքը:
Հաջորդ ակցիան Գյումրիի Հոկտեմբեր կինոթատրոնում տեղի ունեցած “Ոտաբոբիկը կամրջի վրա” ֆիլմի բարեգործական ցուցադրությունն էր: Այն մեկ անգամ ևս հիշեցնում էր, որ կարիքի մեջ հայտնված մարդը, անկախ սոցիալական կարգավիճակից, սիրելու և սիրված լինելու, խնամք ու կարեկից վերաբերմունք ստանալու իրավունք ունի: Ցուցադրության արդյունքում հավաքագրվեց մոտ 150.000 դրամի համարժեք սնունդ և 10.000 դրամ գումար:
Ակցիայի նկարտելի հաջողությունը հանգեցրեց նրան, որ այն շարունակություն ունենա: Ֆլիմի ցուցադրությունը կազմակերպվեց նաև Վանաձոր,Գավառ, և Տաշիր քաղաքներում:
4 քաղաքներում կազմակերպված ակցիաների արդյունքում հավաքագրվեց մոտ 1000 եվրոյի համարժեք սնունդ:
“Զրո աղքատություն” քարոզարշավի շրջանակներում կազմակերպվեց “Տնային խնամք ծերերին” ծրագրի ֆոտոցուցահանդեսը:
Երիտասարդական խորհրդի ջանքերով տեղի ունեցավ նաև բարեգործական դիմակահանդես, որի ժամանակ ևս հավաքագրվեց չոր սնունդ:
Նմանատիպ ակցիաների ժամանակ հաճախ էին մարդիկ հարցնում, թե ինչ իմաստ ունի քարոզարշավը, երբ բոլորն էլ գիտեն աղքատության գոյության մասին:
Ի պատասխան վերջիններիս կարող ենք վստահ ասել, որ հենց այդ քարոզարշավների արդյունքում է, որ “Ինեկոբանկ” ՓԲԸ-ն 20 անապահով ընտանիքների համար տրամադրեց սննդի փաթեթներ: Անմասն չմնալով` բանկի Գյումրիի մասնաճյուղի աշխատակազմն ի դեմս մասնաճյուղի ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանի, ինչպես նաև Գյումրիի թիվ 3-րդ դպրոցն ի դեմս տնօրեն Անահիտ Խաչատրյանի, կարիքավոր ընտանիքների համար տրամադրեցին հագուստ:
Միայն խոսքերն ավելորդ են դառնում, եթե չես ջանում դրանց իրավացիությունը գործով ապացուցել: Հայկական Կարիտասն իր երիտասարդական խորհրդի անդամների ջանքերով կարողացավ շատ ու շատ մարդկանց մեջ բորբոքել անապահով մարդուն աջակցելու ցանկությունը և դեռ շարունակելու է բազմաթիվ ակցիաների միջոցով հասնելու աղքատության նվազեցմանը:

Food equal to 2000 Euro and cloths anticipated for 50 families was donated during the “Zero Poverty” campaign, which was undertaken by European Caritas in 2010. The actions within the campaign were carried out by Armenian Caritas Youth Corps.
Food equal to 2000 Euro and cloths anticipated for 50 families was donated during the “Zero Poverty” campaign, which was undertaken by European Caritas in 2010. The actions within the campaign were carried out by Armenian Caritas Youth Corps. Due to ACYC 1002 Armenians signed the petition and joined the fight against poverty.
The activities devoted to the “Zero poverty” campaign in Armenia were launched in May 21 by the “Candle lighting for solidarity” action. The organized candle lighting, which took place in Yerevan, Gyumri, Vanadzor and Gavar simultaneously, calls everybody to assist those in need, in order not to sentence them to everlasting suffering of being deprived of education, health care, welfare life, job and other needs.
The next action was the benevolent screening of the movie “Barefoot” in “Hoktember” Cinema, in Gyumri. The film once again reminded us that people in need, irrespective of their social state, has the right to love and be loved, and to receive careful and assisting attitude. During the film screening people donated food equal to 150.000 AMD and 10.000 AMD.
The success of this action became a stimulus for caring it out in other cities too. The movie has been successfully screened in Vanadzor, Tashir and Gavar.
Screening hold in these four cities raised food equal to about 1000 Euro.
Within the scope of “Zero Poverty” campaign another successful initiative became a photo exhibition of social images taken at homes of “Home Care” project beneficiaries called “Home Care Zero Poverty Tool”.
The food drive was carried out also during Christmas masquerade initiated by ACYC and aimed at making presents for children from disadvantaged families.
During such actions people used to ask what is the goal of “Zero Poverty” campaign taking into account the fact that everybody is well aware of the existence of poverty among people.
Answering we can surely say that the campaign is not only about awareness, but also increase of participation and solidarity with those who are in need. The vivid example of it is that “Inecobank” LTD joined our campaign and donated food parcels for 20 families living in social difficult conditions. The stuff of the bank brunch in Gyumri with the director Eduard Hakobyan, as well as the school N3 lead by Anahit Khachatryan also donated clothes for marginalized and deprived families.
The words become useless, if you do not try to prove the veracity of these words by your actions. Members of ACYC were able to arouse many people’s desire to help those in need and they will continue to decrease poverty through numerous fundraising actions.