Արեգակ կենտրոնի սան Էդուարդ Թորոյանը մասնակցեց հունիսի 23-ին ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում անցկացված TedxKidsYerevan 2015-ին:
Միջոցառումը առանձնանում էր իր անմիջական բնույթով, որն էլ երիտասարդ բանախոսներին թույլ էր տալիս լինել ազատ և անկաշկանդ իրենց ելույթների ժամանակ:
Ընտրելով հարցազրույցի ձևաչափը՝ Էդուարդը հանդիսատեսին ներկայացրեց այն ինչը իրեն դուր չի գալիս Գյումրիում: Բանախոսը մտահոգված էր այն խնդրով, որ գյումրեցիները լքում են իրենց բնակավայրը, որի պատճառը ըստ նրա ցածր թոշակներն են:
Երիտասարդ Էդուարդը խոսեց իր երազանքի մասին, նշեց որ ցանկանում է դառնալ նկարիչ, որպեսզի նկարի հայտնի մարդկանց, իսկ իր ելույթը եզրափակեց հետևյալ խոսքերով .‹‹Կուզեի վերացնել մարդկանց անտարբերությունը››:
Հիշեցնենք, որ TEDxKidsYerevan-ի նպատակն է ծառայել որպես հարթակ երիտասարդների համար, հնարավորություն տալով նրանց բարձրաձայնել իրենց հուզող և հետաքրքրող խնդիրներն, ինչպես նաև պատմել իրենց յուրահատուկ հաջողությունների, հայտնագործությունների, ուսումնասիրությունների ու պատմությունների մասին:

Eduard Toroyan, from Aregak center, has participated in TedxKidsYerevan 2015, which took place in Yerevan in TUMO creative center for technologies.
The event was unique in its nature being an open space for everybody. This fact gave the opportunity to the young speakers to feel free and relaxed during their speeches.
The event was unique in its nature being an open space for everybody. This fact gave the opportunity to the young speakers to feel free and relaxed during their speeches. Eduard’s speech was in the interview format. He talked about what he doesn’t like in Gyumri. The speaker was worried about the fact that Gyumri citizens abandon their city because of the low pension.
Young speaker talked about his dream, he noted that he wants to become a photographer in order to take photos of celebrities. He concluded his speech with the following words: “I wish I could eliminate indifference of people”.
The goal of TEDxKidsYerevan is to provide a platform for young people for raising the issues they are worried about and interested in, as well as to tell about their specific successes, discoveries, investigations and stories.