2015թ. հոկտեմբերի 14-ը սկսվեց առավոտյան Սուրբ Պատարագով Գյումրու նորակառույց «Սրբոց Նահատակաց» Հայ Կաթողիկե եկեղեցում: Պատարագիչն էր Հայր Ռաֆայել Արքեպիսկոպոս Մինասյանը, ում հայրապետական խոսքն ուղղված էր կարիտասյան համայնքին, կարիտասյան ընտանիքին, որի առաքելությունն է ծառայել հայոց ժողովրդին սիրով եւ սրտացավությամբ:
2015թ. հոկտեմբերի 14-ը սկսվեց առավոտյան Սուրբ Պատարագով Գյումրու նորակառույց «Սրբոց Նահատակաց» Հայ Կաթողիկե եկեղեցում: Պատարագիչն էր Հայր Ռաֆայել Արքեպիսկոպոս Մինասյանը, ում հայրապետական խոսքն ուղղված էր կարիտասյան համայնքին, կարիտասյան ընտանիքին, որի առաքելությունն է ծառայել հայոց ժողովրդին սիրով եւ սրտացավությամբ: Պատարագին ներկա էին Եվրոպայի բազմաթիվ երկրներից ժամանած Կարիտասի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ` այդ թվում «Կարիտաս Եվրոպա», «Կարիտաս Ավստրիա», «Կարիտաս Իսպանիա», «Կարիտաս Գերմանիա», «Կարիտաս ֆրանսիա», «Կարիտաս Վրաստան» և «Կարիտաս Ուկրաինա», որոնք եկել էին հանդիպելու Հայկական Կարիտասի իրենց քսանամյա գործընկերոջ հետ, իսկ առավոտյան` աղոթելու հայ ժողովրդի բարեկեցության համար:
Պատարագին հաջորդող հանդիպմանը, որը կայացավ նորակառույց «Էմիլի Արեգակ» բազմակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաների կենտրոնում ներկա էին նաեւ ՀԿ-ի տեղական գործընկերները` ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, Գյումրու տարածքային Զբաղվածության կենտրոնի ներկայացուցիչներ, OXFAM, ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի եւ այլոք:
Բազմաթիվ ելույթներում, որոնց մեջ էր ՀԿ-ի հիմնադիրներից մեկը` տիկ. Զվարթ Նաջարյանը խոսվեց Հայկական Կարիտասի այն հսկայական աշխատանքի մասին, որը կատարվել է 20 տարիների ողջ ընթացքում: Նշվեց սերտ համագործակցության արդյունքներն, առանց որի հնարավոր չէր լինի այն վիթխարի աշխատանքը, որը փոխել է հազարավոր մարդկանց կյանքեր:
Հաջորդ օրը` հոկտեմբերի 15-ին հյուրերն այցելեցին «Հայկական Կարիտասի» բոլոր կենտրոնները ՀԿ գործունեության բոլոր քաղաքներում` Գյումրի, Վանաձոր, Գավառ Տաշիր եւ Երեւան:
«Հայկական Կարիտասի» համար հոկտեմբերի 2-րդ շաբաթը մեծ տոն էր, քանի որ հենց ՀԿ-ի հոբելյանական տարում տեղի ունեցավ ՀԿ միջազգային եւ տեղական գործընկերների առաջին հանդիպումը Հայաստանում` Գյումրիում:

The morning of October 14, 2015 commenced with a Holy Mess in Gyumri newly constructed Holy Martyrs Armenian Catholic Church, an episcopal residence, in Gyumri. The Mess was conducted by His Eminence Archbishop Raphael Minassian whose patriarchal message targeted the Caritas community, Caritas Family, whose mission is to serve the Armenian nation with love and compassion.
The morning of October 14, 2015 commenced with a Holy Mess in Gyumri newly constructed Holy Martyrs Armenian Catholic Church, an episcopal residence, in Gyumri. The Mess was conducted by His Eminence Archbishop Raphael Minassian whose patriarchal message targeted the Caritas community, Caritas Family, whose mission is to serve the Armenian nation with love and compassion. The sacred ceremony was attended by representatives of various Caritas organizations from all over Europe, inter alia Caritas Europa, Catholic Relief Societies, Caritas Austria, Caritas Spain, Caritas Germany, Caritas France, Caritas Georgia and Caritas Ukraine who arrived to meet their 20-year old partner Armenian Caritas and in the morning to pray altogether for the benefit of the Armenian people.
The Mess was followed by a meeting in the newly built “Emil’s Aregak” Day Care Centre for Children with Disabilities. There were also invited the local partners of Armenian Caritas such as Ministry of Labour and Social affairs, Gyumri regional unemployment Center representatives, OXFAM, UNICEF Armenia, World Vision Armenia and many others.
All of them shared their work and fruitful cooperation with Armenian Caritas. Mrs. Zevart Nadjarian presented the huge work that Armenian Caritas has been undertaking during all these 20 years. Mrs. Nadjarian accented the outcomes of the close cooperation, which made this colossal work possible, making a difference in lives of thousands of people.
On October 15, the next day the participants visited the Centers of all the cities where Armenian Caritas functions – Gyumri, Vanadzor, Gavar Tashir and Yerevan.
The second week of October was marked as a big celebration since AC Partner’s Meeting the first time ever took place in Gyumri, in Armenia, just on the 20th anniversary of Armenian Caritas.