Շիրակի մարզպետարանի առաջարկով «Հայկական Կարիտաս»-ը ձեռք է բերել և մարզպետարանին տրամադրել 200 պաշտպանիչ ակնոց և նույնքան պաշտպանիչ բժշկական արտահագուստ: Դրանք տրամադրվելու են ինչպես Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցին, այնպես էլ այլ հաստատությունների: Նախաձեռնությունը հնարավոր է դարձել ՌԵՆՈՎԱԲԻՍ, Կարիտաս Ավստրիայի /ԻՆՆՍԲՐՈՒԿ/ և ԱՄՆ Եպիսկոպոսների խորհրդի ֆինանսական աջակցությամբ:
Անհրաժեշտության դեպքում, մնացած գումարով ևս «Հայկական Կարիտաս» ձեռք կբերի և կտրամադրի պահանջված պարագաները:
Կարևորելով ժամանակին ստացված օգնությունը՝ Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպությանը՝ արագ արձագանքի ու պատրաստակամության համար: «Իրականացվում են կազմակերպչական, նախապատրաստական աշխատանքներ: Ամբողջ աշխարհում մեծ է պաշտպանիչ, ախտահանող պարագաների կարիքը: Ճիշտ է, մասնագիտական հիմնարկները ապահովված են այդ պարագաներով, բայց, հաշվի առնելով շուկայի բացը, կարիքը մեծ է այդ նյութերի: Այս պարագայում, կարևոր է, որ մեր գործընկերները՝ քաղաքացիական հասարակության դաշտից շատ արագ արձագանքեցին այս խնդրին: Ես «Հայկական Կարիտաս»-ից 3 օր առաջ ստացա առաջարկ ՝ ըստ կարիքի իրենց աջակցությունն առաջարկելով. մեր կողմից միանգամից ֆիքսվեցին կարիքները՝ արտահագուստի և պաշտպանիչ դիմակների հետ կապված, ինչը շատ արագ կազմակերպության կողմից լրացվեց: Դրանք այս պահին կհատկացվեն ռիսկային գոտիներում աշխատող մարդկանց: Այս աջակցությունը շատ ժամանակին էր և կարևոր»,-նշեց Շիրակի մարզպետը:
«Հայկական Կարիտաս»-ը Շիրակի մարզպետին տեղեկացրեց նաև որ կազմակերպությունը պատրաստ է արհեստավարժ բուժքույր-կամավորներով անհրաժեշտության դեպքում աջակցի մարզին:

At the suggestion of the Shirak regional administration, the organization acquired and provided the province with PPE – Personal Protective Equipment /200 protective goggles and 200 protective medical clothing/. They will be given to the Gyumri Infection Hospitaland other hospitals. The initiative was made possible with the financial support of Renovabis, CaritasInnsbruck/Austria and the USABishopsConference .
If necessary, the Armenian Caritas will also acquire and provide requested items with the remaining money.
“Organizational, preparatory works are being carried out. There is a great need for protective, disinfectant supplies worldwide. It is true that professional institutions are provided with these items, but given the market gap, there is a great need for these materials. In this case it is important that our partners from the civil society field responded quickly to this need.I received an offer 3 days ago from “Armenian Caritas” to provid the assistanc. We immediately fixed our needs in terms of clothing and protective masks, which was quickly met by the organization. They will now be allocated to people working in risk zones. This support was very timely and important to people working in risk zones. ”- said the governor.
The Armenian Caritas also informed the governor of Shirak that the organization is ready to assist the province with professional nurse volunteers if needed.