«Նվազեցնել անկանոն միգրացիան եւ մարդկանց շահագործումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 12-ին Գյումրու թ. 8 միջնակարգ դպրոցում անցկացվեց միգրացիա թեմայով քննարկում-դասընթաց, որին ներկա էին «Հայկական Կարիտաս»-ի մյուս գործընկեր ՀԿ-ները եւս: Քննարկման նպատակն էր աշակերտներին տեղեկացնել միգրացիա երեւույթի, հնարավորությունների եւ մարտահրավերների վերաբերյալ: Սկսվեց բուռն քննարկում դասընթացավարի եւ աշակերտների միջեւ…
«Նվազեցնել անկանոն միգրացիան եւ մարդկանց շահագործումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 12-ին Գյումրու թ. 8 միջնակարգ դպրոցում անցկացվեց միգրացիա թեմայով քննարկում-դասընթաց, որին ներկա էին «Հայկական Կարիտաս»-ի մյուս գործընկեր ՀԿ-ները եւս: Քննարկման նպատակն էր աշակերտներին տեղեկացնել միգրացիա երեւույթի, հնարավորությունների եւ մարտահրավերների վերաբերյալ: Սկսվեց բուռն քննարկում դասընթացավարի եւ աշակերտների միջեւ: Աշակերտներից մեկը նշեց. «Միգրացիայի հետեւանքներից մեկը, որն առավել տարածվածներից է, սեռավարակների տարածումն է, մյուսը՝ ուղեղների արտահոսքը»: Աշակերտներից մյուսը նշեց միգրացիայի առավելություններից. «Գնալով մեկ այլ երկիր եւ վերադառնալով` մարդիկ իրենց հետ նոր տեխնոլոգիաներ, հմտություններ եւ գիտելիքներ են բերում»: Խոսվեց նաեւ կանոնավոր եւ անկանոն միգրացիայի մասին: Վերջում աշակերտներն առաջարկեցին իրենց տարբերակները, թե ինչպես կանխել կամ նվազեցնել անկանոն միգրացիան:

On April 12, within the framework of “Building Local Capacities to Reduce Irregular Migration and Trafficking” Project a discussion-training on migration took place at Gyumri secondary school No.8 with the participation of schoolchildren and some of the “Armenian Caritas” implementing partners. The meeting aimed at raising awareness on the opportunities and challenges of migration among schoolchildren. A hot discussion between the schoolchildren and the trainer started. One of the schoolchildren mentioned: “One of the widespread shortcomings of migration is the high risk of the spread of sexually transmitted diseases …
On April 12, within the framework of “Building Local Capacities to Reduce Irregular Migration and Trafficking” Project a discussion-training on migration took place at Gyumri secondary school No.8 with the participation of schoolchildren and some of the “Armenian Caritas” implementing partners. The meeting aimed at raising awareness on the opportunities and challenges of migration among schoolchildren. A hot discussion between the schoolchildren and the trainer started. One of the schoolchildren mentioned: “One of the widespread shortcomings of migration is the high risk of the spread of sexually transmitted diseases and another one is brain drain.” Another student highlighted that migration might have also positive consequences, namely gaining knowledge and skills. The difference between regular and irregular migration was discussed as well. At the end the students suggested the irregular migration prevention ways.