Հումանիտար աջակցություն սիրիացի փախստականներին
Ծրագրից կարող են օգտվել ամենակարիքավոր,խոցելի 100 սիրիահայ ընտանիքներ (մոտ 400 փախստական): Թիրախային խումբն  ընդգրկում է հետեւյալ խոցելի շերտերը.
• ընտանիքներ, որոնց  հոգսը միայնակ մայրերն են հոգում,
• բազմազավակ երեխաներով ընտանիքներ,
• ընտանիքներ, որտեղ ապրում  են ֆիզիկական կամ մտավոր խնդիրներ ունեցող անձիք,
• ընտանիքներ, որի անդամներից մեկը /մի քանիսը/ հիվանդ է:
• Ծրագրի նպատակն է աջակցել 454 սիրիացի խոցելի ընտանիքներին, ովքեր ապաստանել են Հայաստանում:
• Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում  խոցելի  սիրիահայ  փախստականներին (ովքեր դուրս են մնացել հանրակացարաններից) ապահովել անվտանգ  եւ առողջ  կյանքի պայմաններ:
Հատուկ նպատակները՝
• Ապահովել 454 սիրիահայ ընտանիքների բարեկեցությունը  առաջիկա 6 ամիսների ընթացքում (հատկապես ձմեռային  շրջանում):
• Աջակցել այս ընտանիքներին առաջնային խնդիրների լուծման հարցերում` սնունդ, հիգիենիկ պարագաներ, առաջնային տնտեսական իրեր, հագուստ, դեղորայք եւ բնակարանի վարձակալության գումար:
Ակնկալվող արդյունքները՝
• 1573 կարիքավոր  սիրիահայեր 2013/2015թթ. ձմեռը կանցկացնեն վարձակալված  բնակարաններում, կապրեն պաշտպանված, առողջ եւ անվտանգ պայմաններում:
• Կարիքավոր փախստական սիրիահայեր կապահովվեն տաք  ձմեռային հագուստով,  սննդամթերքով` ապահովելով իրենց արժանապատիվ կյանքը ձմռան ամիսներին:
• 454 սիրիահայ ընտանիքներ 6 ամիս շարունակ կունենան վարձակալած բնակարան, կոմունալ վճարների գումար, սննդի եւ հագուստի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կտրոններ, անհրաժեշտ դեղորայք:
Հիմնական գործողությունները՝
• Փախստականներին տրամադրել տեղեկություններ շուկայում  անշարժ գույքի,առկա բնակարանների  վարձակալման, բժշկական եւ կրթական հաստատությունների, թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ:
• Աջակցել  վարձակալության պայմանագրերի կնքման գործում:
• Օգնել սիրիահայ ընտանիքներին տարբեր փաստաթղթային ձեւակերպումների հարցում:
• Ապահովել իրավաբանական խորհրդատվություն շահառու ընտանիքների համար:
• Շահառու  ընտանիքների անդամներին ուղղորդել տարբեր պետական եւ հասարակական կառույցներ` իրենց տարբեր խնդիրների լուծման  նպատակով:
• Տրամադրել սննդի, հիգիենիկ պարագաների եւ տնտեսական ապրանքների գնման համար ամսական կտրոններ: Տրամադրել գումար ձմեռային հագուստ ձեռք բերելու համար:

Humanitarian Support to Syrian Refugees
The most vulnerable 454 Syrian-Armenian families (approximately 1573 refugees) are beneficiaries of the project. They are part of the following vulnerable groups:
• Single-mother families
• Multi-children families
• Families with disabled persons
• Families with members who are having chronic diseases․
The project is aiming at supporting of 100 vulnerable Syrian refugee families, who have searched refuge in Armenia. It enables vulnerable Syrian-Armenian refugees (outside of hostels) to access secure and healthy living conditions and to ensure their safety and well-being.
To enable 454 vulnerable Syrian-Armenian refugee families (outside of hostels) to access secure and healthy living conditions in wintertime and to ensure their safety and well-being. Food, hygienic items, essential household items, clothes, medicine and house rent are the most priority needs to be addressed.
Expected results:
• Vulnerable refugees from Syria live over winter 2013/15 in rented apartments assuring healthy and safety living.
• Vulnerable refugees from Syria have over wintertime 2013/15 access to thermal clothing and food to ensure their dignity, health and well-being during the winter season.
• 454 Syrian families (=1573 persons) have been supported with apartment rent and utility payment (electricity, gas, water) for a period of about 6 months
• 454 Syrian families have been supported with medicine, where necessary
• 454 Syrian refugee families received thermal clothes and food vouchers and
• 454 families received hygienic Items or vouchers and
• Provision of information on available flats and / or houses, house rental agencies, job vacancies, schools for the children, medical services, trainings, etc.
• Providing legal consultations
• Provision of social assistance to 454 refugee-families.
• Provision of bank vouchers for house-rent and utility payments according to their payment receipt.