• Project Duration: 39 months
• Project Start Date: April 10, 2022
• Project End Date: June 20, 2025
• Short description of the project:
This project is the fourth phase of a program that was launched in 2012 by Caritas Armenia with the financial support of Caritas Spain and Secours Catholique – Caritas France.
The “ARAMAZD: SEED” phase of the program started in 2022 and was planned for a three-year period. The program aims to promote Promotion of sustainable socio-economic development in the bordering regions of Armenia through strengthening of local actors.
Caritas Armenia is launching a new phase of its program to support impoverished communities in the rural border regions of Gegharkunik, Lori, and Shirak by adopting a more comprehensive and participatory approach. Through training and financial assistance for local actors’ projects, the initiative will target rural populations and promote the socio-economic development of these regions, with a focus on creating employment and development opportunities for both young people and adults.
The goal and objectives of the project are:
• Overall objective: Promotion of sustainable socio-economic development in the bordering regions of Armenia through strengthening of local actors.
• Specific objective: Promotion of social economy and employability for population of the bordering communities of Gegharkunik, Lori and Shirak.
The main target group of the project are:
• Vulnerable unified communities from Gegharkunik, Lori and Shirak Provinces of the Republic of Armenia, suffering from poverty, unemployment and being at risk of migration.
• Local authorities, civil society associations, economic actors and active youth.
Project outcomes:
Outcome 1: The social economy becomes a competitive direction of community development in the targeted regions
• At least three social economy entities (enterprises) actively operate in target communities and generate income.
• Local actors in the targeted communities have reported an increase in knowledge and skills in the field of Social Economy.
• The established or promote social enterprises employ at least 12 people (6 male, 6 female).
Outcome 2:  Employability in project targeted communities is improved։
• At least 300 young and adult people (150 male, 150 female) from the three target communities have passed professional orientation and career counseling and are aware of their opportunities.
• Within the announced grant competition at least 9 full project proposals have been submitted by VETs and local actors of target communities for establishment/development of Social Entities for promotion of dual education and generating income.
• At least 6 VET’s staffs increased their knowledge on topic of Social Economy.
• At least 3 social economy entities are established as an innovative model of alternative income generation source for VET schools.
Outcome 3: Inter-sectoral cooperation and community development experiences of AC are capitalized.
• The guideline of Community Development model with relevant description and modules of capacity building actions are prepared and shared with Inter-sectoral Network organizations.
• Social Transformation methodology is used by at least 9 community groups or organizations to promote leadership and ensure inclusion for vulnerable groups in community.
Organisations implementing the project: Armenia Caritas staff in partnership with: